بسته پیشنهادی حزب مردم دموکراتیک ترکیه برای خلع سلاح پ.ک.ک.

یکی از رهبران حزب مردم دموکراتیک ترکیه در مصاحبه‌ای گفت: اگر در روند صلح کردهای ترکیه با دولت اتفاق‌نظری شکل بگیرد، رهبر محبوس حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌.ک‌.ک) می‌تواند خواستار خلع سلاح نیروهایش تا مارس سال 2015 میلادی شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، صلاح‌الدین دمیرتاش، یکی از رهبران حزب مردم دموکراتیک ترکیه در این مصاحبه افزود: عبدالله اوجالان، رهبر محبوس (پ‌.ک‌.ک) در آخرین نشستش صریحاً گفته بود که این پیشنهاد من برای دولت است. شما راه‌حل‌های پیشنهادی و برنامه‌های خود را ارائه دهید و من درباره آنها با دوستانم صحبت خواهم کرد. من یک نقشه راه در ذهنم دارم. اجازه دهید آن را با کمک دوستانم نهایی کنم سپس می‌توانیم نقشه راه خودمان را روی میز گذاشته و شما نیز نقشه راه خود را ارائه دهید. سپس می‌توانیم بند به بند درباره نقشه راه‌های هر دو طرف مذاکره کنیم و اجازه دهیم ناظران بر این مذاکرات نظارت داشته باشند. اگر به یک اتفاق‌نظر برسیم سپس می‌توانم از اعضای پ‌.ک‌.ک بخواهم تا یک کنگره تشکیل داده و تا مارس یا آوریل سال 2015 میلادی خلع سلاح شوند.

اوجالان در حال سپری کردن حکم حبس ابدش در زندان امرلی در نزدیکی دریای مرمره است و هیاتی سه نفره از معاون‌های حزب مردم دموکراتیک به برگزاری نشست با وی به عنوان بخشی از این روند صلح ادامه می‌دهند.

دمیرتاش گفت: اگرچه اوجالان نقشه راه خود را به دولت پیشنهاد کرده اما دولت ترکیه هنوز هیچ نقشه راهی پیشنهاد نکرده است. مذاکرات در همین جا متوقف شده است البته این نشست‌ها می‌تواند براساس بیانیه‌های اخیر مقامات دولت از سر گرفته شوند.

پروین بولدان و ادریس بالوکن، معاونان روسای پارلمانی حزب مردم دموکراتیک و سری ثریا اوندر، معاون حزب مردم دموکراتیک در استانبول 17 نوامبر سال‌جاری میلادی با یالچین اکدوغان، معاون نخست‌وزیر ترکیه نشستی برگزار خواهد کرد.

اخیراً به ویژه از زمان آغاز درگیری‌ها در شهر مرزی کوبانی، بن‌بستی در این روند صلح با هدف پایان جنگ 30 ساله میان شبه‌نظامیان پ‌.ک‌.ک و نیروهای امنیتی ترکیه به وجود آمده است.

انتهای پیام

کد N579549