عارف در نمایشگاه مطبوعات:

رفع حصر در وحدت و همدلی موثر است/تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران تاکنون موفق عمل کرده است

سیاست داخلی

اصلاح طلبان با حداقل توقع و حداکثر مسئولیت پذیری وارد انتخابات شوند/امیدارم با رایی که مجلس به آقای دانش آشتیانی می‌دهد، دانشگاه‌ها و وزارت علوم را از بلاتکلیفی بیرون بیاورد/در انتخابات اخیر تفکر اصلاحات با رویکرد اعتدال در کنار هم قرار گرفتند و این نکته نیز مهم است که اعتدال جزء لاینفک اصلاحات است و این دو تفکر تلاش دارند که در انتخابات مجلس دهم با هم باشند که اگر با هم باشند نتیجه خوبی را خواهند داشت.

رئیس بنیاد امید ایرانیان پیش از ظهر امروز-پنجشنبه- با حضور در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری کشور ضمن بازدید از این نمایشگاه به سوالات خبرنگاران درخصوص مسائل مختلف سیاسی،اجتماعی،فرهنگی و هنری پاسخ گفت.

به گزارش ایلنا، محمدرضا عارف در پاسخ به سوالی درباره وزیر پیشنهادی علوم گفت: امیدارم با رایی که مجلس به آقای دانش آشتیانی می‌دهد، دانشگاه‌ها و وزارت علوم را از بلاتکلیفی بیرون بیاورد و دانشگاه‌ها بتوانند جدی‌تر کار خود را ادامه دهند.

وی با اشاره به سوابق وزیر پیشنهادی علوم خاطر نشان کرد: آقای دانش آشتیانی سابقه‌ی اجرایی خوبی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارند. ایشان در دوره‌ای معاون وزیر بودند و شناخت خوبی نسبت به آموزش عالی دارند. به نظر من آقای دانش آشتیانی نیروی مناسبی برای اداره آموزش عالی کشور هستند. ما از مجلس انتظار داریم در سالی که کشور باید توسعه علمی پیدا کند بیش از این مجموعه وزارت علوم را در انتظار نگذارد و با رای اعتماد به وزیر پیشنهادی، زمینه ساز پیشرفت علمی کشور شود.

عارف همچنین درباره حضور اصلاح طلبان در مجلس آینده گفت: شاهد بودیم در انتخابات گذشته، تفکر اصلاح طلبی با تفکر اعتدال گرایی پیوند خوبی داشت و همچنین می دانیم در صورتی که اصلاح طلبان مجال حضور در عرصه های سیاسی کشور را داشته باشند، مردم به آنان استقبال خوبی خواهند کرد. لذا امیدواریم در مجلس آینده هم این پیوند را شاهد باشیم.

وی همچنین با اشاره به فعالیت های بنیاد امید ایرانیان، گفت: بنیاد نهاد مردمی است و خوشبختانه فعال است اما در مرامنامه بنیاد آورده ایم که نباید فعالیت های سیاسی انجام دهیم بنابراین در انتخابات نمی تواند به عنوان تشکل سیاسی حضور داشته باشد.

عارف افزود: اما در زمینه راهبردی و تدوین برنامه حتما کمک خواهیم کرد و بنیاد در حال بررسی برنامه های راهبردی انتخابات آینده است تا در اختیار دوستان خود قرار دهیم و انشاءالله انتخابات پرشوری را در کشور داشته باشیم.

رئیس بنیاد امید ایرانیان همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا حزب متبوع خود را تشکیل خواهید داد؟ اظهارداشت: پیرامون حزب مدتی بحث کردیم در نهایت به این جمع بندی رسیدیم که هنوز شرایط مناسب برای تشکیل حزب فراگیر را نداریم و چون فعالیت اصلی ما متکی به جوانان است سازمان سیاسی جوانان پویش امید را دنبال می کنیم و امیدواریم به زودی این سازمان تقاضای مجوز را به وزارت کشور ارائه دهد چرا که یک تشکیلات سیاسی و حزبی با پایه گذاری و فعالیت جوانان است.

عارف درباره اینکه آیا سازمان جوانان پویش امید در انتخابات نقش آفرینی خواهد کرد؟ گفت:قطعا، اما اینکه چگونه مشارکت می کنند مربوط به خودشان است اما می دانم به عنوان تشکل سیاسی در انتخابات آینده قطعا حضور خواهند داشت.

