تیم اعزامی ترکیه وضعیت تاتارها در کریمه را بررسی می‌کند

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد، این کشور قصد دارد به منظور بررسی شرایط تاتارها در کریمه یک هیات غیررسمی را به این جزیره که اخیراً به روسیه الحاق شده ، بفرستد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آنادولو، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با همتای اوکراینی خود پس از شرکت در نشست مشترک برنامه‌ریزی استراتژیک ترکیه - اوکراین گفت: ترکیه موقعیت تاتارها در کریمه را از نزدیک پیگیری می‌کند؛ اقلیتی که متاسفانه در مدیریت دوفاکتو تحت فشار هستند.

تاتارهای کریمه به سختی 13 درصد جمعیت مردم این منطقه را تشکیل می‌دهند. این شبه‌جزیره در انتخابات 16 مارس انتخاب کرد تا ضمیمه روسیه شود؛ انتخاباتی که از سوی کی‌یف و قدرت‌های غربی به رسمیت شناخته نشده است.

چاووش اوغلو درباره الحاق کریمه به روسیه خاطرنشان کرد: ترکیه هرگز الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد. همچنین گفت‌وگوها با مقامات کی‌یف به منظور کمک به تاتارهای کریمه ادامه دارد.

او همچنین بر حمایت ترکیه از تمامیت ارضی کشور اوکراین تاکید و از کی‌یف به دلیل حمایت از تاتارهای کریمه تشکر کرد.

در همین حال پادلو کلیمکین، وزیر خارجه اوکراین با تایید گفته‌های چاوش اوغلو مبنی بر حمایت همیشگی ترکیه از اوکراین از این کشور به دلیل پشتیبانی از طرح رییس‌جمهوری اوکراین جهت حل مسائل شرقی کشورش تشکر کرد.

همزمان وزیر خارجه ترکیه از طرفین روسی و اوکراینی خواست تا برای حل مشکلات با رعایت موازین آتش‌بس مینسک به مذاکره مستقیم بپردازند.

وزیر خارجه ترکیه طی سفرش به کی‌یف همچنین با پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین دیدار کرد. پوروشنکو در این دیدار از ترکیه خواسته تا به حمایت از حقوق تاتارهای کریمه کمک کند.

وی همچنین متذکر شد، مصطفی و رفعت چوباروف، رهبران تاتارهای کریمه هنوز اجازه ورود به این شبه‌جزیره را پیدا نکرده‌اند.

رئیس‌جمهوری اوکراین همچنین طی بیانیه‌ای نسبت به حمایت ترکیه از موضع بین‌المللی در واکنش به تجاوز روسیه به حقوق بشر در این کشور ابرازامیدواری کرد.

وی در ادامه با تشکر از پشتیبانی ترکیه از تمامیت ارضی اوکراین اعلام کرد: دولت در حال بررسی یک استراتژی جهت بازپس‌گیری منطقه اشغال شده است. این استراتژی شامل ایجاد یک منطقه آزاد تجاری و برگزاری انتخابات مجلس است. ما از شرکای بین‌المللی خود می‌خواهیم تا از این استراتژی حمایت کنند.

دو طرف اوکراینی و ترک همچنین توافق کردند تا جلسه بعدی نشست شورای استراتژیک اوکراین- ترکیه اوایل سال 2015 در کی‌یف برگزار شود. جلسه آتی قرار است بین پوروشنکو و رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه برگزار شود.

انتهای پیام

کد N575924