یک فعال دانشجویی:

مهم‌ترین وظیفه رسانه‌ها آگاهی بخشی‌ است

رسانه,دانشجويي

دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی گفت:‌ مهم‌ترین نقش در فرایند دموکراسی را رسانه‌ها برعهده دارند که آگاهی‌بخشی هم از جمله مهم‌ترین وظایف آنهاست.

علامه عزیزی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی در جهت گسترش دموکراسی در کشورهای مردم‌سالار به حساب می‌آیند و با توجه به این‌که در این 200 سال اخیر مباحث مدرنیته در دموکراسی سیاسی کشور مطرح شده، رسانه‌ها را رکن چهارم در کنار سه قوه دیگر یعنی قوه مجریه، قضاییه و مقننه قرار دادند که به تقویت مردم‌سالاری کمک می‌کند.

وی ادامه داد: مهم‌ترین وظیفه رسانه‌ها آگاهی دادن به مردم است. آن‌ها دوربین و چشم بینای مردم بر سه قوه دیگر هستند. نظارت مردمی بر سه قوه‌ی اساسی کشور به گسترش دموکراسی کمک می‌کند. اگر رسانه‌ها بتوانند آگاهی مناسب را به مردم بدهند و در واقع نوعی نظارت پنهان بر مسئولین داشته باشند، چرخه مناسبی میان این چهار رکن دموکراسی حاصل می شود.

این فعال دانشجویی با اشاره به نقش رسانه‌ها در بهبود اوضاع احزاب خاطرنشان کرد: از سوی دیگر مطبوعات و رسانه‌ها می‌توانند با آگاهی دادن به مردم باعث تعدد احزاب و معرفی احزاب مختلف به مردم شوند. مهم ترین نقش در فرآیند دموکراسی همین است. به ویژه در کشور ما که خلاء های اساسی در زمینه احزاب وجود دارد. باید رسانه‌ها زمینه را طوری مهیا کنند تا به جای دو قطب جناح‌های سیاست‌مان به چند قطب حزبی تبدیل شود.

وی با بیان این‌که نباید رسانه‌های اصلاح طلب را اپوزیسیون وابسته به خارج بدانیم گفت: ما نباید به سمت متهم کردن دوستان داخلی خودمان برویم. عده‌ای عادت کرده‌اند که رسانه‌های اصلاح طلب را به اپوزیسیون های خارجی وصل کنند. این کار ظلم است، ولی در حالت کلی این را هم باید بدانیم که در مقابل رسانه‌های اپوزیسیون خارجی ضعیف عمل کردیم.

عزیزی همچنین یادآور شد: علت ضعف ما این است که مدیران رسانه‌ای لایقی نداریم. مدیران رسانه‌ها غالبا براساس علاقه‌شان به این سمت کشیده می‌شوند و نه براساس علم. باید رسانه‌های‌مان را با علم رسانه و اصول روانشناسی سیاسی و اجتماعی آشنا کنیم. متاسفانه ما حتی در دروس آکادمیک نیز این رشته‌ها را نداریم. شما ببینید که چطور رسانه‌های اپوزیسیون خارجی اخبار کذب خود را به خورد مردم می‌دهند و مردم هم باور می‌کنند. تمام اینها براساس علم رسانه انجام می‌شود.

انتهای پیام

کد N581171