وضعیت کارگران مهاجر در قطر داد عفو بین‌الملل را درآورد

حقوق بشر,قطر

عفو بین‌الملل امروز (چهارشنبه) به شدت از اقدامات ناکافی قطر برای رسیدگی به وضعیت کارگران مهاجر که برای ساخت بناهای مربوط به جام‌جهانی 2022 استفاده می‌شوند، انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، رئیس سازمان حقوق پناهندگان و مهاجران عفو بین‌الملل اعلام کرد: لازم است که اقدامات فوری در قطر انجام شود تا کار آماده‌سازی رقابت‌های جام‌جهانی بر پایه نیروهای کار اجباری و استثمار بنا نشود.

چهار سال پس از اینکه کشور کوچک و غنی از گاز قطر میزبانی جام‌جهانی آتی را از آن خود کرد، پاسخ دوحه به سوءاستفاده از مهاجران با وعده‌های این کشور تطابقی ندارد. برخورد قطر با کارگران مهاجر با انتقاد بین‌المللی مواجه شده است و این محکومیت خصوصاً پس از انتشار گزارش‌هایی درباره مرگ کارگران در جریان ساخت یک استادیوم تشدید شد.

دولت قطر در ماه مه وعده داد که شرایط امنیتی کارگران، مسکن، حقوق و شرایط رفاهی دیگر را بهبود بخشد اما طبق گفته عفو بین‌الملل تاکنون اقدام موثری صورت نگرفته است و گروه‌های حقوق بشر فشار خود را بر فیفا بیشتر کرده‌اند تا در میزبانی قطر تجدیدنظر صورت بگیرد.

تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر در ماه سپتامبر در مصاحبه‌ای با سی‌.ان‌.ان گفته بود که قوانین باید تغییر کند، اما عفو بین‌الملل تاکید دارد که این وعده‌ها و گام‌های انجام شده کافی نیست. در بیانیه عفو بین‌الملل آمده است: شش ماه از وعده‌های قطر می‌گذرد اما اقدامات محدودی اتخاذ شده و به صورت ناقص اجرا شده است.

انتهای پیام

کد N575717