برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری رومانی

مردم رومانی امروز (یکشنبه) برای شرکت در دور دوم انتخابات به پای صندوق‌های رای می‌روند و به احتمال زیاد "ویکتور پونتا" جوان‌ترین رئیس‌جمهوری این کشور فقیر اروپایی می‌شود.

مردم رومانی امروز (یکشنبه) برای شرکت در دور دوم انتخابات به پای صندوق‌های رای می‌روند و به احتمال زیاد "ویکتور پونتا" جوان‌ترین رئیس‌جمهوری این کشور فقیر اروپایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در صورت پیروزی ویکتور پونتا ممکن است رومانی با ثبات اقتصادی بیشتری روبرو شود و در شرایطی که می‌خواهد از معاهده وام صندوق بین‌المللی پول خارج شود، رفاه بهتری را برای مردم فراهم کند.

در جریان دور اول انتخابات، ویکتور پونتا از سوسیال دموکرات‌ها توانست 40 درصد از آراء را به دست آورد و "کلاوس یوهاینس" رقیب محافظه‌کار وی 30 درصد رای کسب کرد.

جدیدترین نظرسنجی ها نیز نشان می‌دهد، ویکتور پونتای 42 ساله نسبت به رقیب محافظه کارش پیشتاز است و احتمال پیروزی وی زیاد است.

این کشور سابقا کمونیست با جمعیت 20 میلیونی در جریان رکود اقتصاد جهانی با کاهش بودجه شدیدی مواجه شد و هم‌اکنون با چالش فساد و فرار از مالیات دست و پنجه نرم می‌کند.

دور دوم انتخابات در حالی برگزار می‌شود که مردم رومانی همچنان به نحوه برگزاری دور اول در دوم نوامبر معترض هستند. بیش از 6000 تن از مردم رومانی روز شنبه در پایتخت این کشور تظاهرات کردند. این اعتراض در اعلام همبستگی با شهروندان رومانی در خارج از این کشور بود که نتوانستند در روند رای‌گیری شرکت کنند.

پیشتر وزیر امور خارجه رومانی نیز در پی بروز بی‌نظمی در دور اول انتخابات در حوزه‌های رای‌گیری خارج از این کشور، از مقام خود استعفا داده بود.

با این حال ویکتور پونتا با وعده کاهش مالیات و افزایش درآمد کمپین های انتخاباتی را آغاز کرد و در صورتی پیروزی حزب سوسیال دموکرات چپگرای وی قدرت خود را تحکیم می کند.

انتهای پیام

کد N581317