آمریکا به دنبال تبدیل واژه "لغو" به "افزایش نیافتن" تحریم‌ها در مذاکرات نباشد

مذاكرات ايران و گروه 1 5,برنامه اقدام مشترك,برنامه اقدام مشترك جامع

تلاش آمریکا در گمراه کردن رسانه‌های گروهی به ویژه رسانه‌های غربی در مذاکرات هسته‌ای از موضوع لغو کامل تحریم‌های شورای امنیت، اتحادیه اروپا، کنگره و آن‌هایی که بر اساس دستورات اجرایی رییس‌جمهور آمریکا تصویب و اعمال شده، راه به جایی خواهد برد؟

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حالی که ایران بر چگونگی لغو کامل تحریم‌های یک جانبه و همه جانبه غرب در مذاکرات هسته‌ای تاکید دارد، ولی به نظر می‌رسد برخی از اعضای 1+5 سعی دارند نامی از تحریم‌ها در جریان مذاکرات به میان نیاورند یا به جای واژه "لغو" تحریم از واژه "خوب نبودن" افزایش تحریم‌ها در ادامه مذاکرات و توافق احتمالی جامع سخن گویند.

ایران و 1+5 کم‌تر از یک سال قبل در سوم آذر 1392 بر سر یک برنامه اقدام مشترک (توافق ژنو) به تفاهم رسیدند که یکی از مهم‌ترین اهداف این تفاهم "رسیدن به راه حل جامع شامل یک فرایند متقابل و گام به گام است و به رفع همه جانبه تمامی تحریم‌های شورای امنیت، تحریم‌های چندجانبه و تحریم‌های ملی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران می‌انجامد."

برخی کارشناسان معتقدند که بر اساس آن‌چه تاکنون مطرح شده، آمریکا سعی دارد به هر بهانه از هدف ترسیم شده در چارچوب این برنامه برای برداشتن همه جانبه تمامی تحریم‌ها علیه ایران به ویژه در سطح رسانه‌ها شانه خالی کند. آمریکا در پی آن است تا نامی از تحریم‌ها به میان نیاورد و مشکل اصلی در مذاکرات هسته‌ای را موضوع غنی‌سازی ایران و اختلاف نظرها بر روی آن نشان دهند. در حالی که برداشتن کامل تحریم‌ها در مقابل رفع نگرانی غربی‌ها از فعالیت‌های هسته‌ای ایران از وظایف و تعهدات 1+5 است.

هر چند به لحاظ تکنیکی، حقوقی و بروکراتیک برداشتن تحریم‌ها در هر چهار مسیر مورد اشاره، پیچیدگی‌های فنی خاص خود را دارند و امری زمان‌بر است، اما تعهد به لغو کلیه تحریم‌ها از سوی 1+5 به ویژه آمریکا، و امضای سندی که در نهایت به این تعهد به صراحت اشاره شده باشد، مورد تاکید ایران است. اما رفتار آمریکا و متحدانش در مذاکرات هسته‌ای نشان می‌دهد آن‌ها به بهانه وجود قوانین داخلی و مشکلات سیاسی یا ارجاع این موضوع به تایید آژانس و گزارش‌های آن درباره فعالیت‌های هسته‌ای، سعی دارند واژه "لغو" تحریم‌ها را به "تعلیق" یا "افزایش ندادن" آن‌ها در توافق احتمالی کاهش دهند که نقض کامل توافق اولیه ژنو است.

از نظر کارشناسان ایرانی "لغو تحریم‌ها نه تنها وظیفه 1+5 است بلکه زمینه‌ساز ادامه مذاکرات و رسیدن به توافق جامع" است. از این رو ایران انتظار دارد همان‌طور که در 10 ماه گذشته به اجرای دقیق و کامل توافق ژنو با حسن نیت پرداخته است، غرب نیز به طور جدی به قول‌ها و تعهداتش بر اساس توافق ژنو عمل کند.

هم‌چنین 1+5 باید شرایط ثبت و الزام‌آور بودن هر نوع توافق و تعهدی را در چارچوب راه حل جامع در شورای امنیت سازمان ملل فراهم کند. واضح است که قطعنامه‌های شورای امنیت که علیه ایران در سال‌های گذشته صادر شده است تنها به دست این شورا قابل برداشته شدن و لغو هستند.

وجود مشکلاتی بر سر تصویب قطعنامه‌ای به منظور فوق در شورای امنیت، به لحاظ تکنیکی یا در چارچوب منافع ملی یک یا دو کشور عضو گروه 1+5 و در رقابت با برخی کشورهای دیگر نباید مانعی بر سر توافق جامع باشد.

انتهای پیام

کد N575247