در گفت‌وگو با ایسنا

قدومی: به رسمیت شناختن دولت فلسطین حق ماست

فلسطين,حماس,مقاومت

نماینده جنبش حماس در تهران با تاکید بر در معرض تهدید بودن هویت جهان اسلام به واسطه حمله رژیم صهیونیستی به قدس شریف، به استقبال از اقدامات تشکیلات خودگردان در عرصه بین‌المللی پرداخت و گفت که تحرکات سیاسی و دیپلماتیکی باید قوی باشند.

خالد قدومی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره تحولات فعلی در مسجد الاقصی و واکنش جهان عرب و اسلام در قبال آن بیان کرد: سال‌ها است که ملت فلسطین از تجاوزات و حملات رژیم صهیونیستی رنج می‌برد. بزرگ‌ترین جنایتی که علیه فلسطینی‌ها انجام شده، اشغال سرزمین‌های فلسطینی است ///////////اما برنامه مقاومت از همان زمان ابتدای اشغال بوده و هست. رژیم صهیونیستی معاهدات امضاء شده خود با کشورهای عربی و اسلامی را زیر پا گذاشته و کودکان فلسطینی را کشته و به مقدسات آن‌ها تجاوز کرده است. امروز با تجاوزات رژیم صهیونیستی به قدس شریف هویت جهان اسلام در معرض تهدیدی جدی قرار گرفته که متاسفانه کشورهای عربی و اسلامی واکنش مناسبی نسبت به این مساله از خود نشان نمی‌دهند.

او در ادامه درباره مهم‌ترین دستاوردهای نشست دولت وحدت ملی درغزه گفت: سفر مسوولان دولت وحدت ملی به غزه سفری دیرهنگام بود. در واقع ماموریت‌های این دولت این است که در هنگام بحران و مشخصاً‌ در زمان جنگ، حضور داشته باشد اما می‌بینیم که نخست‌وزیر تعیین شده بعد از پایان جنگ و هم‌چنین بعد از برگزاری کنفرانس بازسازی غزه از این منطقه بازدید کرد اما مساله مهم این است که در امر خیر پشیمانی وجود ندارد حتی اگر که دیرهنگام انجام شود؛ از این رو این سفر اگرچه به دلیل شرایط موجود،‌ ناتمام ماند اما سفری مهم و اولیه بود که ما در جنبش حماس همه اقدامات لازم را برای انجام این سفر انجام داده و تسهیلات لازم را فراهم کردیم. دو طرف در منزل محمود عباس با یکدیگر دیدار کردند چرا که بعد از تخریب مقر نخست‌وزیری منزل محمود عباس به عنوان مقر دولت از سوی شخص وی در اختیار حماس قرار داده شد. نتایج این نشست نتایج عادی بود اما نتایج درستی بود به این معنا که مسائلی مورد بررسی قرار گرفت از جمله رسیدن کمک‌ها و بودجه به غزه که سازو کارهای آن مورد توافق قرار گرفت، و یا بررسی مساله بازسازی که دولت در جریان آخرین تحولات مربوط به کنفرانس بازسازی در قاهره قرار گرفت. علاوه بر آن مساله حقوق کارمندان هم مورد ارزیابی قرار گرفت که البته متاسفانه این مساله هنوز حل نشده است.

کارمندان غزه 7 سال است حقوق نگرفته‌اند

قدومی افزود: شاید برخی خوانندگان ایرانی برای‌شان مهم باشد که مشکل کارمندان در غزه چیست که در این باره باید گفت به دلیل اختلافات و انجام وظیفه نکردن برادران‌مان در رام الله در قبال نوار غزه، از نزدیک به هفتاد هزار تن از کارمندان دولت خواسته شده تا در محل‌های کارشان حاضر نشوند. هم‌چنین این قابل قبول نیست که هفت سال غزه را بدون نیروی انسانی اداره کنیم. بنابراین باز هم تلاش‌های چندباره‌ای با برادران‌مان در رام الله انجام شد اما متاسفانه آن‌ها پاسخی ندادند و از این رو حماس دائما تلاش می‌کند تا راهی را پیدا کند که ببیند چگونه می‌تواند حقوقی را که از هفت سال پیش پرداخت نشده، پرداخت کند. الان دولت وفاق ملی ایجاد شده است. بنابراین باید به این کارمندان نگاهی داشت چرا که این کارمندان در واقع شهروندان فلسطینی هستند که نزدیک به 10 هزار تن از آن‌ها جزو نیروهای پلیس هستند از این رو کاملاً‌ غیرمنطقی است که این مشکل را به تعویق بیاندازیم چرا که آن‌ها بخشی از حکومت هستند که به انجام وظیفه‌شان می‌پردازند بدون این که حقوق کامل‌شان را دریافت کرده باشند. اکنون حدود هفت سال است که این افراد هیچ‌گاه حقوق کامل‌شان را دریافت نکرده‌اند بنابراین باید به جای این که با آن‌ها مثل یک گدا رفتار کرد به آن‌ها احترام گذاشت. این آن‌ها هستند که با کار ممتاز خود بار دولت و ملت را به دوش می‌کشند بدون این که چشم داشتی داشته باشند.

