رییس سرویس اطلاعات آمریکا: هیچ دلیلی برای ائتلاف القاعده و داعش در سوریه وجود ندارد

رییس سرویس اطلاعات آمریکا اعلام کرد، تحلیلگران شواهدی دال بر ائتلاف شبه‌نظامیان القاعده و داعش در سوریه ندارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جیمز کلاپر، رییس اداره اطلاعات آمریکا در مصاحبه خود با شبکه تلویزیونی سی‌.بی‌.اس، درباره ائتلاف بین دو گروه تروریستی داعش و القاعده در سوریه گفت، کارشناسان هیچ اطلاعی از ائتلاف داعش و القاعده در سوریه ندارند و همین مساله باعث پیچیده شدن شرایط در حملات ائتلاف بین‌المللی در سوریه می‌شود.

او در این باره اظهار کرد: در سوریه کمک‌های تاکتیکی آن هم در میدان جنگ تنها بین گروه‌های محلی که متحد شده‌اند، دیده می‌شود اما دست‌کم تاکنون هیچ چیزی مبنی بر ائتلاف این دو گروه در سوریه وجود ندارد.

پیشتر اعلام شده بود که شبه‌نظامیان گروه مرتبط با القاعده موسوم به خراسان تلاش داشتند تا ارتباطی بین شبه‌نظامیان داعش و اعضای جبهه النصره برقرار کنند.

با این حال اکثر تحلیلگران معتقدند که کنار گذاشتن تفاوت‌ها برای این دو گروه تروریستی و ائتلاف و اتحاد آنها تقریباً غیرممکن است.

کلاپر در مصاحبه دیگری با وال‌استریت ژورنال خود درباره سفرش به کره‌شمالی جهت آزادسازی دو شهروند آمریکایی که در پیونگ‌یانگ بازداشت بودند، اظهار کرد: با وجود طرح‌های پشت صحنه سیاست کره‌شمالی تحت رهبری کیم جونگ اون، آنها برای آزاد کردن بازداشتی‌های آمریکایی چیز مشخصی درخواست نکردند.

رییس سرویس اطلاعات آمریکا در پاسخ به سوالی مبنی بر تمایلش برای سفر مجدد به کره‌شمالی عنوان کرد: اگر از من دعوت شود مطمئناً دوباره به این کشور سفر خواهم کرد.

وی در ادامه با اشاره به گفت‌وگوهای متعدد برای آزادی کنت بائه و متیو میر دو شهروند آمریکایی زندانی در پیونگ‌یانگ گفت: طی این گفت‌وگوها بارها گمان می‌کردم که باید بدون زندانیان به آمریکا بازگردم اما نکته مهم در این مذاکرات نتیجه‌ای بود که می‌توان از آن گرفت و آن هم اینکه اکنون پتانسیلی برای تغییر و گفت‌وگوهای آتی وجود دارد.

با این حال آزادی دو شهروند آمریکایی پس از آزادی یکی دیگر از بازداشتی‌ها در هفته‌های گذشته آن هم در شرایطی که دو کشور کره‌شمالی و آمریکا روابط سیاسی با هم ندارند نکته قابل توجهی است.

کلاپر همچنین درباره توقعات مقامات پیونگ‌یانگ از دولت آمریکا برای آزادسازی زندانیان آمریکایی متذکر شد: آنها توقع داشتند تا ما برای آزادسازی شهروندان آمریکایی معامله بزرگی مانند به رسمیت شناختن یا حتی یک قرارداد صلح ارائه دهیم اما در نهایت ناامید شدند و به مساله مشخصی اشاره نکردند.

رییس سرویس اطلاعات آمریکا در پایان مصاحبه خود گفت: من آرزو می‌کنم که دو کشور گفت‌وگوی بی‌حاشیه‌تری نسبت به گذشته داشته باشند.

انتهای پیام

کد N579644