آمریکا کارکنان سفارتخانه‌اش در یمن را کاهش داد

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که تعداد کارکنان سفارت خود در صنعاء پایتخت یمن را به علت وخامت اوضاع امنیتی در این کشور، کاهش داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، همزمان با اعمال تحریم‌های آمریکا علیه علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن و چندین شخصیت دیگر و در پی گسترش اعتراضات مخالفان یمنی علیه اقدامات آمریکا در کشور، آمریکا حضور دیپلمات‌های خود در یمن را کاهش داده است.

پیشتر نیز هزاران تن از گروه انصارالله (حوثی‌ها) و طرفداران رئیس‌جمهوری سابق یمن در تظاهراتی خواهان خروج سفیر آمریکا از این کشور شدند.

در همین راستا "کمیته مردمی" وابسته به علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن تهدید کرد که به زودی تحریم‌هایی را که شورای امنیت علیه وی اعمال کرده، پاسخ خواهد داد.

یاسر العواضی، دبیرکل کمیته مردمی از طرح حزبش برای پاسخ به تحریم‌ها خبر داد و افزود: درخصوص پاسخ به تحریم‌های بین‌المللی مهربانانه برخورد نخواهیم کرد. ما همچنان به وظایف خود عمل می‌کنیم و در مقابل آن سکوت نخواهیم کرد.

العواضی تصریح کرد: ما از هیچ‌کس صبر نمی‌خواهیم و به کسی هم فرصت نخواهیم داد، آنچه که ما خواهان آن هستیم این است تا همگان برنامه‌های آتی و سختگیرانه ما برای پاسخگویی به این اقدامات را متوجه شوند و دنبال کنند.

از سوی دیگر در جریان درگیری‌ها در منطقه خبره در رداع در استان البیضاء 31 حوثی و پنج تن از افراد مسلح قبائل کشته شدند.

این در حالی است که محمد البخیتی، عضو شورای سیاسی گروه انصارالله، کشته شدن این تعداد از حوثی‌ها در درگیری‌های منطقه خبره را تکذیب کرد و افزود: حوثی‌ها طی 10 روز گذشته همچنان کنترل این منطقه را در دست دارند.

هم‌چنین افراد مسلح وابسته به القاعده و شبه نظامیان برخی قبائل به حوثی‌ها در رداع حمله کردند که در این میان ده‌ها تن از طرفین کشته شدند.

از سوی دیگر، گروه انصار الشریعه، شاخه القاعده در یمن از کشته شدن ترکی العسیری، یکی از رهبران سعودی‌تبار انصار الشریعه در جریان درگیری با نیروهای امنیتی در عدن واقع در جنوب یمن خبر داد.

جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که کشورش علیه رئیس‌جمهوری سابق یمن و دو تن از شخصیت‌های دیگر به اتهام کارشکنی در روند صلح یمن تحریم‌های مالی را اعمال کرده است.

انتهای پیام

کد N574166