کارها در مسیری مثبت اما بسیار کند پیش می‌رود

او افزود: تا به این لحظه به دلیل محاصره و تحریم‌های موجود مساله ارسال کمک‌های مالی کشورها با مشکل مواجه شده است و این امر خود کارها را پیچیده‌تر می‌کند به عبارتی از یک سو کمک‌های مالی و اراده سیاسی داخلی وجود دارد اما متاسفانه شرایط محیطی بر ما اثر گذاشته است. کارها در مسیر مثبت پیش می‌رود اما بسیار کند است و این مساله با حجم بحران‌های غزه سازگار نیست.

در پرونده امنیتی هنوز توافقی حاصل نشده است

برای خروج از دایره هماهنگی امنیتی با رژیم صهیونیستی باید خودمان مشکل را حل کنیم

وی درباره حل مشکل اداره دستگاه‌های امنیتی در دولت جدید فلسطین بیان کرد: آخرین توافق انجام شده توافق شاطیء بود که چند ماه قبل از وقوع جنگ غزه در منزل اسماعیل هنیه در نوار غزه امضا شد. این توافق سه مساله را به دنبال داشت. یکی تشکیل دولت وفاق ملی غیر حزبی که وظایف مشخصی داشت از جمله این وظایف بازگشایی گذرگاه‌ها،‌ بازسازی و فراهم کردن مقدمات لازم برای برگزاری انتخابات بود. توافق دوم این بود که انتخابات قانونگذاری و انتخابات سازمان آزادی بخش فلسطین برگزار شود و توافق سوم هم این بود مسائلی که موجب پیچیدگی فضای مذاکرات می‌شوند به دور بعدی مذاکرات موکول شوند. بنابراین ما به عنوان یک فلسطینی ترجیح دادیم تا این مسائل به مرحله بعدی موکول شود تا توافق انجام شده را با مشکل مواجه نکند که از جمله این مسائل مساله امنیتی بود. در پرونده امنیتی هنوز توافقی حاصل نشده است اما ملاقات‌هایی درباره حل مشکلاتی چون مشکلات مربوط به زندانیان سیاسی درغزه و کرانه باختری و آزادی آن‌ها و حمله به منازل و غیره انجام شد ولی متاسفانه برادران‌مان در رام الله به دلیل مشکل انجام هماهنگی‌های امنیتی با اشغالگران هنوز نتوانستند مشکلات موجود را کنار بگذارند که امیدواریم همه فلسطینی‌ها به این اجماع برسند که باید خودمان مشکلات داخلی‌مان را حل کنیم و از دایره هماهنگی امنیتی با رژیم صهیونیستی خارج شویم.

قدومی افزود: البته متاسفانه برخی اظهارنظرها حاکی از موافقت با انجام هماهنگی‌های امنیتی (با رژیم صهیونیستی) است. معتقدم این مساله امر ساده‌ای نیست اما باز هم راه حل‌های خلاقانه‌ای وجود دارد و اگر اراده لازم از سوی طرف‌های فلسطینی وجود داشته باشد فکر می‌کنم می‌شود به راه‌حل‌هایی دست یافت.

