در ششمین دور رایزنی‌های سیاسی مدیران وزارت خارجه ایران و فرانسه صورت گرفت:

تاکید یک مقام ارشد وزارت خارجه فرانسه بر حصول توافق جامع هسته‌ای با ایران

سیاست خارجی

مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه کشورمان با مهم دانستن توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی و پارلمانی همسو با دیپلماسی رسمی دو کشور، تقویت همکاری‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران و فرانسه از جمله همکاری‌های منطقه‌ای و مبارزه با تروریسم را ضروری دانست.

مدیر خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه و توسعه بین‌المللی فرانسه که به منظور تبادل نظر درخصوص مسائل دوجانبه و منطقه‌ای به تهران سفر کرده است با مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه کشورمان دیدار کرد.

به گزارش ایلنا، در این ملاقات که ششمین دور رایزنی‌های سیاسی بین وزارت امور خارجه های دو کشور محسوب می‌شود، ابوالقاسم دلفی با اشاره به اهمیت تماس‌ها و گفت‌وگوها میان مقامات سیاسی دو کشور، برگزاری چندین دور گفت‌وگو میان طرفین در تهران و پاریس را برای تقویت روابط دوجانبه و ارتقاء شناخت مقامات دو کشور مفید و سازنده توصیف کرد.

وی همچنین با اشاره به مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با گروه 1+5 به جایگاه و نقش سازنده فرانسه در مذاکرات و دست‌یابی به توافق نهایی تاکید و اظهار امیدواری کرد از ظرفیت‌های موجود در توسعه روابط دو کشور حداکثر بهره‌برداری صورت پذیرد.

مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه کشورمان با مهم دانستن توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی و پارلمانی همسو با دیپلماسی رسمی دو کشور، تقویت همکاری‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران و فرانسه از جمله همکاری‌های منطقه‌ای و مبارزه با تروریسم را ضروری دانست.

ژان فرانسوا ژیرو نیز ضمن مفید و مثمرثمر خواندن گفت‌وگوهای میان ایران و فرانسه از افزایش تماس‌ها و همکاری دو کشور در بخش‌های مختلف دوجانبه ابراز خرسندی کرد.

وی با اشاره به دو دور ملاقات روسای جمهور دو کشور در نیویورک، در دو سال اخیر از وجود عزم راسخ میان مقامات سیاسی در راستای منافع و دیدگاه‌های مشترک جمهوری اسلامی ایران و فرانسه سخن گفت.

مدیر خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه فرانسه با اشاره به مذاکرات گروه 1+5 و جمهوری اسلامی ایران، بر خواست این کشور در زمینه حصول توافق نهایی بین طرفین تاکید کرد.

وی با اشاره به مسائل منطقه‌ای به ویژه تحولات اخیر در عراق و لبنان و وجود اشتراک نظر دو کشور در خصوص تحولات منطقه‌ای و خطر افراطی‌گری و گروهک داعش، بر نقش مهم جمهوری اسلامی ایران در حل و فصل بحران‌های منطقه ای تاکید کرد و ایران را پرجاذبه و امن‌ترین کشور منطقه برای گردشگران خارجی برشمرد.

ژیرو تاکید کرد که شهروندان فرانسوی به دلیل علایق تاریخی و جاذبه فرهنگی ایران، علاقه‌مند سفر به این کشور هستند.

گفتنی است، این مقام فرانسوی در این سفر، با معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه به منظور بحث و تبادل نظر در خصوص تحولات منطقه‌ای نیز ملاقات کرد.

کد N577203