هاشمی رفسنجانی در دیدار با گروههای مختلف عراقی:

توجه به جایگاه مرجعیت شیعه برای جبران ضعف وجود رهبری نیرومند در عراق ضروری است

سیاست

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، توجه به جایگاه مرجعیت شیعه را برای جبران ضعف وجود رهبری نیرومند و مدیریت جامع و فراجناحی ضروری دانست و گفت: ایران اسلامی بهترین تجربه را دارد که با رهبری‌های داهیانه امام(ره) از گردنه‌های سخت اختلافات اول انقلاب گذشتیم .

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدارهای جداگانه با جمعی از عراقی‌ها که نمایندگان اقشار دانشگاهی، فرهنگی، حوزوی، بازرگانان و سران عشایر بودند، با اشاره به مصائب مردم این کشور در یک قرن اخیر، گفت: خیلی‌ها به خاطر منابع غنی، به عراق طمع دارند و برای منافع خود، موجب زحمت مردم آن کشور می‌شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان سوابق تمدن در سرزمین عراق امروزی، گفت: انتظار نبود که بعد از سقوط حزب بعث، گروه‌های مذهبی و سیاسی به اختلافاتی دامن بزنند که نتیجه آن عقب افتادگی‌های کشور و گسترش کینه‌هاست.

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر آیه « وَلاَ تَنَازَعُواْ فَتَفْشَلُواْ وَتَذْهَبَ رِيحُكُمْ »، گفت: این دستور قرآنی را می‌شنویم و عمل نمی‌کنیم و نتیجه این می‌شود که پیروان مذهب اسلامی همدیگر را می‌کشند.

وی توجه به جایگاه مرجعیت شیعه را برای جبران ضعف وجود رهبری نیرومند و مدیریت جامع و فراجناحی ضروری دانست و گفت: ایران اسلامی بهترین تجربه را دارد که با رهبری‌های داهیانه امام(ره) از گردنه‌های سخت اختلافات اول انقلاب گذشتیم و راه حل عراق نیز توجه به منافع ملی، دینی و کلیّت اسلام و تقدّم آنها بر منافع باندی و جناحی است.

در آغاز هر یک از دیدارها، نمایندگان اقشار دانشگاهی و بازرگانان به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.