هماهنگی‌های امنیتی با رژیم صهیونیستی باید متوقف شود

هدف رژیم صهیونیستی از هماهنگی‌های امنیتی سرکوبی مجاهدان است

او در پاسخ به این سوال که آیا حماس دراین‌باره راه‌حلی را مدنظر دارد،‌ اظهار کرد: معتقدیم ابتدا باید هماهنگی‌های امنیتی با رژیم صهیونیستی متوقف شود. این امر جزو مسائل اساسی است. ما در ادامه برای پیشبرد امور توافق کردیم که کمیته‌های عالی متشکل از گروه‌های فلسطینی به ریاست محمودعباس به بررسی و تنظیم امور امنیتی و هم‌چنین تنظیم سیاست‌های کلی پرونده امنیتی بپردازد. مساله اصلی که ما خواهان آن هستیم این است که هماهنگی امنیتی با رژیم صهیونیستی صورت نگیرد. آن‌ها درباره دولت فلسطین و استقلال فلسطینی حرف زدند حال چرا باید چنین هماهنگی وجود داشته باشد؟‌ حتی در مفاهیم بین‌المللی اگر روابطی بین رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان باشد چرا رژیم صهیونیستی باید حتی در کارهای اداری دولت مجاور دخالت کند؟ مواضع ما رد هر گونه هماهنگی و همکاری با رژیم صهیونیستی است چرا که این امر به منزله همکاری با دشمنان و غاضبان و اشغالگران است و منطقی را برای خود به دنبال ندارد. هدف رژیم صهیونیستی از این هماهنگی سرکوبی مجاهدان است. رژیم صهیونیستی‌ به دنبال حفظ امنیت خود است این یک مساله استراتژیکی است و ارتباطی با مسائل بین‌المللی ندارد هم‌چنین نباید جزییات طرح نقشه راه را فراموش کرد که در بخش اول آن بر از بین بردن تروریسم تاکید شده بود و منظور از این تروریسم همان مقاومت است.

در صورت موافقت مردم فلسطین وارد ساف خواهیم شد

نماینده جنبش حماس در پاسخ به این که با توجه به بحث بازسازی ساختار ساف (سازمان آزادی‌بخش فلسطین) و تلاش حماس و جهاد اسلامی برای پیوستن به این ساختار،‌ در صورت پیوستن به ساف، مواضع حماس چگونه تعریف خواهد شد؟ گفت: متاسفانه هنوز مذاکرات مربوط به این مساله هنوز به نتیجه نرسیده است. ما بر سر بازسازی ساختار ساف و برگزاری انتخابات قانونگذاری در یک چارچوب زمانی که حداقل 6 ماه در نظر گرفته شده است،‌ به توافقاتی دست یافتیم اما هنوز جلسه‌ای درباره سازمان آزادی بخش و بازسازی ساختار آن برگزار نشده است چرا که طرف مقابل به دور از نیاتی که دارد عملاً‌ می‌داند که محبوبیت مقاومت در سطح بالایی قرار دارد و اگر مقاومت با دو گروه حماس و جهاد اسلامی وارد سازمان آزادیبخش شود یعنی روند برنامه‌سازی سازمان آزادیبخش کاملاً‌ تغییر خواهد کرد و متاسفانه این مساله با اهداف و برنامه‌های برخی قدرت‌های منطقه‌یی و بین‌المللی سازگار نیست. از این رو ما از این مساله رنج می‌بریم چرا که ورود جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی به سازمان آزادی بخش به عنوان گروه‌های مقاومت باید براساس نمونه عملی مقاومت مردم فلسطین باشد نه این که مثل گذشته دو یا سه کرسی داشته باشیم. ما به واسطه صندوق‌های رای به عنوان نمایندگان ملت انتخاب شدیم و امروز مردم فلسطین در کرانه باختری،‌ نوارغزه و بیت المقدس ما را به عنوان نماینده خود می‌شناسند. این برنامه مقاومت است و اگر رای‌گیری درباره برنامه مقاومت انجام شود و ملت فلسطین با آن موافقت کنند، ما وارد سازمان آزادی‌بخش خواهیم شد و به دنبال آن برنامه سیاسی سازمان آزادی‌بخش بر اساس حمایت از حقوق مشروع ملت فلسطین تغییر خواهد کرد و مقاومت نظامی علیه اشغالگران به عنوان اساس برنامه‌های ما قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: جهت گیری‌های ما در جنبش حماس از زمان ایجاد آن کاملاً‌ مشخص است ما یک جنبش مقاومت هستیم و معتقدیم که مقاومت ابزاری برای از بین بردن اشغالگران است و هیچ تغییری در برنامه سیاسی ما وجود نخواهد داشت و خط قرمزهای ما ثابتند.

