درخواست‌ها از دولت آمریکا برای تامین امنیت سایبری

یکی از وکلای مقاطعه‌کار سابق و افشاگر آژانس امنیت ملی آمریکا گفت، کنگره آمریکا باید برای اصلاحات نظارتی فشار بیاورد تا دولت را مجبور کند در این زمینه شفاف‌تر باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جسلین راداک، یکی از وکلای ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار سابق و افشاگر آژانس امنیت ملی آمریکا با اشاره به گزارش اخیر روزنامه وال‌استریت ژورنال گفت: کنگره باید به عنوان بخشی از اصلاحات بزرگ نظارتی و امنیت سایبری که هم‌اکنون در حال بررسی است، به این ضعف‌ها و آسیب‌پذیری‌های شبکه دیجیتال رسیدگی کند.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارش اخیر خود ادعا کرده بود که «سرویس مارشال‌های آمریکا» در یکی از عملیات‌هایش برای جمع‌آوری اطلاعات از تلفن‌های همراه مظنونین جنایی و شهروندان بی‌گناه آمریکا از هواپیماها استفاده می‌کند.

راداک، یکی از مشاوران سابق وزارت دادگستری آمریکا هشدار داد، دولت واشنگتن تلاش کرده تا این تکنولوژی نظارتی را از مردم آمریکا مخفی نگه دارد و مدعی است که این اقدام به نفع امنیت ملی آمریکا است.

وی تاکید کرد: اما به خاطر ماهیت تصادفی و فاقد تشخیص این نظارت، این برنامه باید مفصلاً برای عموم مردم توضیح داده شود.

این وکیل اسنودن افزود، از این مساله که آژانس‌های دولت آمریکا هواپیماهای مجهز به وسایل جاسوسی ردگیری تلفنی را به پرواز درمی‌آورند، تعجب نکرده است چراکه مستند شده که اداره آگاهی فدرال (اف‌.بی‌.آی) یک یگان کامل از هواپیماهای مجهز به چنین وسایلی را دارد که برای ردگیری دیپلمات‌های خارجی و جاسوسی تماس‌های تلفنیشان، از آنها استفاده می‌کند.

به گفته منابع روزنامه وال‌استریت ژورنال، «سرویس مارشال‌های آمریکا» از سال 2007 میلادی برنامه نظارتی‌اش را به اجرا درآورده است.

در سال گذشته میلادی، این دومین بار است که یکی از عملیات نظارت الکترونیکی آمریکا افشا شده است. در ژانویه سال 2013 میلادی براساس اطلاعاتی که اسنودن افشا کرد مشخص شد آژانس امنیت ملی آمریکا میلیون‌ها پیامک را از سراسر جهان جمع‌آوری می‌کند.

انتهای پیام

کد N582720