عضو مجمع تشخی صمصلحت نظام با بیان اینکه ما مشغول تدوین برنامه ها و سیاست ها هستیم زیرا بر این باوریم که در شرایط کشور ایجاب می کند به اجماع برسیم،درباره چگونگی ورود تشکل های اصلاح طلب به بحث انتخابات بیان کرد: از تشکل های سیاسی اصلاح طلب می‌خواهیم با حداقل توقع و حداکثر مسئولیت پذیری وارد این حوزه شوند و اجازه دهند که پروسه اجماع به خوبی طی شود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص رفع حصر نیز با بیان اینکه این موضوع باید با محوریت دولت و شورای عالی امنیت ملی که رئیس جمهور در راس آن است حل شود،خاطرنشان کرد: معتقدم حل این مساله که قبلا از آن به عنوان استخوان لای زخم یاد کردم می تواند در وحدت و همدلی در کشور کمک کند.

عارف درخصوص اینکه آیا نامزد انتخابات مجلس خواهید شد؟ افزود: روی افراد در سال ۹۳ صحبت نمی کنیم، الان بر راهبردهای مشارکت در انتخابات کار می کنیم چون معتقدیم باید مشارکت جدی در انتخابات داشته باشیم حتی انتخابات مجلس باید پرشورتر از ریاست جمهوری برگزار شود لذا وظیفه دارین در ایجاد فضای دل گرم کننده فعالیت کنیم به هین جهت مصادیق را در موقعیت مناسب(سال آینده) اعلام می کنیم.

رئیس بنیاد امید ایرانیان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا قبول دارید اصلاح طلبان می توانند با اصولگرایان در انتخابات ائتلاف کنند؟ خاطرنشان کرد: بنده سال گذشته این موضوع را مطرح کردم البته باید بگویم راهبرد ما اجماع اطلاح طلبان است و درصددیم یک لیست ارائه دهیم با این حال آمادگی خود را با بخشی از اصولگرایان اعلام کردیم و در هیمن رمینه صحبت هایی هم صورت گرفته و امیدواریم به نتیجه برسیم تا بتوانیم در تعدادی از نفرات به صورت ائتلافی عمل کنیم و نفرات ائتلافی در مجلس؛ محور تفاهم و همدلی جریانات سیاسی کشور شوند.

عارف درمورد فعالیت دانشگاه خود که به نام خوارزمی نامگذاری شده است، توضیح داد: تغییری صورت نگرفته است، ما مجوز دانشگاه را در سال ۸۴-۸۵ دریافت کردیم و زمینی را هم در اختیار گرفتیم اما به دلایلی که مهمترین آن مالی بود موفق نشدیم دانشگاه را راه اندازی کنیم.

وی اضافه کرد: دغدغه اصلی هیئت موسس تشکیل یک دانشگاه کیفی بود و این موضوع هزینه دارد و از طریق شهریه نمی شود دانشگاه را اداره کرد، امیدواریم مشگل هزینه و تامین اعتبار حل شود تا دانشگاه را به زودی فعال کنیم.

رئیس بنیاد امید ایرانیان درخصوص اینکه روزنامه متبوع شما چه زمانی منتشر می شود؟ گفت: دوستان در حال فعالیت هستند، امیدواریم به نتیجه برسید و در اولین فرصت منتشر شود، مشکلات حل شود به زودی منتشر می شود.

عارف در پاسخ به سوالی راجع به تلاش اصلاح طلبان و همگرایی آنها با اعتدال گرایان در انتخابات دهمین مجلس شورای اسلامی گفت: ما بر این باوریم که تفکر اصلاحات جایگاه خوبی را در جامعه همیشه داشته است و هر گاه فرصتی برای فعالیت اصلاح طلبان ایجاد می شده مردم همراهی خودشان را با این طیف نشان می دادند.

وی ادامه داد: در انتخابات اخیر تفکر اصلاحات با رویکرد اعتدال در کنار هم قرار گرفتند و این نکته نیز مهم است که اعتدال جزء لاینفک اصلاحات است و این دو تفکر تلاش دارند که در انتخابات مجلس دهم با هم باشند که اگر با هم باشند نتیجه خوبی را خواهند داشت.

عضو مجمع تشخی صملحت نظام در پاسخ به سوال دیگری راجع به احتمال نتیجه دادن مذاکرات هسته ای عنوان کرد: مذاکرات هسته ای با جهت گیری و سیاست های کلی تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری در حال انجام است و هر دولتی که مسئول انجام آن باشد در آن چهارچوب عمل خواهد کرد.

وی با تاکید بر این نکته که تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در این دولت توانسته تاکنون موفق عمل کند، خاطرنشان کرد: این تیم دغدغه های اصلی نظام را مدنظر دارد و تا به حال از خطوط قرمز تعیین شده عدول نکرده است.