قدومی در پاسخ به این سوال که با توجه به اختلاف مواضع حماس و ساف و تغییر نکردن مواضع ساف،‌ آیا این جنبش هم‌چنان خواهان ورود به سازمان آزادیبخش خواهد بود؟ گفت: خیر، ما چطور می‌توانیم وارد سازمان آزادیبخش شویم. ما نماینده اکثریت مردم فلسطین هستیم چرا باید وارد موسسه‌ای شویم که می‌کوشد همه پیروزی‌ها را ضایع کند.

او در پاسخ به این سوال که آیا وارد نشدن حماس به ساف نمی‌تواند مشکلاتی را برای دولت وفاق ملی به وجود بیاورد؟ بیان کرد:‌ درست است این مساله کاملاً‌ پیچیده است. ما دولت منتخب و مشروع هستیم که به واسطه صندوق‌های رای روی کار آمدیم که ریشه آن (نفس برگزاری انتخابات) هم غربی است؛ آن‌ها گفتند که به واسطه دموکراسی روی کار بیایید ما هم به سوی دموکراسی رفتیم و مردم فلسطین هم برنامه مقاومت را انتخاب کردند. این مساله مهمی است. با این وجود ما اعلام کردیم که برای وفاق ملی و وحدت جلو بیایید و دولت وفاق را تشکیل دهید تا وارد داستان انتخابات شویم. اگر این مساله انجام شود ما در این مسیر حرکت خواهیم کرد اما اگر انجام نشود تفنگ‌های ما آماده است و چادرها بر پا است و هدف‌مان هم مشخص است. هدف ما به واسطه موضع‌گیری‌های که از این‌جا و آن‌جا انجام می‌شود، پایان نمی‌یابد. هدف ما تا آزادی قدس و همه فلسطین ادامه خواهد داشت.

انجام مذاکرات آتش‌بس بخشی ازعملکرد مصر است چرا باید تعطیل شود؟

نماینده جنبش حماس درباره تاخیر در مذاکرات آتش بس نیز گفت: نمی‌خواهم منفی حرف بزنم اما متاسفانه و یا خوشبختانه هماهنگ کننده این مذاکرات طرف مصری بوده است. مساله مذاکرات ارتباطی به مسائل داخلی مصر و بحران‌های این کشور ندارد و باید به این مساله توجه داشت. هم‌چنین مسائلی که در صحرای سینا اتفاق افتاد ارتباطی به ما به عنوان یک فلسطینی ندارد و ما هم آن چه را که اتفاق افتاده محکوم کرده و آن را جنایتی علیه ارتش کشور برادر مصر می‌دانیم. انجام مذاکرات آتش‌بس بین طرف‌های فلسطینی و اسراییلی بخشی از عملکرد سیاست خارجی مصر است چرا باید این مذاکرات تعطیل شود؟ البته با این وجود ما به آن چه که اعلام شده احترام می‌گذاریم و منتظر برپایی دور بعدی مذاکرات هستیم. تا به حال غیر از آن چه که عنوان شده و فشارهای طرف صهیونیستی، دلیل دیگری را برای تاخیر در برگزاری این مساله نمی‌بینیم.

حماس مانعی در مسیر بازسازی غزه نیست

قدومی درباره کمک‌های کشورهای اهدا کننده برای بازسازی غزه و روند بازسازی آن بیان کرد: در این‌باره دو مساله اصلی وجود دارد یکی این که بازسازی مربوط به منطقه غزه است و کسی نمی‌تواند از آسمان وارد این منطقه شود و به بازسازی آن بپردازد. این خود مردم غزه هستند که باید به این کار بپردازند. اگر 70 درصد از مردم غزه از حماس و طرفداران آن نباشند پس 30 درصد دیگر آن‌ها از حماس هستند بنابراین غیرمنطقی است که از مشمول شدن و نشدن حماس و مقاومت در این بازسازی سخن بگویند. اما با این وجود ما خواهان بازسازی هستیم و روشی غیر از تعامل با آن‌ها که مردم فلسطین به شمار می‌روند،‌ وجود ندارد. مساله بعدی این است که ما به لحاظ نظری با سازوکار بازسازی و برگزاری کنفرانس بازسازی مخالفتی نداریم. ما طی توافقات‌مان با تشکیلات خودگردان به این نتیجه رسیدیم که باید کمیته‌ای با حضور نمایندگان همه گروه‌های فلسطینی تحت نظارت دولت در این خصوص تشکیل شود. این مساله به لحاظ نظری پیچیده نیست اما در واقع به دلیل برداشت‌های سیاسی و مخالفت‌ها امری پیچیده است.

