گزارش خبری/

نتایج سفر اشرف غنی به پاکستان؛ از افزایش مبادلات تجاری تا کمک به روند صلح

بین الملل

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: رئیس جمهوری افغانستان در سفر به پاکستان بر سر افزایش مبادلات تجاری و کمک به روند برقراری صلح به توافق رسید.

رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته برای انجام سفری دو روزه وارد اسلام آباد شد و در روز نخست با "ممنون حسین" همتای پاکستانی، "راحیل شریف" فرمانده ارتش پاکستان و همچنین "مولانا فضل الرحمان" رئیس حزب جمعیت علمای اسلام آباد شاخه فضل گفتگو کرد.

فشار عربستان و چین به پاکستان برای همکاری در روند صلح

اشرف غنی از زمان ادای سوگند و پیش از سفر به اسلام آباد، تاکنون به عربستان سعودی و چین سفر کرده و گفته می شود در این سفرها از دو شریک استراتژیک پاکستان خواسته است که بر این کشور برای همکاری بیشتر در روند ایجاد صلح در افغانستان فشار بیاورد.

سفر دو روزه غنی و هیئت همراه به پاکستان در حالی صورت می گیرد که پیش از این، کابل میزبان دست کم دو مقام ارشد پاکستانی بوده است.

چندی پیش سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی و سیاست خارجی نخست وزیر پاکستان و راحیل شریف رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور به کابل سفر کرده و با مقامات ارشد دولتی از جمله اشرف غنی و عبدالله عبدالله رئیس شورای اجرایی گفتگو کرده اند.

اشرف غنی با حمایت آمریکا راهی پاکستان شد

اشرف غنی در این سفر از حمایت آمریکا برای فشار بر پاکستان در زمینه قطع دخالت در امور امنیتی و ثبات افغانستان برخوردار است. همچنین چین که یکی از قدرت های پرنفوذ بر پاکستان است در سفر اخیر اشرف غنی به پکن برای همکاری در زمینه واداشتن اسلام آباد به کاهش تنش و همکاری برای صلح قول مساعدت داده است.

عربستان سعودی نیز از کشورهایی است که نفوذ ایدئولوژیک عمیقی بر اسلام آباد دارد و دو کشور از نظر روابط حسنه با گروه های تندروی تکفیری و تروریستی و حمایت از افراط گرایی، مواضع همسانی دارند.

همه این مسایل، سفر اشرف غنی به سرزمین همسایه افغانستان را به رویدادی فوق العاده مهم و استراتژیک تبدیل می کند؛ اما به رغم خوش بینی هایی که در این خصوص در سایه رفت و آمدهای دیپلماتیک شکل گرفته، با توجه به ناامنی های موجود در افغانستان، هنوز امیدهای بسیار اندکی برای دستاوردهای ملموس و کوتاه مدت این سفر وجود دارد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری جدید افغانستان در دیدار با ژنرال راحیل شریف فرمانده ارتش پاکستان در شهر راولپندی درباره مسائل امنیتی در مرزهای مشترک و مبارزه با تروریسم گفتگو کرد که از این سفر می توان به عنوان پاسخی برای سفر روز پانزدهم آبان ژنرال راحیل شریف به کابل و دیدار وی با اشرف غنی یاد کرد.

افزایش میزان تجارت به پنج میلیارد دلار 

مقامات پاکستان و افغانستان در این دیدار موافقت خود را برای افزایش میزان تجارت دو کشور از دو نیم میلیارد دلار به پنج میلیارد دلار در دو سال آتی اعلام کردند.

اشرف غنی در نخستین روز سفرش به پاکستان در دیدار با محمد اسحاق دار وزیر دارایی این کشور بر لزوم حل مشکل تاجران افغان، فراهم شدن زمینه صادرات و تسهیل ترانزیت کالا بین دو کشور تاکید کردند.

تمایل اسلام آباد برای داشتن روابط دوستانه با کابل

ممنون حسین رئیس جمهوری پاکستان با بیان اینکه  اولویت اسلام آباد روابط دوستانه با کابل است، بر اراده و تمایل کشورش برای داشتن روابطی بر اساس احترام و اعتماد متقابل با افغانستان به عنوان یکی از اصلی ترین اولویت های سیاسی خارجی اسلام آباد تاکید کرد.

رئیس جمهوری پاکستان انتقال صلح آمیز قدرت و تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان را دستاوردی گرانبها برای مردم همسایه شمالی خواند و حمایت خود را از رویکردهای رهبری جدید افغانستان برای برقراری ثبات و آرامش در این کشور اعلام کرد.

وی افزود صلح و ثبات و آرامش افغانستان به نفع مردم پاکستان بوده، تروریسم دشمن مشترک دو کشور است و دو طرف باید به تلاش های مشترک برای شکست دادن این پدیده شوم ادامه دهند.

تاکید بر ضرورت اجرای خط لوله تاپی

طرف پاکستانی نیز بر ضرورت اجرا و تکمیل سریع طرح خط لوله گاز موسوم به تاپی که از مسیر ترکمنستان - افغانستان - پاکستان و هند می گذرد، تاکید کرد.

رئیس جمهور پاکستان با اشاره به آمادگی کشوری برای همکاری واقعی و صادقانه با افغانستان تاکید کرد که دیدگاه پاکستان این است که با تمام کشورهای همسایه به خصوص افغانستان روابط عمیق اقتصادی داشته باشد.

اشرف غنی نیز تاکید کرد که حکومت وحدت ملی افغانستان نماینده اکثریت قاطع مردم این کشور بوده و متعهد به گشایش یک فصل جدید همکاری ها با کشور همسایه خود یعنی پاکستان است.

این اظهارات درحالیست که شماری از منتقدان به ویژه نمایندگان شورای ملی به حکومت هشدار می دهند که افغانستان در تعامل با پاکستان باید محتاطانه عمل کند و فریب حیله گری های این کشور را نخورد.

به نظر می رسد تشدید ناامنی ها، عدم توقف حملات موشکی پاکستان به ولایات شرقی کشور و همچنین سوء سابقه پاکستان در نقض مکرر تعهدات خود به دولت افغانستان مخصوصا طی ۱۳ سال گذشته عامل اصلی این بدبینی هاست.