مناظره "قیام عاشورا، درس مذاکره و تعامل یا اصول مقاومت"

دانشجويي,مناظره

مناظره "قیام عاشورا، درس مذاکره و تعامل یا اصول مقاومت" به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در تالار شهید چمران دانشکده فنی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ابتدای این مناظره که مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری، مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، علی شکوری راد نماینده مردم تهران در مجلس ششم و مهدی بروکات دبیر اسبق اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل در آن حضور داشتند،مصطفی کواکبیان با طرح انتقاد نسبت به عنوان مناظره، گفت: این‌که گفته شود تعامل و مذاکره یا اصول مقاومت؛ یعنی این دو مفهوم نقطه مقابل یکدیگرند و با هم جمع نمی‌شوند، در حالیکه معتقدم در کربلا هم مذاکره بود و هم مقاومت یعنی هر دو اتفاق افتاد.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با بیان این‌که امام حسین (ع) برای جنگیدن به کربلا نیامده بود، خاطرنشان کرد: یک نظریه معتقد است امام حسین (ع) برای تشکیل حکومت دینی به کربلا آمد و نظریه دیگر معتقد است امام حسین (ع) برای تحقق امر به معروف و نهی از منکر به کربلا آمده است. همچنین دیدگاه دیگری نیز وجود دارد که معتقد است امام حسین (ع) برای اصلاح امت پیامبر (ص) آمده است.

وی با بیان این‌که من نظریه دیگری به نام نظریه تکلیف را دارم، گفت: معتقدم امام حسین (ع) تابع تکلیف بودند که در این نظریه هم برای تشکیل حکومت دینی، هم تحقق امر به معروف و نهی از منکر و هم برای اصلاح، انقلاب، مذاکره و مقاومت کردند.

به گزارش ایسنا در ادامه این مناظره مهدی بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که با نظر آقای کواکبیان در مورد عنوان مناظره موافق هستم، گفت: یکسری اصرار دارند صحنه رقابت سیاسی را به سمت ایدئولوژیک هل دهند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اینکه هدف از قیام امام حسین (ع) را امر به معروف و نهی از منکر بدانیم و ایشان سعی بر اتمام حجت با مخاطبان و مخالفان خود را داشتند حرفی درست است، اما باید دید تعریف اتمام حجت با مذاکره‌ای که الان در ادبیات سیاسی ما وجود دارد یکی است یا خیر؟

وی با بیان این‌که بعید می‌دانم کسی روی بیانات معمار بزرگ انقلاب حرفی داشته باشد، خاطرنشان کرد: در سی و چند سالی که از انقلاب می‌گذرد عده‌ای اصرار دارند رقابت‌های سیاسی را در سطوح گفتمان اصلی انقلاب و حتی مباحث ایدئولوژیک و مسلم دینی بیاورند و در واقع استراتژی بازی در صحنه ایدئولوژیک را دارند و با دین مردم بازی سیاسی می‌کنند.

به گزارش ایسنا در ادامه علی شکوری‌راد نماینده مردم تهران در مجلس ششم با اشاره به این‌که این جلسه به مناسبت سالگرد سیزدهم آبان تشکیل شده است که در آن روز دانشجویان پیرو خط امام در حرکتی که مورد حمایت قاطبه ملت و همه گروه‌ها و رهبر بزرگ انقلاب حضرت امام (ره) بود، انقلاب دوم را رقم زدند، خاطرنشان کرد: 400 دانشجو حرکت بزرگی را انجام دادند که از بین آنها پنج نفر عضو شورای مرکزی بودند و از این پنج نفر چهار نفرشان اصلاح‌طلب و یک نفر از آنها با گرایشات بینابینی بود.

نماینده مردم تهران در مجلس ششم با اشاره به این‌که محسن میردامادی که الان در زندان است و هنوز یک سال از محکومیت او باقی مانده است، جزو این پنج نفر از اعضای شورای مرکزی بود که لانه جاسوسی را تسخیر کردند، گفت: ما می‌دانیم که محسن میردامادی همواره از انقلاب اسلامی، امام و حرکت تسخیر لانه جاسوسی دفاع کرده است و در دوره‌ای رییس کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی و همچنین دبیرکل حزب مشارکت ایران اسلامی بود که در سال 88 در انتخابات ریاست‌جمهوری از یکی از کاندیداها حمایت کرد.

به گزارش ایسنا در ادامه این مناظره مهدی بلوکات دبیر اسبق اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل با بیان این‌که در سیزده آبان 58 شهدایی مثل شهید رجب‌بیگی را داشتیم که یاد ایشان را گرامی می‌دارم، گفت: موضوع این مناظره مربوط به سخنرانی اخیر آقای روحانی در زنجان است و با توجه به اینکه سیزدهم آبان با ایام شهادت اباعبدالله‌الحسین (ع) قرین شده است در موضوع مذاکره به آن اشاره شده است.

دبیر اسبق اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل گفت: اینکه در کشور ما پست مقام اجرایی کشور که امانتی از طرف مردم در دست حاکمان است به محل حل و فصل منازعات سیاسی تبدیل شده است مشکلی است که در جامعه ما وجود دارد که پررنگ‌ترین آن مربوط به دوره ریاست‌جمهوری آقای خاتمی با طرح مساله جامعه مدنی می‌شود که البته آقای احمدی‌نژاد نیز با موضوع مکتب ایرانی این مسیر را ادامه دادند و آقای روحانی نیز در این ارتباط با آن دو شباهت دارد.