وی در پاسخ به این سوال که در صورتی که در اختصاص بودجه برای بازسازی غزه بهانه‌جویی‌هایی انجام شود، حماس چه اقدامی صورت خواهد داد؟ گفت: همه آن چه که ما می‌خواهیم در زمینه بازسازی غزه بگوییم این است که ما کاملاً‌ در قبال هر فکری که به بازسازی بیانجامد، خوش‌بین بوده و از آن استقبال می‌کنیم. ما هیچ مانعی در این مسیر نیستیم و خواهان بازسازی هستیم. از روز دوم توافق آتش‌بس جنبش حماس خارج از چارچوب دولت بودجه مشخصی را به خانواده‌هایی که خانه‌های‌شان به طور کامل و یا جزیی تخریب شده بود، و هم‌چنین پناهگاه‌ها و دیگر اماکن اختصاص داد. از این رو ما به دنبال بازسازی هستیم و این جزو مسائل اصلی ما به شمار می‌رود.

این دیپلمات با سابقه فلسطینی درباره تلاش‌های دیپلماتیک محمود عباس و طرح تعیین زمان‌بندی برای خروج اسراییل از سرزمین‌های اشغالی و تاثیرگذاری آن بیان کرد: به لحاظ نظری این‌ها اقدامات خوبی به شمار می‌روند اما هر تحرک سیاسی و دیپلماسی باید دندان‌ داشته باشد یعنی باید قوی باشد تا بتواند محقق شود. دوم این که تحرکات دیپلماتیک نباید تنها به مساله مذاکرات، به رسمیت شناختن و عضویت فلسطین در سازمان ملل منتهی شود بلکه باید درباره محاکمه اسراییل به خاطر جنایات ارتکابی‌اش هم باشد جنایاتی که شکایت از آن نیازمند موافقت هیچ گروه و جناحی غیر از تشکیلات خودگردان نیست. نمی‌خواهیم دراین باره منفی‌نگر باشیم اما کسی که می‌خواهد با دیپلماسی بازی کند باید اصول آن را هم بداند. دیپلماسی نیازمند آن است که قوی باشی. صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی حمله کردند و همه حقوق انسانی را نقض کرده‌اند اما به لحاظ دیپلماسی کاری انجام نشد. نمی‌فهمیم چه چیزی هست که ما را از به کاربردن ابزارهای سیاسی که موجب محکوم کردن رژیم صهیونیستی می‌شود،‌ بازمی دارد. ابزارهایی که خیلی نیازمند زیرکی نیستند. متاسفانه هنوز اولویت‌های فلسطینی درک نشده و ما زیر جنگیم. اگرچه در این میان رسانه‌های کشورهای عربی و اسلام هم در پوشش اخبار قدس و فلسطین هم مقصرند اما دراین‌باره که ما نسبت به اقدامات انجام شده خوشبین هستیم یا خیر باید بگوییم که دادگاه‌ها و نهادهای بین‌المللی از 60 سال پیش تا کنون به هیچ نتیجه مثبتی در قبال مردم ما دست نیافتند. امروز در مقابل دوربین‌ها زنان و مردان و کودکان کشته می‌شود اما بان کی مون به اسراییل سفر می‌کند و از تونل‌های مقاومت که به امنیت اسراییل ضربه زد، بازدید می‌کند این نوعی تضییع حقوق ملت فلسطین و فریب دادن جهانیان است.

