میانمار میزبان بزرگترین گردهمایی رهبران جهان از زمان اصلاحات

میانمار

میانمار امروز (سه‌شنبه) میزبان بزرگترین گردهمایی سران کشورهای جهان از زمان آغاز اصلاحات در این کشور است.

میانمار امروز (سه‌شنبه) میزبان بزرگترین گردهمایی سران کشورهای جهان از زمان آغاز اصلاحات در این کشور است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، سران کشورهای جهان از جمله باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا، نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در کنار شینزو آبه و لی کچیانگ، وزرای ژاپن و چین به منظور شرکت در نشست سران سازمان همکاری‌های کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا (آ.‌سه.آن) به نایپیدائو سفر کردند.

این نشست دو روزه مهم‌ترین واقعه سیاسی در یک سال گذشته برای میانمار محسوب می‌شود. میانمار پیش از آغاز اصلاحات در کشوری با وجود دولت نظامی از سوی بسیاری از کشورها تحریم شده بود.

پیش‌بینی می‌شود طی این دیدارها درباره منازعات در دریای چین جنوبی گفت‌وگو شود؛ گویا ویتنام و فیلیپین به دنبال حمایت آمریکا از ادعاهایشان در مقابل چین هستند اما در حالی که پکن نسبت به امضای توافقنامه‌ای چندجانبه و الزامی درباره آب‌های مورد مناقشه بی‌میلی خود را نشان می‌دهد، کارشناسان می‌گویند بعید به نظر می‌رسد که در بن‌بست موجود که باعث افزایش تنش‌ها طی یک سال گذشته شده، تغییری به وجود آید. کشورهای آ‌سه‌آن امروز همچنین با سران هند، ژاپن و آمریکا دیدار خواهند داشت.

در حاشیه این دیدارها همچنین قرار است، اوباما با تین سین، رئیس‌جمهوری میانمار و آنگ سان سوچی، رهبر اپوزیسیون و برنده جایزه صلح نوبل دیدار کند.

طی دولت تین سین که یک ژنرال اصلاح‌طلب است، کشور میانمار در تلاش است تا با آزادی زندانیان سیاسی و تعهد برای برگزاری انتخابات در سال آینده تلاش کند تا در مسیر دموکراسی حرکت کند.

این اصلاحات باعث شده تا اکثر تحریم‌ها علیه میانمار برداشته و همزمان سرمایه‌های خارجی وارد بازارهای این کشور 60 میلیون نفره شود.

اما سوچی، آمریکا و کشورهای غربی را در مقابل روند اصلاحات میانمار بسیار خوش‌بین می‌داند.

مناقشات بر سر قانون اساسی، محدود کردن آزادی‌های رسانه‌ای و همچنین مسائل مختلفی چون افزایش افراط‌گرایی بودایی و خشونت‌ها علیه مسلمانان اهمیت ضرورت خروج از انزوای میانمار را پس از چندین دهه حکومت ارتش کاهش داده و نگرانی‌ها نسبت به خدشه‌دار شدن روند اصلاحات را افزایش داده است.

انتهای پیام

کد N575970