یک رسانه اماراتی فاش کرد؛

محتوای نامه وزیر سابق سعودی به ملک عبدالله/ انتقاد صریح از مواضع ریاض درباره ایران و بحرین

بین الملل

وزیر اطلاع رسانی برکنار شده عربستان سعودی طی نامه‎ای از سیاست‌های مقامات این کشور درباره مسائل منطقه‎ای به ویژه ایران و بحرین انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اماراتی "ارم"، "عبدالعزیز الخوجه" وزیر اطلاع رسانی عربستان سعودی اخیرا از سوی "ملک عبدالله" پادشاه عربستان از سمت خود برکنار شد.

منابع موثق معتقدند وی سه ماه پیش در نامه‌ای که خطاب به ملک عبدالله، از برخی مسائل داخلی و همچنین سیاست خارجی ریاض انتقاد کرده و پس از گذشت این مدت برکناری وی تعجب برانگیز نبوده است.

در این نامه مفصل که پس از استعفای عبدالعزیز الخوجه توسط منابع نزدیک به وی منتشر شده آمده است: مشکل بحرین، همچنان مهمترین خطر و چالش برای کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

وزیراطلاع رسانی برکنار شده عربستان ضمن مخالفت قاطع با راه‌حل نظامی در بحرین، اعزام نیروهای سپر جزیره به آن کشور را عامل شدت گرفتن بحران در این کشور و قومیتی شدن آن دانسته است.

الخوجه همچنین بر لزوم حل بحران بحرین بر اساس گفتگو و مذاکره تاکید کرده است.

وزیر سابق اطلاع رسانی عربستان در بخش دیگری از این نامه با انتقاد از افراطی گری در این کشور تاکید کرده است: موسسات دینی در عربستان هر روز مرتکب اشتباهات عدیده‎ای می‎شوند.

وی در موضوع یمن نیز بر لزوم ارتباط برقرار کردن با تمام جریانهای این کشور تاکید کرده است. الخوجه با اشاره به لزوم اعتماد سازی میان ریاض و تمام جریانهای موجود در یمن، در این نامه تاکید کرده است: "باید متوجه بود که هر گونه تحولی در یمن بلافاصله بر عربستان منعکس می‌شود". (نکته مهم این است که این نامه هشدار گونه قبل از وقایع اخیر یمن نوشته شده است)

در مسئله سوریه نیز، عبدالعزیز الخوجه خواستار مساعدت عربستان به نتیجه دادن راه حل سیاسی در این کشور شده تا از خونریزی بیشتر جلوگیری شود.

انتقادات از رویکرد ریاض در قبال ایران

در مسئله ایران، وزیر اطلاع رسانی سابق عربستان تاکید کرده است:  من بر ضرورت ادامه گفتگوها با همسایه‎مان "ایران" تاکید کرد و این گفتگوها را نباید به هیچکدام از ائتلاف‌ها و روابط بین المللی خود مرتبط کنیم. باید مستقیما با ایران وارد گفتگو شویم و در این مسئله به منافع خود بیشتر از روابط مان با قدرتهای بین المللی و منطقه ای توجه داشته باشیم. نباید فراموش کنیم که ایران، کشور همسایه ماست و نمی توان تاثیر این کشور را (بر مسائل منطقه) نادیده گرفت.

به گزارش مهر، ذکر این نکته لازم است که اخیرا برخی منابع علت برکناری عبدالعزیز خوجه را تصمیم وی مبنی بر توقف پخش شبکه ماهواره ای "وصال" که قبل از حوادث الاحساء برنامه‌های تحریک آمیز علیه شیعیان عربستان پخش می‎کرد، عنوان کرده بودند. این در حالی است که این مسئله تنها ائتلاف جریانهای تندرو دینی علیه وی را تشدید کرد، اما علت اصلی برکناری وی به محتوای نامه فوق الذکر باز می‎گردد که در آن صریحا از برخی سیاستهای آل سعود در قبال روابط با ایران و تحولات سوریه، بحرین و یمن انتقاد شده است.