همایش اندیشه‎های علامه‌طباطبایی در تفسیر المیزان برگزار می‌شود

قرآن کريم,انديشمند

دبیر علمی همایش بین‎المللی اندیشه‎های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان از برگزاری این همایش در 22 و 23 آبان ماه در قم خبر داد.

دبیر علمی همایش بین‎المللی اندیشه‎های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان از برگزاری این همایش در 22 و 23 آبان ماه در قم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمود رجبی گفت: آیت‌الله‎العظمی علامه طباطبایی از بزرگترین شخصیت‎های علمی جهان اسلام است که در حوزه‎های علمی و عرفانی و ... کم نظیر است.

وی در خصوص ویژگی‌های شخصیتی این علامه بزرگ افزود: ایشان تاثیرات بسیاری در حوزه علمی، فرهنگی، قرآنی و اجتماعی در عصر خویش گذاشتند، ولی تفسیر المیزان ایشان همه مباحث علمی، کلامی، فقهی، اخلاقی، اجتماعی و سیاسی و ... را در خود جای داده است.

دبیرعلمی همایش بین‎المللی اندیشه‎های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان خاطرنشان کرد: المیزان از جامعیتی برخوردار است که معارف قرآن و کلام اهل بیت(ع) را در بر می‎گیرد و به قول شهید مطهری هیچ پرسشی نیست که در المیزان به آن پاسخ داده نشده باشد.

رجبی تصریح کرد: از سه سال پیش کارهای علمی مرتبط با این همایش آغاز شد و 10 کار اصلی مورد نظر قرار گرفت که اولین آن ایجاد موضوعات و محورها و ابلاغ فراخوانی بود که در این مسیر 30 محور اصلی با 700گرایش فرعی برای پژوهشگران مشخص شد.

وی با اشاره به برنامه‌های همایش اظهار کرد: ایجاد ارتباط با مراکز علمی داخل و خارج از کشور، ایجاد سایت سه زبانه همایش، برگزاری 14پیش همایش و ارایه 45مقاله و همچنین برگزاری 10میزگرد، انجام حداقل 20مصاحبه مفصل علمی پیرامون علامه و المیزان، جمع آوری مقالات، تهیه ویژه‎نامه‎های تخصصی از جمله این برنامه‌هاست.

دبیرعلمی همایش بین‎المللی اندیشه‎های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان ادامه داد: تهیه چکیده مقالات و ارایه آنها به پژوهشگران، تلاش در جهت ساخت و پخش ویژه‎ برنامه‎هایی در صداوسیما در ایام همایش، ایجاد نمایشگاه جانبی آثار علامه و آثار این همایش، برگزاری همایش اصلی با مشارکت 29نهاد علمی و فرهنگی و... از جمله این برنامه‎های همایش بوده است.

رجبی با بیان این‌که «حدود 600 مقاله به دبیرخانه همایش رسیده است» تصریح کرد: ارزیابی آثار طی چهار مرحله اصلی انجام شد که در نهایت 50اثر در بخش علمی پژوهشی و 50اثر در بخش علمی ترویجی و چندین اثر نیز در بخش علمی تخصصی انتخاب شدند که آثار دو بخش اول در مجلات علمی پژوهشی و علمی ترویجی منتشر می‎شوند که جمعا شش شماره را به خود اختصاص خواهند داد.

وی گقت: هفت کمیسیون نیز در این همایش تعریف شده است که هر کدام در بخش‎های مختلف آثار را ارزیابی کرده‎اند که در نهایت در همایش نیز به آن پرداخته می‎شود.

دبیرعلمی همایش بین‎المللی اندیشه‎های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان بیان کرد: این همایش در روزهای 22 و 23 آبانماه در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) و با حضور اندیشمندانی از ایران و سایر نقاط جهان برگزار می‎شود که در افتتاحیه پیام تصویری آیت‎الله جوادی‌آملی پخش خواهد شد و همچنین آیت‎الله مصباح یزدی و اعرافی به سخنرانی می‎پردازند.

وی گفت: ارایه مقالات در نوبت بعدازظهر و جمعه صبح و عصر از دیگر بخش‎های این همایش است که در قالب کمیسیون‎های تخصصی انجام می‎شود؛ مراسم اختتامیه نیز در منزل علامه و با سخنرانی آیت‎الله سبحانی و استادی انجام می‎شود.

رجبی از پخش مستقیم مراسم اختتامیه و افتتاحیه در رادیو معارف و شبکه‎های صداوسیما خبرداد و افزود: فعالیت دیگر این همایش پس از همایش آغاز خواهد شد که در این رابطه شنبه صبح مصادف با سالروز ارتحال این عالم بزرگ مراسمی با حضور میهمانان در مزار ایشان در حرم مطهر برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: انتشار مقالات، تهیه مجموعه مقالات، ایجاد دبیرخانه دائمی و پیگیری فعالیت‎های مرتبط در حوزه علمی و فرهنگی و اطلاع رسانی، ارتباط گیری با موسسات بین‎المللی و معرفی این آثار در سطح جهان به ویژه دانشمندان علوم مختلف، تلاش درجهت حضور بیشتر المیزان در حوزه و دروس حوزوی، پیگیری انتشار تفسیر موضوعی بر اساس المیزان و حفظ ارتباط با نهادهای همکار همایش و انجام کارهایی مغفول مانده در همایش از دیگر برنامه‎هایی است که پس از همایش انجام می‎شود.

وی گفت: 30مقاله عربی و انگلیسی در حوزه‎های مختلف منتشر شد که است که این مقالات و مقالات دیگر به سراسر دنیا ارسال خواهد شد.

انتهای پیام

کد N573521