انگلیس با طرح به رسمیت شناختن فلسطین به دنبال پرداخت کفاره گناهانش است

نماینده حماس در ادامه درباره طرح برخی کشورها برای به رسمیت شناختن فلسطین و چالش‌ها و فرصت‌های این طرح گفت: ابتدا باید مشخصاً درباره انگلیس حرف بزنم. مساله به رسمیت شناختن اسراییل مساله‌ای مردود است که از زمان توافق اوسلو مطرح شده است. دولت فلسطینی در مقابل تشکیل دولت اسراییل به رسمیت شناخته شده است پس چرا حالا باید آن را یک حادثه جدید به شمار بیاوریم و با آن با احترام و اکرام برخورد کنیم؟ آن‌ها خودشان این مساله را به رسمیت شناختند و اعلام کردند دولت فلسطینی و صهیونیستی خواهد بود، چرا باید دولت صهیونیستی به رسمیت شناخته شود؟ با توجه به این که این رژیم قطعنامه‌های بین‌المللی را قبول ندارد مساله به عضویت پذیرفتن شدن رژیم صهیونیستی درسازمان ملل به موافقت این رژیم با بازگشت آوارگان فلسطینی بستگی دارد و اگر چه رژیم با این مساله موافقت نکرد اما باز هم با عضویت آن در سازمان ملل موافقت شد در حالی که با به رسمیت شناختن فلسطین و دادن هر صفت و عنوان رسمی به آن مخالفت شد و الان از این صحبت می‌کنند که ما از طرح‌شان با اکرام و احترام یاد کنیم؟! از طرف دیگر مساله فعالیت‌های مردم انگلیس مطرح است که باید به آن احترام گذاشت چرا که آن‌ها از ما در جنگ غزه حمایت کردند و برخی اعضای مجلس عوام انگلیس را هم دیدیم که از ما حمایت کرده و نخست‌وزیرشان را مورد بازخواست قرار دادند اما دولت انگلیس در ایجاد رژیم صهیونیستی مرتکب جرم شده چرا که انگلیس مالک فلسطین نبود ولی آن را به کسانی که مستحق آن نبودند، اعطا کرد. این گناه باعث شد تا انگلیس همواره به دنبال چیزی باشد تا کفاره گناهش را بپردازد و الان این اقدام آن‌ها در قبال فلسطین، بسیار دیر هنگام است و ما هم از آن‌ها تشکر نمی‌کنیم، اما از مردم انگلیس و آن‌هایی که با فلسطینی‌ها همگام بوده و با آن اعلام همبستگی کردند، تشکر می‌کنیم.

به رسمیت شناخته شدن دولت فلسطین حق ماست

او در پاسخ به این سوال که با توجه به این که پذیرش این طرح به منزله به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی است، آیا حماس این مساله را می‌پذیرد؟ گفت: خیر ما به عنوان یک فلسطینی از حق خودمان به عنوان یک فلسطینی صحبت می‌کنیم و این اصلا ارتباطی با مساله به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی ندارد. به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی طرحی است که مخالف با متون ما است و تلاشی هم دراین زمینه وجود ندارد. این امر خط قرمز ما به شمار می‌رود. ما و ملت فلسطین نمی‌توانیم این رژیم را به رسمیت بشناسیم اما به رسمیت شناخته شدن دولت فلسطین حق ماست. این حق ماست که یک دولت مستقل باشیم و همه کشورهای جهان هم باید فلسطین را به رسمیت بشناسند.

قدومی در خصوص روابط حماس با قطر بعد از اخراج اخوان‌المسلمین از این کشور بیان کرد: دراین باره باید گفت که این افراد بر اساس اظهارنظرهای رسمی‌شان خود با اراده خودشان از این کشور خارج شدند. روابط ما با برادران‌مان در قطر نیز روابطی ممتاز و بسیار خوب است و تغییری در آن به وجود نیامده است.

داشتن روابط خوب با حماس به نفع همه است

وی درباره‌ی دیدار مقامات اردنی و قطری به منظور انتقال اخوان‌المسلمین به اردن نیزگفت: روابط ما با اردن رو به بهبود است. سفرهایی در سطح مسوولان ارشد وجود دارد. هم‌چنین به نفع همه است که روابط خوبی با جنبش حماس داشته باشند ما نیز به داشتن روابط با این کشورها اعتقاد داریم و در جهان عرب و اسلام تمایزی برای داشتن روابط با کشورها قائل نیستیم. از آن‌جا که خود را بخشی از جهان عرب و اسلام می‌دانیم معتقدیم باید روابط خوبی با همه کشورها داشته باشیم.

