لاریجانی در دیدار نوری مالکی:

ایران تمام تلاش خود را برای ثبات در عراق به کار گرفته است

سیاست

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار معاون رئیس جمهور عراق با بیان اینکه برقراری امنیت و ثبات در تمام سرزمین های عراق واجد اهمیت منطقه ای برای تمام کشورهای همجوار است تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران در این خصوص تمام تلاشهای خود را به کار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نوری المالکی معاون رئیس جمهور عراق در ادامه دیدارهای خود با مقامات عالیرتبه کشورمان بعداز ظهر امروز دوشنبه با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار ابتدا لاریجانی با اشاره به روابط خوب بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق گفت: دو کشور دوست و برادر در همسایگی یکدیگر از روابط خوب و رو به رشد در زمینه های مختلف سیاسی، پارلمانی، اقتصادی و تجاری برخوردارند که گسترش هر چه بیشتر این مناسبات در جهت منافع ملی دو کشور خواهد بود.

وی افزود: برقراری امنیت و ثبات در تمام سرزمین های عراق واجد اهمیت منطقه ای برای تمام کشورهای همجوار است و جمهوری اسلامی ایران در این خصوص تمام تلاشهای خود را به کار گرفته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت های تروریستی گروه داعش اظهار داشت: تحرکات تروریستی و ضد انسانی این گروه مرز و جغرافیا نمی شناسد و تنها با استفاده از حملات نظامی هوایی نمی توان منطقه را از لوث آنها پاک کرد.

لاریجانی با تقدیر از تلاش های مردمی در عراق برای مقابله با خطرات این گروه تروریستی ابراز امیدواری کرد آرامش و ثبات هر چه زودتر به سرتاسر عراق بازگردد.

در ادامه این دیدار نوری المالکی معاون رئیس جمهور عراق از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور بزرگ و دوست برای عراق در دوره های مختلف پس از سقوط صدام نام برد و گفت: امروز تمام مردم عراق به یقین رسیده‌اند که جمهوری اسلامی ایران یک دوست و یاور حقیقی در مواقع دشوار و حساس برای عراق است.

وی افزود: اراده مقامات دو کشور بر گسترش هر چه بیشتر مناسبات و همکاری‌های فیمابین در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و امنیتی است.

نخست وزیر سابق عراق افزود: بسیج مردمی در عراق به زودی به تحرکات تروریستی گروه داعش که در جنایات خود تفاوتی بین شیعه و سنی و کرد و ترکمن قائل نیست پایان خواهد داد.