/با ایسنا در نمایشگاه بیستم/

سفیر سابق ایران در اوکراین: باید در مناسبات با اوکراین "تعامل فعال" در پیش بگیریم

ايران,اوكراين,بيستمين نمايشگاه مطبوعات

سفیر سابق ایران در اوکراین معتقد است: باید در خصوص مناسبات با اوکراین سیاست تعامل فعال را در پیش بگیریم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اکبر قاسمی که اخیرا مأموریتش به عنوان سفیر ایران در اوکراین پایان یافته با حضور در غرفه خبرگزاری ایسنا در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و رسانه‌ها با اشاره به تحولات اخیر اوکراین و تعامل ایران با این کشور، ادامه داد: دیپلماسی تعامل فعال می‌تواند منافع ما را در بر بگیرد. ضمن این‌که ما باید در خصوص تحولات داخلی اوکراین روندی بی‌طرف را دنبال کنیم. ولی در رابطه با وجه وآثار بین‌المللی ومنطقه ای اوکراین بهترین رویکرد این است که ما دیپلماسی فعال‌ تعامل را با رخداد های جاری اوکراین در پیش گیریم. زیرا که مناسبات ما با این کشور دارای ظرفیت‌های زیادی در حوزه اقتصادی، بازرگانی، فن‌آوری و نیروی انسانی ماهر ... بوده است و از همه مهمتر این‌که اوکراین از ابتدا استقلالش همکاری‌های گسترده‌ای با ایران داشته و دارد.

سفیر سابق ایران در اوکراین با بیان این‌که کشور اوکراین در گذشته نیز ایران را تنها نگذاشته است، ‌افزود: پس از انقلاب اسلامی ایران تحریم‌های زیادی علیه ما اعمال شد. از آن جمله تحریم صنایع هوایی ایران بود و اوکراین تنها کشوری بود که به شکوفایی صنایع هوایی ما کمک کرد. بنابراین ما باید در رابطه با اوکراین ظرفیت‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی شکل گرفته شده فی ما بین دو کشور را در نظر گرفته و بر این اساس برنامه‌ریزی کنیم.وی گفت: تعامل جمهوری اسلامی ایران با اوکراین از زمان ریاست‌جمهوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و اولین رییس جمهوری دوره استقلال اوکراین آقای کراوچوک آغاز و تا امروز در روند تکاملی ادامه داشته است . در همین راستا ما می‌توانیم بدون متأثر شدن از فرآیند های بین‌المللی نسبت به اوکراین همانند گذشته منافع و تعاملات خود را با این کشور دنبال کنیم و در این زمینه رویکرد منافع خود راتوام با احترام متقابل حاکم بر مناسبات دو کشور صیانت کنیم .

قاسمی با اشاره به دورانی که به عنوان سفیر ایران در اوکراین خدمت می‌کرده است، گفت: ما با تمام طیف‌های سیاسی و قومی اوکراین شامل ناسیونالیست‌ها و ملی گراها و چپ‌ها بدون در نظر گرفتن جهت‌گیری‌های داخلی آنها روابطی بر اساس احترام متقابل و منافع دوطرف در اوکراین داشته‌ایم. وی خاطرنشان کرد: هر چند به دلیل تحولات اخیر اوکراین طی یک سال گذشته از حجم مناسبات ما با این کشور کاسته شده است ولی این روند نباید به همین صورت ادامه یابد بلکه باید روابط ما و تعاملاتمان با اوکراین به صورت فعال دنبال شود.

سفیر سابق ایران در اوکراین در رابطه با دیدگاه مردم اوکراین نسبت به تعامل با ایران، تصریح کرد: مردم این کشور ملت ایران را با فرهنگ و کشورمان را تاریخ‌ساز و با تمدن و قدمتی دیرینه می‌دانند. همچنین آنها تمایل زیادی برای داشتن تعامل حسنه و با ملت وکشور ایران دارند. قاسمی در رابطه با این سوال ‌که با وجود ادامه تنش‌ها در اوکراین ادامه روابط ایران با این کشور چطور دنبال خواهد شد، گفت: ما با بسیاری از کشورهای بحران خیز دیگر مانند عراق، افغانستان و سوریه نیز رابطه فعال داشته‌ایم. در هر صورت ایران نباید تحت تأثیر تحولات بین‌المللی به اوکراین منافع خود را رها کند و لازم است تا ما حتی با کشورهای بحران‌دار نیز مناسبات خود را داشته باشیم. وی در بخش دیگری از سخنان خود به بررسی تحولات اخیر اوکراین و علل آن پرداخت و خاطرنشان کرد: در 28 تا 29 نوامبر 2013 قرار بود تا اوکراین از طریق اجلاسی که در لیتوانی برگزار می‌شد و موافقت نامه وابسته بهاتحادیه اروپا را امضا نمایند ولی به یکباره در 20 نوامبر رئیس جمهور و نخست وزیر این کشور اعلام کردند که زیرساخت‌ها و شرایط پیوستن به اتحادیه اروپا را ندارند و به نوعی می‌توان گفت که آنها جهت‌گیری‌های خود را تغییر دادند.

وی ادامه داد: همین تغییر موضع دولت اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا باعث افزایش اعتراض‌ها و کشته شدن 80 نفردر رخدادهای 18 تا 21 فوریه شد و متعاقب آنمنجر به کنار رفتن رئیس جمهور اوکراین شد. از سوی دیگر روسیه احساس می‌کرد که شرایط جدید به نفع او نیست و دیگر نمی‌تواند در اوکراین منافع خود را دنبال کند زیرا اوکراین از نظر اقتصادی، صنعتی، کشاورزی و... اهمیت زیادی برای روسیه داشت. وی ادامه داد: روسیه از طریق مانور نظامی کریمه را به خود ملحق کرد و با این‌که روسیه با کریمه پیوستگی ارضی نداشت ولی پس از این رخداد ها به روسیه ملحق ساخت. از سوی دیگر روسیه که ناوگان پنجم‌اش در سواستوپل کریمه مستقر بود رخداد های داخلی اوکراین را تهدیدی جدی علیه خود می‌دید بنابراین با الحاق کردن به روسیه و سپس به نوعی حمایت از جدایی‌طلبی در شرق، اوکراین همچنان تا الان در تلاطمبوده و پیامد آن در عرصه بین المللی نیز مناسبات بین آمریکا و روسیه با یک تصادم جدی مواجه ساخته است.

قاسمی ادامه داد: پوتین در آخرین اظهارات خود به شدت از سلطه‌طلبی‌های آمریکا در عرصه بین‌المللی انتقاد کرد و آن را بازی بدون قاعده نامید و در حال حاضر با افزایش تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه روسیه شاهد کاهش بیش از 50 درصدی ارزش روبل هستیم.

انتهای پیام

کد N575482