بالا گرفتن اختلافات در دولت ائتلافی گرجستان

رئیس جمهوری گرجستان در پی بالا گرفتن اختلافات داخلی خطاب به نخست وزیر کشورش تاکید کرد تا وی روند حامی غرب را در پیش بگیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، گئورگی مارگولاشویلی، رئیس جمهوری گرجستان وارد اختلافاتی شده که در دولت این کشور تنش‌هایی را ایجاد کرده و از نخست وزیر این کشور سابق شوروی خواسته است تا وضعیت حکومتداری را ارتقا دهد و بار دیگر به همبستگی با اروپا و به چالش کشیدن تفکر روسیه متعهد شود.

ایراکلی گاریباشویلی، نخست وزیر گرجستان هفته گذشته پس از اخراج وزیر دفاع حامی غرب دولتش، موجب استعفای وزیر امور خارجه و خروج یکی از شش حزب از دولت ائتلافی شد. رئیس جمهوری گرجستان روز جمعه در جریان سخنرانی خود گفت: بحران دولت ائتلافی نشان دهنده فقدان حکومتداری مناسب در کشور است. هم اکنون بیش از هر زمان دیگری لازم است تا بار دیگر بر روند حامی غرب گرجستان تاکید کنیم و خواستار دموکراتیک شدن و کثرت گرایی بیشترشویم.

گاریباشویلی در ماه ژوئن توافق انجمن با اتحادیه اروپا را به امضا رساند و گفت که می‌خواهد گرجستان روابط نزدیکتری را با دموکراسی‌های غرب داشته باشد. اما مخالفانش وی را به سوء استفاده از سیستم قضایی و محاکمه مخالفان سیاسی متهم کردند.

آن‌ها همچنین می‌گویند که وی تمایلی به انتقاد از مسکو خصوصا پس از الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه ندارد.

منتقدان بر این باورند که مداخله روسیه در اوکراین یادآور جنگ با روسیه در سال 2008 است که به اعلام استقلال دو استان جدایی طلب گرجستان انجامید.

رئیس جمهوری گرجستان در ادامه تاکید کرد: شما نمی‌توانید به دو ارباب خدمت کنید. شما نمی‌توانید خواهان دست یافتن به اهداف اروپایی باشید و همزمان یک کشور با سبک متفاوتی ایجاد کنید.

روسیه همچنین با تلاش گرجستان برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مخالفت کرد.

انتهای پیام

کد N579836