چین ازسرگیری مذاکرات شش جانبه و بهبود روابط با ژاپن را خواستار شد

رئیس‌جمهوری چین امروز (دوشنبه) گفت، پکن امیدوار است تمامی طرفین بتوانند صداقت و انعطاف لازم را از خود نشان دهند تا مذاکرات شش جانبه درباره برنامه هسته‌ای کره‌شمالی از سر گرفته شده و به یک راه‌حل مشترک قابل قبول دست یابند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین در دیدار با پارک گئون‌ های، همتای کره‌جنوبی‌اش در پکن در حاشیه نشست رهبران آسیا- اقیانوسیه گفت: امیدوارم تمامی طرفین مذاکرات شش جانبه درباره برنامه هسته‌ای کره‌شمالی صداقت و انعطاف لازم را از خود نشان دهند تا مذاکرات از سر گرفته شده و به یک راه‌حل مشترک قابل قبول دست یابیم.

در همین حال وزارت امور خارجه چین اعلام کرد، شی جینپینگ امروز به شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن گفت، روابط دو جانبه با ثبات به نفع هر دو کشور است و بهبود روابط خواسته مشترک جامعه بین‌الملل محسوب می‌شود.

این دیدار میان آبه و شی جینپینگ سه روز پس از آن برگزار شد که هر دو کشور نسبت به همکاری برای بهبود روابط با یکدیگر موافقت کرده و درخصوص موکول کردن ادعاهایشان نسبت به جزایر مورد مناقشه به وقتی دیگر ابراز تمایل کردند.

شی جینپینگ به آبه گفت، چین امیدوار است ژاپن به پیروی از نقشه تحولات صلح‌آمیز ادامه داده و سیاست‌های نظامی و امنیتی محتاطانه‌ای را تصویب کند.

انتهای پیام

کد N572548