دهقان در موافقت با طرح افزایش اختیارات وزیر دادگستری:

وزیر دادگستری هیچ خاصیتی ندارد/ وزیر "پیک" شده است

مجلس

عده‌ای از این ارتباط چنین تعبیر می‌کنند که وزیر یک پیک است درحالی که این برداشت صحیحی از قانون نیست روابط با ید دو جانبه باشد.

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از وضعیت اختیارات وزیر دادگستری اتقاد کرد.
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا محمد دهقان در موافقت با طرح نحوه اجرای قسمتی از اصل یک صدو شصت قانون اساسی (اختیارات وزیر دادگستری) با اشاره به سوابق خود در کمیسیون قضایی خطاب به نمایندگان اعلام کرد: یازده سال در کمیسیون قضایی فعالیت دارم و هر بار که وزیر دادگستری را دعوت کردیم در هر دوره‌ای یک خط بیشتر به ما جواب ندادند و در توجیه آن می‌گفتند برای ما اختیاراتی تعریف نشده است.
این عضو هیات رئیسه مجلس در ادامه افزود: خیلی بد است که حتی یک خط قانون برای این وزارت خانه ننوشته‌ایم.
نماینده طرقبه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به روند تدوین این طرح گفت: چندین جلسه تاکنون با حضور مسولین برگزار شده تا ما بتوانیم اختیارات وزیر دادگستری را مورد بازبینی قرار دهیم. وزیر دادگستری تنها وزیری است که با سه قوه در ارتباط است اما متاسفانه هیچ کاره است و خاصیتی ندارد.
دهقان در ادامه با انتقاد از قوه قضاییه اعلام کرد: ما همین طور که به این قوه بودجه می‌دهیم باید بر آن نظارت داشته باشیم وزیر دادگستری طبق متن صریح قانون اساسی مسئولیت کلیه مسائل مربوط به روابط سه قوه را برعهده دارد.
دهقان تصریح کرد: عده‌ای از این ارتباط چنین تعبیر می‌کنند که وزیر یک پیک است درحالی که این برداشت صحیحی از قانون نیست روابط با ید دو جانبه باشد.
دهقان در پاسخ به انتقاد دادستان کل کشور مبنی بر ضرورت افشا نشدن جزئیات پرونده‌های قضایی تصریح کرد: ما با آگاهی از قانون اساسی و اطلاع از این ضروریات طرح را تدوین کردیم ودر آن پرونده‌های جاری وخصوصی را مستثنی عنوان کرده‌ایم بنابراین محتوای طرح خلاف قانون نیست و حتی اگر چنین مسئله در ان وجود داشت باشد جای نگرانی ندارد و قابل اصلاح است.
این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان با ابراز تاسف اظهار کرد: برخی از دوستان می‌گویند چنین قانونی ۳۵ سال تعریف نشده ودیگر هم تعریف نشود هدف اصلی از این قانون شفافیت سازی وپاسخگویی وزیر است و مطمئنا مشکلی ایجاد نخواهد شد.

 

کد N575959