ادامه تنش‌ در روابط فرانسه و روسیه بر سر میسترال‌ها

نخست‌وزیر فرانسه در پی ضرب‌الاجل یک مقام ناشناس روسیه به دولت پاریس برای تحویل اولین کشتی جنگی میسترال ظرف دو هفته گفت: دولت فرانسه دیکته هیچ طرفی را نمی‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یکی از مقام‌های روسیه روز جمعه در گفت‌وگو با نووستی تاکید کرد که چنانچه فرانسه کشتی جنگی میسترال را به روسیه تحویل ندهد، مسکو ممکن است ادعای خسارت کند.

طبق برنامه‌ریزی قبلی دولت پاریس باید تا پایان نوامبر (حدود دو هفته دیگر) یکی از دو هلی‌کوپتربرهای میسترال را به روسیه تحویل ‌دهد.

این مقام روسی که خواست نامش فاش نشود، گفت که یک هیات روسی قرار بود روز (جمعه) به فرانسه سفر کند تا در مراسم تحویل اولین میسترال در قراردادی به ارزش یک میلیارد و 200 میلیون یورو شرکت کند اما این مراسم به تعویق افتاده و تاریخ جدیدی برای آن مشخص نشده است.

در ادامه این مقام روس ضرب‌الاجل دو هفته‌ای برای دولت فرانسه تعیین کرد که با واکنش تند مانوئل والس، نخست‌وزیر فرانسه روبرو شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرانسه هم‌اکنون تحت فشار واشنگتن و متحدانش قرار دارد و در ماه سپتامبر گفته بود که چنانچه آتش‌بس پایدار و سازش سیاسی در اوکراین برقرار شود، اولین ناو با نام «ولادیوستوک» را تحویل روسیه خواهد داد؛ وعده‌ای که تاکنون محقق نشده است.

در پی بالا گرفتن تنش‌ها، فرانسه مجددا تحت فشار قرار گرفت تا این قرارداد را فسخ کند اما این اقدام به وجهه دولت پاریس لطمه می‌زند چرا که هم‌اکنون این کشور قراردادهای نظامی بسیاری با سایر کشورها دارد که نهایی شده است.

با این حال نخست‌وزیر فرانسه در جمع خبرنگاران گفت: امروز شرایط تحویل میسترال مهیا نیست اما فرانسه به توافقات خود پایبند است و در همین حال به برقراری صلح در اوکراین نیز اهمیت می‌دهد. باید بگویم که دولت فرانسه تصمیماتش را بدون دخالت و دیکته هیچ فرد و یا کشور خارجی اتخاذ می‌کند. ما خود را برای سناریوهای مختلفی آماده کرده‌ایم.

انتهای پیام

کد N580696