یک روزنامه ترک: ایران و ترکیه محتاج یکدیگرند

ايران,ترکیه

یکی از روزنامه های محافظه کار ترکیه با تاکید بر اینکه ایران ترکیه محتاج یکدیگرند، نوشت: به اعتقاد سفیر ایران در ترکیه دو کشور نباید بر نقاط اختلاف تاکید کنند بلکه نقاط مشترکی میان دو کشور وجود دارد که می‌توانند بر آنها تاکید کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرنگار روزنامه رادیکال در سفر علیرضا بیگدلی سفیر ایران در آنکارا به استانبول، با حضور در کنسولگری ایران با وی به گفت‌وگو پرداخته و یادداشتی با عنوان اینکه ایران چرا به ترکیه همکاری در سوریه را پیشنهاد می‌کند، نوشت.

وی در این یادداشت نوشت: علیرضا بیکدلی دیپلمات ایرانی اعلام می‌کند که ترکیه در واقع می‌تواند تمام قومیت‌ها، گروه‌های مذهبی مختلف و حتی اپوزیسیون را به سمت خود جذب کند و این قابلیت را دارد اما این کشور تصمیم گرفته است که تنها در کنار مخالفان باشد.

ایران معتقد است که هنوز تمام راه‌ها برای همکاری میان دو کشور در زمینه سوریه به پایان نرسیده است. اگر ایران و ترکیه در زمینه سوریه با یکدیگر حرکت کنند می‌توانند نفوذی بیش از نفوذ برخی کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی و قطر داشته باشند.

به اعتقاد بیکدلی دو کشور نباید بر نقاط اختلاف تاکید کنند بلکه نقاط مشترکی میان دو کشور وجود دارد که می‌توانند بر آنها تاکید کنند.

بیکدلی یک راه‌حل دو ماده‌ای را پیشنهاد می‌کند؛ راه‌حلی که در درجه اول تمام شهروندان سوریه با هر گونه مذهب، دین و قومیت را مورد خطاب قرار دهد و دومین ماده آن حفظ تمامیت ارضی سوریه است اما این راه‌حل به نظر یک راه‌حل عمومی به حساب می‌آید.

سفیر ایران در آنکارا اعلام می‌کند که نزدیکی ایران و سوریه را نباید به عنوان نمونه‌ای از تقابل اهل تسنن و شیعیان در نظر گرفت. در واقع مساله سوریه، ایران و ترکیه را نیز مورد تهدید قرار داده است و منافع ما دو کشور با یکدیگر یکسان است.

این روزنامه ترکی در ادامه می‌نویسد: ایران کشوری است که از یک سو با آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا مذاکرات هسته‌ای را پیش می‌برد. از طرف دیگر اگرچه تحت تحریم قرار دارد اما با روسیه معاهده هسته‌ای امضا می‌کند و از طرف دیگر در مبارزه با داعش در عراق با آمریکا در یک زمین بازی می‌کند. در واقع ایران در بازی شطرنج بین‌المللی حملات مهمی انجام می‌دهد. در واقع ترکیه و ایران از گذشته تاکنون در منطقه به یکدیگر محتاج هستند و هر اتفاقی در منطقه درباره سوریه، لبنان و عراق بیفتد باز هم ایران و ترکیه تنها باقی می‌مانند و نیاز به یکدیگر دارند. البته در این راه احتیاط شرط لازم است.

انتهای پیام

کد N582575