ناتو: پرواز جنگنده‌های روسیه امنیت هواپیماهای اروپایی را به خطر می‌اندازد

دبیرکل ناتو اعلام کرد، افزایش پرواز جنگنده‌های روسیه در حریم هوایی اروپا بدون برقراری تماس با برج‌های کنترل، امنیت هوایی را به مخاطره انداخته و خطر برخورد هواپیماها را افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو به روزنامه دیلی تلگراف گفت: جنگنده‌های ناتو بیش از 100 بار در سال جاری میلادی هواپیماها و جنگنده‌های ارتش روسیه را که در حریم هوایی اروپا پرواز کردند، رهگیری کرد‌ه‌اند. این رهگیری‌ها در سال 2013 تنها 30 مورد بود.

بمب افکن‌ها و هواپیماهای جاسوسی روسیه معمولا در حریم هوایی بین المللی پرواز می‌کنند اما عمدتا از امنیت پرواز که برای کم کردن خطرات ناشی از برخورد جنگنده‌ها با هواپیماهای مسافربری تعبیه شده، سرپیچی می‌کنند. همچنین، این جنگنده‌ها گیرنده‌ها و فرستنده‌های رادیویی خود را خاموش می‌کنند تا هواپیمای دیگر نتواند آن‌ها را رهگیری کند.

دبیر کل جدید ناتو ادامه داد: جنگنده‌های روسیه فعالیت‌های هوایی نظامی خود را در مرزهای ناتو افزایش داده‌اند. ما آن‌ها را رهگیری کرده‌ایم. مشکل اصلی این است که بسیاری از خلبانان روس این فرستنده‌ها و گیرنده‌های رادیویی را برای رهگیری روشن نمی‌کنند و همین امر خطر برخورد و سوانح هوایی را افزایش می‌دهد. آن‌ها با برج‌های کنترل فرودگاه‌ها در اروپا هیچ ارتباطی برقرار نمی‌کنند. این اقدام یک خطر اصلی برای پروازهای مسافربری است.

استولتنبرگ به روسیه تاکید کرد تا از هنجارها و دستورات مربوط به پرواز در خطوط هوایی پر رفت و آمد تبعیت کند و افزود: پرواز جنگنده‌ها و هواپیماهای نظامی در حریم هوایی بین‌المللی اصلا غیرقانونی نیست و ما با آن مشکلی نداریم. ما از خلبانان روس می‌خواهیم تا فرستنده‌ها و گیرنده‌های هواپیماها و جنگنده‌های خود را برای جلوگیری از خطر سوانح هوایی روشن کنند.

انتهای پیام

کد N581702