فؤاد معصوم: روابط ما با ایران خوب است اما به ضرر عربستان نیست

فارس نوشت:

رئیس جمهوری عراق در سفر به عربستان سعودی اعلام کرد که عراق سیاست توسعه روابط به همه کشورها را در پیش گرفته است و روابط خوبش با ایران به ضرر عربستان یا دولت‌های عربی نیست.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «فؤاد معصوم» رئیس جمهوری عراق در سفر خود به عربستان، در گفت‌وگویی با روزنامه دولتی «الریـاض»، رعربستان را کشوری دارای وزن سیاسی، تاریخی و دینی در منطقه دانست که عراق نیاز دارد روابطش با آن خوب و بر اساس تفاهم باشد اما تأکید کرد که روابط خوب بغداد با تهران، به ضرر روابط بغداد-ریاض نخواهد بود.

معصوم در خصوص روابط با عربستان و مرز مشترک و فعالیت تروریست‌ها در آن گفت: راهبرد وضعیت جدید در عراق و تقویت روابط با همسایگان بر اساس منافع مشترک است. هر کشوری خصوصیت خود را دارد. مثلا ما با عربستان نزدیک به 850 کیلومتر مرز مشترک داریم پس باید مرز مشترک کنترل شود و دو طرف مراقبت کنند و تروریست‌هایی که ایجاد خطر می‌کنند، تحت تعقیب قرار بگیرند پس هماهنگی میان دو کشور ضروری است. همچنین هماهنگی در خصوص نفت نیز که عربستان وزن سنگینی در اوپک دارد لازم است.

رئیس جمهوری عراق با بیان اینکه نباید به دلیل چند اظهارنظر روابط کشورها دچار تنش شود گفت: ما ضد این سیاست‌ها هستیم زیرا مسئله روابط با کشورهای منطقه باید بر اساس تفاهم باشد. مثلا در خصوص ایران، [باید بگویم که] ما روابط خوبی با ایران داریم اما این روابط به ضرر رابطه ما با عربستان و کشورهای [عربی] خلیج [فارس] یا ترکیه نیست.

معصوم در خصوص موضوع مبارزه با داعش و حضور آنچه «ائتلاف بین‌المللی ضد داعش» در خاک عراق خوانده می‌شود، نیز گفت: نمی‌توانیم بگوییم که جنگ دو هفته یا سه‌هفته‌ای یا ظرف یک ماه تمام می‌شود. چون داعش فرودگاه یا گذرگاه‌های مشخص ندارد یا پایگاهی (ثابت) ندارد که بشود آنها را زد. داعش گروهک سری است که اعضایش در همه مناطق موصل پراکنده شده‌اند و نمی‌توان مناطق مسکونی را زد... مسئله به زمان و هماهنگی میان کشورهای منطقه نیاز دارد.

5252

کد N577398