وزیر دادگستری: در 35 سال گذشته یک خط قانون هم برای وزارت دادگستری نوشته نشده است

وزير دادگستري

وزیر دادگستری ضمن دفاع از کلیات طرح افزایش اختیارات وزیر دادگستری که در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی مطرح شده بود، گفت که در طول 35 سال گذشته برای وزارت دادگستری یک خط قانون هم وضع نشده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی که در جریان رسیدگی به کلیات طرح دو فوریتی نحوه اجرای قسمتی از اصل 160 قانون اساسی در مجلس حضور یافته بود، ضمن دفاع از کلیات این طرح اظهار کرد: موضوع عدالت، امنیت، اجرای قانون و مبارزه با فساد لازمه تحقق یک جامعه سالم و متعالی است و پایه هر حکومت ماندگار و مطلوب هم عدالت است لذا اگر عدالت‌ در جامعه حاکم شد امور بر سیر صحیح خود حرکت می‌کند، رضایت‌مندی مردم تامین می‌شود و جامعه به اهداف متعالی‌اش دست می‌یابد. امنیت هم اساس بقای یک جامعه است و لازمه عدالت و امنیت و اجرای قانون، مبارزه با فساد است که این چهار رسالت بر عهده قوه قضاییه قرار دارد.

پورمحمدی با بیان اینکه قوه قضاییه نقش تعیین‌کننده‌ای در تامین عدالت، مبارزه با فساد، برقراری امنیت و اجرای قانون دارد، خاطرنشان کرد: این چهار هدف عمده به هماهنگی و همکاری بین قوا و دستگاه‌ها نیاز دارد اما نیازمند تعریف شفافی است و به همین خاطر قانونگذاران اساسی برای هماهنگی و همکاری بین قوه قضاییه و دو قوه دیگر وزارت دادگستری را تاسیس و بر بقای آن تاکید کرده‌اند.

وزیر دادگستری ادامه داد: تنها وزارتخانه‌ای که در قانون اساسی یک بند برای آن تدوین شده وزارت دادگستری است.

وی خاطرنشان کرد: اگر نظامات اداری شفاف و پاسخگو باشند ما می‌توانیم امید به بهبود وضعیت، دسترسی به اهداف، سلامت و فاصله افتادن از فساد را داشته باشیم چرا که پاسخگویی و شفافیت یک اصل است و بدون آن نمی‌توان امید به بهبود وضعیت داشت.

پورمحمدی با بیان اینکه در طول 35 سال گذشته یک خط قانون هم برای وزارت دادگستری نوشته نشده، افزود: این برای نظام قانونگذاری عیب است.

وزیر دادگستری در پایان گفت: من مدافع این طرح هستم حتی اگر بندهایی از آن شرایط را برای ما سخت‌تر کند اما من و دولت با کلیات این طرح که راهی برای تعیین تکلیف وزارت دادگستری است موافقیم.

انتهای پیام

کد N575872