ادعای المانیتور درباره تمدید مذاکرات ایران و ۱+۵

خبرگزاری تسنیم:

پایگاه خبری المانیتور به نقل از یک مقام کشورهای عضو گروه ۱+۵ ادعا کرد: مذاکرات هسته‌ای به احتمال ۵۰ درصد تمدید می‌شود.

 پایگاه خبری المانیتور به نقل از یک مقام کشورهای عضو گروه 1+5 ادعا کرده است که به احتمال 50 درصد، مذاکرات هسته‌ای تمدید می‌شود.
این پایگاه خبری نوشت: سه روز مذاکرات سخت و فشرده میان ایران و گروه 1+5 در عمان در حالی پایان یافت که به نظر می‌آید توافقی در آن برای رسیدن به راه حل نهایی درباره برنامه‌ هسته‌ای ایران حاصل نشده اما دیپلمات‌ها همچنان می‌گویند که دستیابی به این توافق تا ضرب‌الاجل 24 نوامبر امکان پذیر است.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره‌کننده ارشد این کشور گفت که به‌طور معقولانه نسبت به حصول یک توافق تا 24 نوامبر خوش‌بین است اما اشتباه است که بگوییم پیشرفتی بزرگ حاصل شده است.

از طرفی دیگر، روسیه و ایران روز سه‌شنبه یازدهم نوامبر قراردادی را برای ساخت دو راکتور جدید در بوشهر توسط شرکت روس اتم امضاء کردند و روسیه قرار است سوخت این راکتورها را تأمین کند.
همچنین هیئت مذاکره‌کننده فرانسه در شبکه‌ اجتماعی توئیتر چهار سناریو را محتمل دانست: دستیابی به توافق نهایی تا 24 نوامبر، حصول چارچوب توافق با دورنمای کار روی جزئیات در آینده، ادامه مذاکرات و شکست مذاکرات.

یک دیپلمات از کشورهای عضو 1+5 با اشاره به این سناریوها در گفت‌وگو با المانیتور مدعی شد: یک شانس 25 درصدی برای حصول توافق نهایی تا 24 نوامبر وجود دارد و به احتمال 50 درصد مذاکرات تمدید می‌شود.این دیپلمات که خواست نامش فاش نشود، تأکید کرد که احتمال شکست مذاکرات بسیار کم است.

سوزان ملونی مشاور سابق وزارت امور خارجه آمریکا در حوزه ایران نیز در گفت‌وگو با المانیتور اظهار داشت: من فکر می‌کنم بتوانیم با قطعیتی نسبی بگوئیم که توافقی در عمان حاصل نشده است.وی تأکید کرد که نمی‌توان گفت این توافق حاصل نمی‌شود، واضح است که این اتفاق خواهد افتاد.
به گزارش المانیتور، آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 قرار است 18 نوامبر در وین پایتخت اتریش و در روزهای پایانی تا ضرب‌الاجل 24 نوامبر برگزار شود.

 

2323

کد N577252