عارف در ادامه ابراز امیدواری کرد این مذاکرات به نتیجه برسد و تاکید کرد: اگر هم مذاکرات نتیجه ندهد وضعیت موجود حفظ خواهد شد و ما پیش از مذاکرات هم به داخل اتکا داشته ایم و با وجود تحریم ها در زمینه توسعه کشور و بخصوص توسعه علمی موفق عمل کرده ایم.

ووی همچنین با بیان اینکه هیات امنای دانشگاه تربیت مدرس هنوز تشکیل نشده است,‌ گفت: دانشگاه‌های مختلف در رابطه با عضویت بنده در هیات امنا با من تماس می‌گیرند من هم به همه آنها گفته‌ام که برای من افتخار است که جزء هیات امنای آن دانشگاه باشم و مسلماً همین طور هم است.

عارف گفت: برای هر فردی در رابطه با حضور در هیات امنای دانشگاه‌ها سقفی مشخص شده است که اگر سقف من پر نشده باشد این افتخار را پیدا می‌کنم و بسیار خوشحال خواهم شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا صحبتی در رابطه با ریاست دانشگاه تهران با شما شده است, گفت: در حال حاضر جزء هیات امنای دانشگاه تهران هستم ولی در رابطه با ریاست این دانشگاه فعلا دوستان فعالیت می‌کنند و حضور دارند.

عارف در پاسخ به والی در خصوص مشورت اعضای حزب در شرف تاسیس ندا با وی با بیان اینکه درباره حزب ندا با من مشورتی نشده است, گفت: برای تشکیل حزب فراگیر، قول قطعی نداده بودیم, شرایط تشکیل حزب فراگیر پیش از انتخابات مجلس فراهم نیست.

رئیس بنیاد امید ایرانیان در مورد آینده تشکل «ندا» نیز گفت: بنده برای همه تشکل‌ها سرنوشت ارزشمند، خوب و تاثیرگذار را آرزو دارم که از این تشکل‌ها، تشکل ندا است.

وی افزود: برای همه تشکل‌ها چه تشکل‌های چپ و راست و چه اصولگرا و اصلاح‌طلب آرزوی موفقیت می‌کنم. کشور به سازماندهی حزبی و تشکیلاتی نیاز دارد و ما از هر نوع تشکیلاتی در جریانات سیاسی کشور که می‌خواهد فعالیتش را شفاف و در چارچوب قانون اقدام کند، استقبال می‌کنیم.

رئیس بنیاد امید ایرانیان در پاسخ به این سوال که به نظر شما تشکل اصلاح طلب ندا تا چه اندازه می‌تواند در آینده سیاسی اصلاح‌طلبان نقش ایفا کند، گفت: باید منتظر بمانیم.

عارف همچنین در پاسخ به این سوال که اگر در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی به عنوان سرلیست اصلاح‌طلبان انتخاب نشود، چه برنامه‌ای دارد، گفت: بنده همواره به خرد و تصمیم جمعی احترام گذاشتم و قطعا در انتخابات آینده نیز مشی بنده همین است.

وی همچنین در مورد برنامه‌هایش در انتخابات آینده مجلس و همین‌طور بنیاد امید ایرانیان تاکید کرد: ما همچنان مشغول فعالیت هستیم و بر روی راهبرد افزایش مشارکت مردم در انتخابات آینده کار می‌کنیم. البته افزایش مشارکت مردم هم وظیفه سیاسیون و هم رسانه‌هاست؛ ما این را در دستور قرار داده‌ایم تا انشاءالله گروه‌ها و جریانات سیاسی هم با حضور فعال خودشان انتخابات خوبی را برنامه‌ریزی می‌کنند که این هدف ماست و هنوز وارد هیچ مصداقی نشده‌ایم.

عارف در پایان خاطرنشان کرد: سرلیست برای ما خیلی مطرح نیست بلکه همه در انتخابات مجلس سرلیست هستند به طوری که همه 290 نفر می‌توانند سرلیست باشند.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری که او را مرد انصراف از انتخابات نامید گفت: من در جبهه اصلاح طلبان به عنوان مرد خرد جمعی هستم.همیشه به خرد جمعی احترام گذاشته‌ام و سعی داشته‌ام تا در این راستا حرکت کنم، در همه امور انتخاباتی فکر می‌کنم و تصمیم می‌گیرم ولی برای هر اقدامی، مبنا را بر خرد جمعی می‌گذارم.

کد N578129