دبیرکل پیش‌مرگ‌ها: درخواستی برای مقابله با داعش دادیم اما ارتش نپذیرفت

دبیرکل وزارتخانه پیشمرگ‌ها در سخنانی عنوان داشت: مسئولان کرد از بغداد و ارتش عراق خواسته بودند تا با مداخله نیروهای پیشمرگ موافقت کنند اما آن‌ها نپذیرفتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، "جبار یاور"، دبیرکل وزارتخانه پیشمرگ‌ها در اقلیم کردستان عراق در مصاحبه با شبکه العربیه عنوان داشت: مسئولان کرد از دولت بغداد، مسئولان برجسته ارتش عراق و همچنین دفتر هماهنگی آمریکا در سفارتخانه این کشور خواستند تا با مداخله پیشمرگ‌ها برای مقابله با داعش موافقت کنند.

وی افزود: ما از آن‌ها خواستیم تا با اعزام پیش‌مرگ‌ها به موصل موافقت کنند اما آن‌ها نپذیرفتند که این مساله باعث شد نیروهای دفاعی فرو بپاشند و افراد مسلح داعش ظرف یک روز موصل را تحت تصرف خود درآورند.

وی با بیان اینکه ماموریت پیشمرگ‌ها همراهی با ارتش عراق و نیروهای ائتلاف برای مقابله با داعش است، گفت: نیروهای ما با تمام توان برای آزادسازی منطقه سنجار عمل می‌کنند و اگر طرح‌های مناسبی فراهم شود در آزاد سازی موصل و مناطق دیگر نیز مشارکت خواهم داشت.

جبار یاور، همچنین عنوان داشت: دشوار است که از لحاظ نظامی نیروهای پیشمرگ‌ در حفظ امنیت الرمادی مشارکت داشته باشند و این نیروهای گارد ملی پیشنهادی جایگزینی برای ارتش و پیشمرگ‌ها نیستند و ماموریت آن‌ها تنها محدود به حفظ امنیت در استان‌ها می‌شود.

وی با بیان اینکه نیروهای پیشمرگ در آزادسازی مناطق مورد نزاع از دست داعش شرکت داشته‌اند، گفت: ما براساس نتایج انتخابات عراق مناطق مورد مناقشه را مناطق کردستان می‌نامیم و سازمان ملل پیشنهاد کرده است که نتایج انتخابات به عنوان پایه و اساسی جهت تعیین تابعیت این مناطق در نظر گرفته شود.

انتهای پیام

کد N575511