در گفت‌وگو با ایسنا

سیروس ناصری: نباید تجربه توافق ژنو در اجرا تکرار شود/آمریکا به کمک ایران نیاز دارد

ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5,قاره آمريكا,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

یک دیپلمات پیشین کشورمان گفت که نباید برای توافق جامع بدون آن‌که در جزئیات به نقطه قابل قبولی رسیده باشیم، عجله کنیم. باید مراقبت زیادی از هر نوع توافق کلی و اولیه در چارچوب مذاکرت جامع داشته باشیم.

سیروس ناصری در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با تاکید بر این‌که هیات مذاکره کننده هسته‌ای کشور باید به دقت جزئیات توافق احتمالی نهایی را بررسی کننند تا تجربه توافق ژنو تکرار نشود، گفت: اتفاقی که 20 ژانویه سال گذشته با اجرای توافق ژنو افتاد اتفاق مثبتی نبود و معلوم شد که 1+5 به ویژه آمریکا هر جا که برخی موارد روشن نباشد سوءاستفاده می‌کنند بنابراین باید در توافق نهایی مراقبت زیاد شود.

این دیپلمات پیشین کشور با اشاره به نامه باراک اوباما به مقام رهبری و موضوع مقابله با داعش اظهار کرد: محتوای نامه مهم‌تر از اصل این اقدام (ارسال نامه) است. بر اساس یک داوری منصفانه محتوای نامه‌ آن‌گونه که رسانه‌ها منتشر کرده‌اند، نشان می‌دهد آمریکا درک کرده که برای رسیدن به یک موقعیت متعادل در منطقه به نیروی ایران نیاز دارد و بیانگر این است که آمریکا به سمت ایران دست نیاز دراز کرده است.

ناصری ادامه داد: نامه نگاری لزوما امری منفی نیست. باید با آمریکا در منطقه با احتیاط برخورد کنیم. با وجود موانعی که برخی کشورها در منطقه بر سر صلح و امنیت ایجاد می‌کنند و سعی دارند آمریکا را از ایران دور کنند نوشتن این نامه به رهبری ایران نشان می‌دهد که آمریکا به خوبی از نقش‌آفرینی ایران مطلع است و به آن نیاز دارد.

وی تاکید کرد: ارسال نامه یک تحول عمده است و نشانه‌ای است از این‌که ایران می‌تواند در تحولات منطقه بسیار نقش‌آفرین باشد.

انتهای پیام

کد N579158