"سقوط کوبانی به دست داعش بعید است"

سوريه,داعش,كوباني

رخدادها در کوبانی حاکی از این است که سقوط این شهر کردنشین که در گذشته امری قریب‌الوقوع بود در حال حاضر و با مقاومت پایدار نیروهای کرد امری دشوار شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، رامی عبدالرحمان، مدیر مرکز دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید: اطلاعات حاکی از این است که احتمالا داعش به صورت غافلگیرانه‌ای از کوبانی عقب‌نشینی می‌کند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده است که در درگیری‌ها در کوبانی 609 تن از تروریست‌های داعش به هلاکت رسیده و 363 تن از نیروهای حمایت مردمی کرد و همچنین 24 غیرنظامی کشته شده‌اند.

رامی عبدالرحمان اعلام کرد: داعش در این شهر که مساحت آن بین شش تا هفت کیلومتر است، دست به 23 عملیات انتحاری زده است اما نتوانسته این شهر را تحت تصرف خود درآورد.

واقعیت این است که داعش نیروهای بسیار زیادی را در کوبانی مستقر نکرده است و دیگر تمرکزی برای این شهر ندارد که درگیری‌ها در آن برای داعش به جنگ فرسایشی تبدیل شده است.

وی افزود: از زمانی که نیروهای پیشمرگ وارد کوبانی شده‌اند، نقشه درگیری‌ها بسیار تغییر نکرده است و درگیری‌های پراکنده به ویژه در مرکز و جنوب این شهر رخ می‌دهد و در حال حاضر نقش اصلی را تک‌تیراندازها ایفا می‌کنند.

وی افزود: نیروهای کرد زمام امور را به دست گرفته‌اند اما نیروهای پیشمرگ و یگان‌های حمایت کرد تنها توانسته‌اند ساختمان‌هایی را تحت کنترل خود درآورند و این درگیری‌ها در حال حاضر جنگ خیابانی است.

مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد: سلاح‌هایی که به دست کردها رسیده است و همچنین نیروهایی که به کوبانی اعزام شده‌اند و تمرکز رسانه‌های جهانی بر این شهر باعث شده است روحیه کردها بالا رفته و سقوط این شهر امری بعید شود.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه همچنین اعلام کرد: درگیری‌های شدیدی از بیش از 36 ساعت گذشته میان نیروهای حمایت مردمی کرد با گروه تروریستی داعش در بخش جنوبی کوبانی ادامه داشت و درگیری‌های مشابهی نیز در بخش جنوب شرقی به وقوع پیوست.

در همین حال رومن کاییه، کارشناس فرانسوی در امور گروه‌های تندرو در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه عنوان داشت: داعش بیش از نیمی از کوبانی را تحت تصرف خود درآورد اما درحال حاضر به پیشروی‌هایی دست نیافته است. چند هفته قبل همه چیز حاکی از این بود که این شهر در آینده‌ای نزدیک سقوط می‌کند اما در حال حاضر کاملا مشخص است که این شهر سقوط نخواهد کرد.

ژنرال جان آلن، هماهنگ‌کننده ائتلاف ضدداعش نیز دو هفته قبل اعلام کرد: کوبانی دیگر در آستانه سقوط به دست داعشی‌ها نیست.

انتهای پیام

کد N579908