اوباما خواستار تسریع در معاهده تجاری آسیا - اقیانوسیه شد

آمريكا,جمهوري چين

رئیس‌جمهوری آمریکا امروز (دوشنبه) پس از ورود به پکن برای شرکت در نشست همکاری اقتصادی آسیا- پاسیفیک (اپک) اعلام کرد که برای توافق تجارت آزاد در کشورهای منطقه بدنبال یک روند سریع است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، رهبران تجاری که در این نشست در پکن شرکت دارند، می‌گویند که به همکاری تجاری میان کشورهای آسیا- پاسیفیک خوشبین هستند و باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا نیز اعلام کرد که این توافق همکاری تجاری میان کشورهای آسیا- پاسیفیک می‌تواند به یک دستاورد تاریخی بدل شود.

اوباما در جریان دیدار با سفرای 12 کشور عضو همکاری آسیا- پاسیفیک در سفارت آمریکا در پکن گفت: در طول چند هفته گذشته تیم‌های تحقیق آمریکا پیشرفت خوبی را در حل بسیاری از مشکلات و مسائل مشترک و با هدف دستیابی به توافق تجارت آزاد به دست آورده‌اند. امروز فرصت مناسبی برای ماست تا در این نشست که رهبران کشورهای عضو اپک حضور دارند با راهکار سیاسی بقیه بن‌بست‌ها و موانع را از میان برداریم.

چالش‌های پیشروی اوباما مقابله و ایستادگی در برابر گمانه زنی‌های موجود میان برخی از متحدان آسیایی آمریکا درباره این مساله است که آیا ایالات متحده می‌تواند به صورت کامل به تعهداتش در منطقه عمل کند در حالی که جهان و خود آمریکا با ابولا، داعش و مساله سوریه و عراق و بحران اوکراین درگیر است.

انتهای پیام

کد N572177