آغاز روز دوم مذاکرات در مسقط / غنی سازی و تحریم اصلی‌ترین مباحث در مذاکرات عمان

سیاست

مذاکرات سه جانبه ظریف، کری و اشتون برای روز دوم در مسقط از سر گرفته شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مذاکرات سه جانبه ظریف ، کری و اشتون برای روز دوم در مسقط از سر گرفته شد .

وزرای خارجه ایران و آمریکا روز گذشته با حضور کاترین اشتون در عمان دو دور مذاکرات فشرده داشتند.

مذاکراتی که به گفته محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به عمان بر روی موضوعات اصلی اختلافی بین دو طرف؛ مسئله لغو تحریم‌ها و غنی سازی ایران تمرکز دارد .

مسئله لغو تحریم ها و میزان غنی سازی ایران دو موضوعی است که پیش از این نیز اعلام شده بود، در صورتی که طرفین در این دو مورد راه حلی پیدا کرده و به توافق دست یابند امکان توافق در سایر موضوعات ممکن است و در حقیقت دست یابی به توافق جامع به این دو موضوع باز می گردد.

در مورد لغو تحریم ها موضوع اصلی اختلافی مربوط به زمان لغو و تعلیق تحریم هاست . بر این اساس 1+5 و آمریکا مدعی هستند  که  پس از امضای توافقنامه جامع، تحریم های اقتصادی را برداشته اما لغو تحریم های هسته ای  و تسلیحاتی را شامل مرور زمان خواهند کرد.

البته لغو  تحریم های هسته ای که همان تحریم های شورای امنیت هستند برای ایران به لحاظ اقتصادی منفعتی در پی ندارند اما به لحاظ سیاسی یکی از خواسته های اصلی ایران در طول مذاکرات با توجه به مردود دانستن این تحریم ها لغو کامل آنهاست .

 جمهوری اسلامی ایران اصرار دارد که در پایان مذاکرات نباید نام این کشور تحت فصل هفت منشور شورای امنیت باقی بماند و ایراان باید به عنوان یک کشور عادی عضو ان پی تی به فعالیت های خود ادامه دهد .

در بحث غنی سازی نیز با طرح خواسته ایران مبنی بر نیاز به 190 هزار سو موضوع تعداد سانتری فیوژها مطرح است و اختلاف با 5+1 نیز درباره تعداد سانتریفیوژهایی که ایران قرار است در نقطه شروع در اختیار داشته باشد.

آنچه از سوی غرب به عنوان نگرانی مطرح می شود این است که ایران می تواند در فاصله بریک اوت 6 ماهه در نطنز بمب اتم دست پیدا کند و 1+5 خواهان طولانی کردن این زمان با کاهش تعداد سانتریفیوژ ها است.

بر اساس آخرین اخباری که از مذاکرات در رسانه ها منتشر شده است طرف آمریکایی در حال حاضر با حدود 5 تا 6 هزار سانتریفیوژ موافقت کرده است. این در حالی است که ایران اکنون در نطنز 9400 سانتریفیوژ دارد و نیاز عملی ایران نیز از سوی مقام معظم رهبری 190 هزار سو تعیین شده است.

در حال حاضر به نظر می رسد حل این موضوعات اختلافی در مسقط می تواند تعیین کننده مسیر دست یابی به توافق جامع در وین برای هفته آینده و تا قبل از 24 نوامبر باشد .

خبرگزاری رویترز به نقل از برخی منابع گزارش داده است که موضوع مذاکرات بین ایران و 1+5 در روز دوم حل و فصل موانعی است که مانع از رسیدن به توافق شده اند .

یوسف بن علوی ، وزیر امور خارجه عمان نیز شب گذشته از مسیر مثبت مذاکرات در روز اول خبر داده بود .

مذاکرات سه جانبه ایران و آمریکا و اشتون امشب به پایان خواهد رسید و قرار است فردا ایران و کشورهای 1+5 نشستی را برگزار کنند.