رسیدگی به طرح مربوط به اختیارات وزیر دادگستری، پیام های تسلیت لاریجانی ودو تجمع کارگری در مقابل مجلس

مجلس نهم

نمایندگان مجلس امروز به طرح مربوط به اختیارات وزیر دادگستری رسیدگی کردند.

به گزارش خبرآنلاين به موجب ماده 2 طرح نحوه اجرای قسمتی از اصل 160 قانون اساسی که به تصویب مجلس رسید وزیر دادگستری مسئولیت کلیه مسائل مربوط به روابط قوه قضاییه با قوای مجریه و مقننه را بر عهده دارد و از این حیث عهده‌دار امور ذیل است:

الف: ارائه لوایح قضایی تهیه شده توسط رئیس قوه قضاییه به دولت و پیگیری جهت تصویب آنها به دفاع از لوایح قضایی در مجلس، اظهار نظر در مورد طرح‌های مربوط به قوه قضاییه و هماهنگی لازم جهت پاسخگویی به کمیسیون اصل 90 و همکاری جهت تحقیق و تفحص مجلس در خصوص مسائل مربوط به قوه قضاییه

ب - پیگیری کلیه امور راجع به بودجه، نیروی انسانی و مسائل اداری مربوط به قوه قضاییه در هیات وزیران، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و دستگاه‌های اجرایی

ت - هماهنگی در امور بین‌الملل در خصوص تنظیم قراردادهای همکاری و معاضدت قضایی، استرداد مجرمان، انتقال محکومان و امضای اسناد و اجرای مفاد آنها با رعایت اصول قانون اساسی و نظر رئیس قوه قضاییه

به موجب تبصره این ماده اختیارات مندرج در این ماده مانع از اعمال وظایف و اختیارات قانونی رئیس قوه قضاییه و دفاع و اظهارنظر در مورد طرحهای و لوایح قضایی توسط نماینده رئیس قوه قضاییه نیست.

نمایندگان مجلس با 161 رای موافق، 3 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 219 نماینده حاضر این ماده از طرح نحوه اجرای قسمتی از اصل 160 قانون اساسی در مورد وظایف وزیر دادگستری را به تصویب رساندند.

علی لاریجانی در نشست علنی امروزمجلس شورای اسلامی، با تبریک به مناسبت فرا رسیدن سی و دومین سالروز فتح سوسنگرد از سوی رزمندگان اسلام گفت: من این فتح را به ملت بزرگ ایران به ویژه مردم عزیز سوسنگرد تبریک عرض می کنم.

همچنين به گزارش ايسنا، رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی درگذشت مادر شهید سرافراز عباس بابایی و نيز پدر معاون اجرايي مجلس  را تسلیت گفت.

متن پیام تسلیت مادر شهيد عباس بابايي به شرح زیر است:

«بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

درگذشت مادر بزرگوار خلبان سرافراز شهید عباس بابایی که در دامان پرمهر و محبتش این‌گونه فرزند سلحشوری تربیت یافته، موجب تأسف و تأثر گردید.

اینجانب از سوی خود و نمایندگان مجلس شورای اسلامی،‌ درگذشت این مادر گرامی را که اینک در جوار فرزند شهیدش آرام گرفته به خانواده محترم تسلیت گفته، برای آن بانوی فاضله رحمت و علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌کنم.»

همچنين آنگونه که ايسنا گزارش کرده است امروز در مقابل ساختمان مجلس دو تجمع کارگري برگزار شد. جمعی ازکارگران ساختمانی از شهرهای مختلف کشور صبح امروز مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. تجمع کنندگان می‌گفتند که طبق مصوبه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیمه کارگران ساختمانی لغو شده و این در حالی است که این مصوبه با قانون اساسی مغایرت دارد.

جمعی از کارگران پتروشیمی ایلام نیز که مدعی بودند از تیر ماه از پتروشیمی ایلام اخراج شدند و پیگیری‌هایشان در این زمینه به نتیجه نرسیده است با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی خواستار تعیین تکلیف وضعیت خود شدند.

2929

 

 

کد N581408