راهپیمایی حامیان یک ملی‌گرای افراطی صربستان در اعتراض به تغییر موضع به سمت اروپا

حدود 10 هزار تن از حامیان ملی‌گرای افراطی صرب که توسط یکی از دادگاه‌های جنایات جنگی سازمان ملل به خاطر معالجه سرطان آزاد شده، در راهپیمایی در اعتراض به تغییر موضع صربستان به سمت اروپا به وی پیوستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این گردهمایی آزمونی برای نفوذ ووجیسلاو سسلج، ملی‌گرای افراطی صرب در داخل کشور است؛ جایی که وی پس از 12 سال بازداشت توسط این دادگاه جنایات جنگی سازمان ملل در لاهه به صربستان بازگشت و هنوز حکمی برای جنایت‌هایی که در جریان جنگ‌های بالکان در دهه 1990 میلادی انجام داده، صادر نشده است.

سسلج 60 ساله به جمع حامیانش در بلگراد گفت: صربستان باید تصمیم بگیرد که به سمت شرق (روسیه) می‌رود یا غرب جایی که تمامی دشمنانش در آنجا قرار دارند.

وی افزود: ما منتظر پایان این حکم دولت نخواهیم ماند. سال آتی میلادی ما انتخاباتی را پیش رو داریم که حزب «رادیکال صرب» پیروز آن خواهد بود.

طرفداران سسلج پرچم‌های صربستان و روسیه، متحد سنتی این کشور حوزه بالکان را تکان داده و تصاویر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و نیکولاس دوم، آخرین تزار این کشور و بنرهایی که روی آنها نوشته شده بود: «نه به اتحادیه اروپا و ناتو» را به دست داشتند.

صربستان در سال‌ جاری میلادی مذاکرات درباره الحاق به اتحادیه اروپا آغاز کرد.

سسلج متعهد شده تا نزدیکترین همکاران سابق خود یعنی تامیسلاو نیکولیچ، رئیس‌جمهور و الکساندر ووچیچ، نخست‌وزیر صربستان را که در سال 2008 میلادی از حزب وی خارج شده و جنبش‌های اروپایی خود را تاسیس کرده‌اند، از قدرت برکنار کند.

سسلج فوراً پس از ورودش به بلگراد به این دو تن لقب «وطن‌فروش» را داد که عزت و شرف صربستان و ناسیونالیسم صرب را فروخته و ناسیونالیسم صرب را رها کرده تا نوکر غرب شوند. یکی از شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی گفت: سسلج ما را از دست این چاپلوس‌های حامی اروپا آزاد می‌کند.

یکی دیگر از این شرکت‌کنندگان گفت: این ناسیونالیست افراطی تنها کسانی هستند که می‌توانند صربستان را احیا کنند.

سسلج گفت: برای دستیابی به اهدافم قصد دارم تا حزب «رادیکال صرب» را مجدداً سازماندهی و احیا کنم تا اعضای جدیدی را جذب جزبم کنم.

وی افزود: ما باید به سمت روسیه بازگردیم. پیوستن به اتحادیه اروپا یک فاجعه واقعی برای مردم صربستان است. در عین حال ما خواستار جنگ با اتحادیه اروپا نیستیم. اگر اتحادیه اروپا همکاری با ما با شرایط برابر را بپذیرد چرا به آن ملحق نشویم؟

انتهای پیام

کد N582105