تحریم مشروط؛ تلاش جدید جنگ‌طلبان برای فشار بر مذاکرات هسته‌ای

مذاكرات ايران و گروه 1 5,برنامه اقدام مشترك,برنامه اقدام مشترك جامع

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی مدعی شد: در صورتی که مذاکرات به درازا بینجامد ممکن است کاخ سفید مجبور شود با تصویب تحریم‌های مشروط علیه ایران موافقت کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آسوشیتدپرس در گزارش خود به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی نوشت: تصویب تحریم‌های مشروط می‌تواند قانونگذاران نگران آمریکایی را آرام کند و از طرفی دیگران تهران را به سمت حصول یک توافق تحت فشار قرار دهد.

این مقام آمریکایی تاکید کرد که تحریم‌های مشروط علیه ایران در حال حاضر در دستور کار کاخ سفید قرار ندارد.

بر اساس این گزارش، پیش از این نیز تحریم‌های مشروط علیه ایران که تهران را به افزایش شدید تحریم‌ها در صورت نپذیرفتن توافق تهدید می‌کرد مطرح شده بود اما نتوانست آرای کافی را در میان قانونگذاران به دست آورد.

اما اگر تا پیش از پایان سال جاری و در مدت زمان تعیین شده میان ایران و گروه 1+5 توافق حاصل شود قانونگذاران اختیارات بسیار محدودی برای خراب کردن آن دارند. کارشناسان معتقدند که اغلب تحریم‌های آمریکا در بخش نفتی و مالی ایران می‌تواند توسط رییس‌جمهور این کشور، اگر نه به صورت کلی لغو شود اما به حالت تعلیق در آید.

اما در صورتی که تا زمان آغاز به کار سنای جدید آمریکا، یعنی تا سوم ژانویه توافقی حاصل نشود کنگره می‌تواند بدون این که به اوباما اختیار لغو یا تعلیق تحریم‌ها را بدهد درصدد تصویب تحریم جدید علیه ایران بر آید.

رییس‌جمهور آمریکا پیش از این تهدید کرده بود در صورت تصویب تحریم جدید آن را وتو خواهد کرد چون می‌تواند به روند مذاکرات هسته‌ای آسیب بزند.

جیمز اکتون، هماهنگ‌کننده برنامه‌های سیاست هسته‌ای در اندیشکده کارنگی در این باره گفت: اگر کنگره متقاعد شود که چارچوب کلی برای دستیابی به توافق با ایران به وجود آمده است به احتمال زیاد منتظر خواهد ماند تا ببیند توافق حاصل می‌شود یا نه و بعد تصمیم‌گیری خواهد کرد. اگرچه به سختی می‌تواند کنگره را متقاعد کرد که دستیابی به توافق بسیار نزدیک است.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، دستیابی به توافق جامع هسته‌ای به نفع هر دو طرف است.

به نظر می‌آید مقامات ایرانی به تدریج درباره امکان دستیابی به توافق تا پایان ماه نوامبر خوش‌بین شده‌اند اما خواهان لغو فوری و کامل تحریم‌های بین‌المللی هستند.

به گزارش ایسنا، رسانه‌های غربی در روزهای اخیر با بزرگ‌نمایی کسب اکثریت کرسی‌های سنا و کنگره توسط جمهوری‌خواهان در تلاشند توافق احتمالی ایران و 1+5 را تحت تاثیر قرار داده و بر تیم مذاکراتی ایران فشار بیاورند. اما تیم مذاکراتی ایران بارها اعلام کرده است که تحت فشار مذاکره نخواهد کرد و اعمال هرگونه تحریم جدید مغایر با روح توافق جامع بین ایران و 1+5 است.

انتهای پیام

کد N572422