وی با اشاره به این‌که در سیزده آبان 58، چهارصد دانشجو حضور داشتند که مبانی نظری آنها مقاومت بود، گفت: عده‌ای از این افراد به خاطر قدرت رسانه‌ای و پشتوانه‌های مالی جدی به چهره‌های برجسته‌تر تبدیل شدند، اما خیلی از افرادی که در سیزده آبان 58 نقش داشتند متاسفانه نام‌شان پررنگ نشده است.

به گزارش ایسنا، کواکبیان در دور دوم این مناظره گفت: این‌که بخواهیم ببینیم چه کسی با دین مردم بازی سیاسی کرده است و اینکه چه کسانی به جای حکومت دینی، دین حکومتی را ترویج کرده‌اند حرف برای گفتن زیاد دارد.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با بیان این‌که سیزده آبان 58 یک حرکت کاملا خودجوش و انقلابی بود که امام (ره) آن را بزرگتر از انقلاب اول دانستند، خاطرنشان کرد: هیچ کس امروز نباید از اقدام سیزدهم آبان سال 58 پشیمان شود چون شرایط آن زمان اقتضائاتی داشت که این حرکت ضرورت می‌یافت، اما این‌که امروز بعد از 35 سال بخواهیم آن را تکرار کنیم حتما موافق آن نیستم و این‌که عده‌ای بدون هیچ هماهنگی با دولت، وزارت کشور و موافقت رهبری و مردم به طور مثال به سفارت انگلیس حمله کردند، به هیچ وجه کار درستی نبود.

کواکبیان با بیان این‌که چهار دیدگاه در خصوص نحوه تعامل با آمریکا وجود دارد، توضیح داد: یک دیدگاه معتقد است بدون هیچ قید و شرطی باید با آمریکا مذاکره کنیم که این افراد فیل‌شان هوای هندوستان قبل از انقلاب را کرده است. عده‌ای دیگر اعتقاد دارند به هیچ وجه نباید با آمریکا مذاکره کرد که این دیدگاه متعلق به آقای احمدی‌نژاد است و هرگونه مذاکره را از پیش محکوم می‌کند.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری اضافه کرد: دیدگاه سوم که مربوط به دولت فعلی است معتقد است از طریق موضوعات مورد اختلاف سیاسی می‌توانیم به روابط سیاسی برسیم که گاهی در این روش تابوشکنی‌هایی را هم مشاهده کردیم، اما بنده در دیدگاه چهارم معتقدم ما باید روابط با آمریکا را جدا از مسائل هسته‌ای، حقوق بشری و موضوعات مربوط به خاورمیانه دنبال کنیم و حتما برای برقراری رابطه با آمریکا برنامه‌ریزی کنیم.

به گزارش ایسنا در ادامه مهدی بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با گرامیداشت یاد شهیدان مصطفی احمدی‌روشن، علی‌محمدی، رضایی‌نژاد و ...، گفت: این شهیدان در ادامه مسیر پیام اصلی انقلاب خون پاک‌شان را فدای راه‌شان کردند و امروز که به این راحتی از دستاوردهایشان صحبت می‌شود و از کنار آن می‌گذریم جا دارد که بگویم مصطفی شرمنده‌ایم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که امروز شاهدیم بسیاری از اصلاح‌طلبان از اقدامات خود در سیزده آبان 58 پشیمان هستند و این قاعده پشیمانی یک تکرار وصف‌ناپذیر در جبهه اصلاحات دارد، گفت: برخی از 400 دانشجویی که در اتفاق تسخیر لانه جاسوسی نقش داشتند چهره‌های رسانه‌ای نشده و حتی برخی از آنها شهید شدند و عده‌ای دیگر نیز امروز بدون استفاده از آن اتفاق به زندگی خود ادامه می‌دهند.

بذرپاش در ادامه به سخنانی از امام (ره) در مورد رابطه با آمریکا اشاره کرد و گفت: اینها اصل صحبت‌های امام خمینی است و نباید بخشی از آن را بشنویم و بخشی از آن را نادیده بگیریم چرا که ایشان الگوی اساسی انقلاب را پایه‌ریزی و طراحی کردند و آن را ایجاد کردند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که برخی می‌گویند آمریکا در گذشته غیرقابل اعتماد بوده است، اما الان قابل اعتماد است، گفت: حتی اگر تمام گذشته از جمله جنگ‌ها، ترورها، تحریم‌ها و ... را از یاد ببریم باید به خاطر بیاوریم که بسیاری از تحریم‌هایی که امروز تیم مذاکره‌کننده برای رفع آنها تلاش می‌کند بعد از سال 88 اتفاق افتاده است و حتی بعد از توافق ژنو تا به امروز پنج بسته جداگانه تحریم داشته‌ایم و همین اواخر پای صحبت‌های رییس‌جمهورمان در سازمان ملل تنها یک وزیر خارجه نشسته بود و حتی یک رییس‌جمهور حضور نداشت پس ما نباید مثل ساده‌لوحانی که از یک سوراخ چندین بار گزیده می‌شوند اتفاقات گذشته را فراموش کرده و نادیده بگیریم.

وی با اشاره به طرح شعار «نه غزه، نه لبنان» گفت:‌ امروز شاهدیم به وجود آمدن گروه‌های تروریستی مثل داعش نشان می‌دهد نظام به درستی جبهه امنیتی خود را در مرز غزه، لبنان و سوریه قرار داده بود وگرنه امروز هیچ کس امنیت راه رفتن در خیابان را نداشت.

ادامه دارد...

کد N572900