پیروز مجتهد زاده در گفتگو با ایلنا:

ایران برعکس طرف دیگر، می‌خواهد مذاکره به نتیجه برسد

پیروز مجتهد زاده

شکست طرح اوباما که از آن به عنوان "ابتکار" یاد می شد به دلیل شکست دموکراتها در سیاست خارجی آمریکا بوده است و باید به یک حقیقتی توجه کرد که در تاریخ آمریکا هیچ رئیس جمهوری نمی خواهد که مهمتری طرح او در سیاست خارجی مردود شده و با شکست روبرو شود تا از آن در تاریخ آمریکا به عنوان یک پرونده منفی یاد شود.

پیروز مجتهدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، اظهار داشت: آنچه در مذاکرات هسته‌ای از 6 سال پیش، یعنی دوره اول ریاست جمهوری اوباما تاکنون مطرح است و در آن تردیدی وجود ندارد این است که مذاکرات هسته‌ای و تمامی مسائل مرتبط با آن، طرح پیشنهادی اوباما در زمان نامزدی و کاندیداتوری ریاست جمهوری وی بود که از این طرح به عنوان یک "ابتکار" سخن گفت و در مناظره‌های 6 سال پیش بر پیگیری این موضوع تاکید شده بود چرا که با مطرح کردن این بحث، میزان کثیری از آرا در انتخابات به سوی دموکرات‌ها سرازیر شد و توانست در انتخابات برنده شود.

وی ادامه داد: در روند اجرای مذاکرات و همچنین توافقات آن شاهد هستیم ایران حداکثر همکاری‌ها را با آژانس و حتی طرفین مذاکره در طول مدت این 6 سال داشته است. تا جایی که لابی‌های صهیونیسم در این مدت را نادیده گرفته و از برخورد علنی خودداری کرده است. علت آن هم این است که ایران برعکس طرفین مذاکره می‌خواهد مذاکره به نتیجه برسد.

مجتهدزاده در خصوص شکست "ابتکار" اوباما تاكید كرد: شکست طرح اوباما که از آن به عنوان "ابتکار" یاد می‌شد به دلیل شکست دموکرات‌ها در سیاست خارجی آمریکا بوده است. باید به این حقیقت توجه کرد که در تاریخ آمریکا هیچ رئیس جمهوری نمی‌خواهد مهمترین طرح او در سیاست خارجی مردود شده و با شکست روبرو شود تا از آن در تاریخ آمریکا به عنوان یک پرونده منفی یاد شود.

وی ادامه داد: با قویتر شدن مواضع مخالفان، این طرح و به طور کلی مخالفان دموکرات‌ها در سنا و کنگره، ضرب‌الاجل بسیار جدی برای دموکرات‌ها به وجود آمده است لذا دموکرات‌ها باید برای آینده خود نگران باشد و آینده خود را نجات دهند و تنها راه حل موجود و پیش‌روی آنها دست برداشتن از کارشکنی برای آینده‌ای روشن است اما این کارشکنی‌ها تا جایی به حداقل خود رسید اما در جایی هم دیده شد که وزارت دارایی آمریکا تحریم‌هایی را مخالف با مصوبات ژنو وضع کرد و به گونه‌ای کارشکنی خود را به تصویر کشید.

این استاد دانشگاه افزود: وزارت خارجه آمریکا، اوباما و به طور کلی دموکرات‌ها همچنان سخت‌گیری‌هایی را بر ایران اعمال می‌کنند تا بتوانند نظرات لابی صهیونیسم را به سوی خود متمرکز نگه دارند و به نوعی اوباما و تیمش به دنبال جمع کردن آبروی دموکرات‌ها و به طورکلی آمریکا است و باید گفت که این مشکلات بطورکلی از تاکتیک‌های دیپلماسی غلط نشات می گیرد و دموکرات‌ها برای برون رفت از این اوضاع می‌بایست از اجرای این تاکتیک‌ها عقب‌نشینی کنند.

وی در انتها در خصوص عملکرد ایرانی‌ها در روند مذاکرات اذعان داشت: تا کنون مسئولین و طرفین ایرانی حداکثر همکاری ممکن را در جهت به نتیجه رسیدن مذاکرات داشته‌اند به گونه‌ای که سازمان انرژی اتمی هم در خصوص ایران اعلام کرده است که فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان لایه پنهانی ندارد و بسیار شفاف است و تاکنون بر طبق اصول بین‌المللی پیش رفته است لذا اگر دیپلمات‌های ایرانی با حفظ منافع ایران با هوشیاری کامل پیش بروند به نتیجه می‌رسند.

کد N575918