وزیر کشور: پیش‌نویس لایحه "سمن‌ها" به دولت ارسال می‌شود

سیاسی

وزیر کشور گفت: پیش‌نویس لایحه سمن‌ها (سازمان‌های مردم نهاد) فردا به دولت ارسال می‌شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالرضا رحمانی فضلی عصر شنبه در حاشیه گردهمایی استانداران سراسر کشور در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر گفت:‌ سمن‌ها تا کنون قانونی نداشتند و در اجرا دچار ضعف‌هایی بودند که ما این ضعف‌ها را شناسایی کرده و در این پیش‌نویس لایحه آن‌ها را اصلاح کردیم.

او هم‌چنین خاطرنشان کرد: برای بازنگری در قانون احزاب در وزارت کشور جلساتی توسط کارگروه سه جانبه دولت،‌ مجلس و احزاب برگزار شد که پیش‌نویس لایحه احزاب به اتمام رسیده و تقدیم به دولت شده است و وقتی دولت آن را تصویب کند این لایحه به مجلس فرستاده می‌شود. ما به دنبال تقویت فعالیت احزاب هستیم. احزاب باید قانونی عمل کرده و پاسخگو باشند و فضای کلی کشور هم باید فعالیت احزاب را به رسمیت بشمارد.

وزیر کشور گفت:‌ جلسات کمیسیون ماده 10 قانون احزاب مرتبا تشکیل می‌شود و جلسه این هفته نیز تشکیل شده است.

رحمانی فضلی درباره نامه ارسالی وزارت کشور به رییس مجلس درباره طرح امر به معروف خاطرنشان کرد: در این نامه ابعاد اجرایی و حقوقی این طرح مدنظر قرار گرفته است. معتقدیم دستگاه‌های اجرایی مربوطه باید اجرای امر به معروف را بر عهده بگیرند زیرا امکانات لازم را در این خصوص در اختیار دارند اما اصل امر به معروف برای همه واجب است. پیشنهادهای ما در کمیسیون در حال بحث است و برخی از آن‌ها نیز اصلاح شده است. امیدواریم این طرح به گونه‌ای به تصویب برسد که کاربردی و اجرایی باشد.

وی هم‌چنین با اشاره به این که پیگیری اسیدپاشی اصفهان با جدیت دنبال می‌شود خاطرنشان کرد: تعیین تکلیف عاملان اسیدپاشی مطالبه رییس‌جمهور و مردم است و در جلسه دولت رییس‌جمهور همواره بر این مساله تاکید می‌کند سایر قوا هم در این زمینه همکاری‌های خوبی داشته‌اند. کارگروه‌ها نیز متشکل وزارت کشور، نیروی انتظامی،‌ بسیج، قوه قضاییه و اطلاعات تشکیل شده که روزانه تحقیقات لازم را انجام می‌دهند. دامنه بررسی‌ها از استان اصفهان فراتر رفته. ما پرونده کسانی را که در معرض انحرافات اخلاقی یا روانی بوده و ممکن است به خاطر این انحرافات دست به اسیدپاشی زده باشند را مورد بررسی قرار داده‌ایم. کارگروهی نیز در معاونت سیاسی و امنیتی وزارت کشور تشکیل شده و هر چهارشنبه گزارش‌های خود را از حادثه اسیدپاشی ارائه می‌کنند.

وزیر کشور درباره تعیین تکلیف معاون سیاسی وزارت کشور نیز گفت: ما سه چهار گزینه به دولت معرفی کردیم. با توجه به این که معاونت حساسیت‌های خود را دارد تعیین تکلیف معاون سیاسی طولانی شده است. امیدوارم هر چه زودتر معاون سیاسی نیز مشخص شود.

او درباره جلسه گردهمایی استانداران سراسر کشور نیز گفت: در این جلسه سه موضوع محور اصلی بود یکی بودجه سال 94 و پیشنهادات استانداران در این‌باره و دیگری نحوه تعامل استانداری‌های کشور با مجلس و دیگری موضوع ادغام دو معاونت و تشکیل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و تعیین تکلیف این سازمان‌ها در استان‌ها.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد:‌ قرار بود وزارت کشور در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی جلسه مشترکی داشته باشند و فرایند فعالیت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را در استان‌ها مشخص کنند البته با توجه به اختیارات و اقتدار استاندارها .

وزیر کشور هم‌چنین درباره جمشید دانایی‌فر نیز گفت: برخی گزارش‌ها حکایت از شهادت وی می‌دهد اما در این باره مدرک مستندی نداریم. ما با مسوولان پاکستانی در ارتباط هستیم و در هر ملاقاتی از مسوولان پاکستانی می‌خواهیم با ما برای مشخص شدن سرنوشت دانایی‌فر همکاری کنند.

انتهای پیام

کد N580916