ما نماینده اخوان المسلمین نیستیم

این عضو جنبش حماس درباره‌ی روابط این جنبش با مصر اظهار کرد: ما همواره در نظریات‌مان به احترام به همه کشورهای عربی و اسلامی به عنوان برادران و رهبران‌مان اعتقاد داریم به ویژه برادران‌مان در مصر که به دلیل مسائل جغرافیایی و روابط تاریخی، ما همواره خواهان داشتن روابطی خوب با آن‌ها هستیم. نباید این طور فکر کرد که بحرانی در روابط ما وجود دارد آن هم به دلیل حوادثی که ارتباطی به ما ندارند. آن چه که در رسانه‌ها در خصوص متهم کردن حماس به دخالت در امور داخلی مصر گفته می‌شود، را محکوم می‌کنیم و معتقدیم که این اتهامات تنها فضای موجود میان دو طرف را متشنج می‌کند و تاکنون نیز پیام رسمی از سوی دستگاه‌های رسمی مصر در این باره دریافت نکردیم. علاوه بر آن موسی ابومرزوق ازمسوولان جنبش حماس در دفترش در مصر حضور دارد. هرچند منکر این نیستم که در روابط ما با مصر بحران‌هایی وجود دارد اما تلاش‌های زیادی از سوی ما و عقلای جهان عرب و اسلام برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها در حال انجام است تا مهم‌ترین مسائل از جمله دخالت نکردن ما در امور مصر و خروج مساله فلسطین از قطب‌بندی‌های سیاسی بررسی شود.

او ادامه داد: ما نماینده اخوان المسلمین نیستیم ما نماینده خودمان به عنوان حماس در داخل فلسطین هستیم. طرح‌های ما طرح‌های امت فلسطین است و از این رو باید مساله فلسطین از هرگونه درگیریها و بحران‌ها در جهان خارج شود.

غرب به دلیل اعمال فشارهای سیاسی می‌خواهد از حماس، داعش و از داعش، حماس بسازد

نماینده جنبش حماس در تهران درباره حضور داعش در منطقه و حمایت‌های برخی کشورها از آن بیان کرد: متاسفانه مسائل طایفه‌یی که در جهان عرب ایجاد شده به واسطه مسایل سیاسی مورد بزرگ‌نمایی قرار گرفته است و نتیجه نهایی آن به سود صاحبان اندیشه‌های تندرو و در نهایت منافع رژیم صهیونیستی است و این که ما امروز خودمان یکدیگر را می‌کشیم. بنابراین مساله‌ای که باید امروز از سوی ما به عنوان اکثریت میانه‌روها مورد توجه قرار گیرد این است که بتوانیم اندیشه‌های تندرو را رد کنیم اما متاسفانه به تصمیمی نرسیدیم که بتوانیم این افراد را رد کنیم.

وی در ادامه در ارزیابی از رفتار دوگانه کشورهای غربی در قبال داعش و حماس گفت: غرب به عنوان یک قدرت غربی گروه‌های تندروی منطقه را خوب می‌شناسد و می‌داند که جنبش حماس دارنده یک اندیشه تندرو نیست اما به دلیل اعمال فشارهای سیاسی می‌خواهد همه چیز را با هم بیامیزد و از حماس، داعش و از داعش، حماس بسازد. اما ما صاحبان اندیشه‌های میانه‌رو و معتدل هستیم که هدف ما رژیم صهیونیستی است و گرنه ملت فلسطین و حماس در همه نقاط جهان حضور دارند اما حماس هیچ اقدام نظامی انجام نمی‌دهد و تهدید امنیتی برای هیچ یک از کشورها نیست.

قدومی درباره‌ی حمایت کشورهای عربی از داعش گفت: قطب‌بندی‌های سیاسی اساس مشکلات جهان عرب و اسلام است در این میان قصه حمایت از گروه‌های تندرو مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد وگرنه مواضع رسمی در حمایت از این افراد وجود ندارد.

او درباره‌ی ائتلاف ضد داعش نیز بیان کرد: بیش‌تر به شوخی می‌ماند که فکر کنیم این ائتلاف بین‌المللی قصد دارد تا ملت‌های منطقه را نجات دهد بنابراین ناگهان بر ما ترحم می‌کند و نسبت به ما مهربان می‌شود و همانند کبوتران صلحی می‌آید در حالی که اسلحه‌ها، تانک‌ها و پول‌هایی که رژیم صهیونیستی از آن علیه ما استفاده می‌کند از آن غرب و آمریکا است. آن‌ها هزاران شهید و مجروح فلسطینی و خانه‌های ویران را طی جنگ اخیر نمی‌بینند و امروز آمدند و می‌خواهند ملت‌های عراق و سوریه را نجات دهند. فکر نمی‌کنم که این حرف از سوی ملت‌ها پذیرفتنی باشد. حضور ائتلاف نوعی استعمارگری جدید در منطقه و تلاشی برای حضور آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در منطقه است که ما هم با آن مخالفیم.

انتهای پیام

کد N581078