اوباما: هنوز اختلافات وجود دارد

ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5,اوباما,مذاكرات هسته‌اي

رئیس‌جمهور آمریکا گفت که هنوز اختلافات برای دستیابی به توافق نهایی که در خصوص ماهیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران اطمینان دهد به قوت خود باقی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌بی‌اس مدعی شد تحریم‌های اقتصادی به رهبری آمریکا موجب شده است تا ایران برای دستیابی به توافقی بر سر برنامه هسته‌ای‌اش پای میز مذاکره بنشیند.

رئیس جمهور آمریکا گفت که گام نهایی شامل این است که ایران اطمینان جدی و قابل راستی آزمایی بدهد به گونه‌ای که اطمینان یابیم نمی‌تواند سلاح هسته‌ای تولید کند.

به گزارش ایسنا، مقامات ایران همواره بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای کشورمان تاکید داشته و اعلام کرده اند که ساخت سلاح هسته‌ای در دکترین دفاعی ایران جایی ندارند. گزارش‌های آژانس نیز همواره بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده‌اند.

اوباما تأکید کرد: هنوز اختلافات اساسی به قوت خود باقی است.

بر اساس گزارش رویترز رئیس جمهور آمریکا درحالی این اظهارات را بیان کرده است که روز یکشنبه جان کری، وزیر امور خارجه این کشور به همراه محمدجواد ظریف همتای ایرانی‌اش و کاترین اشتون نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای ایران در نشستی سه‌جانبه در مسقط پایتخت عمان با یکدیگر دیدار کردند تا بتوانند تا ضرب‌الأجل 24 نوامبر به یک توافق نهایی برسند.

وزیر امور خارجه ایران روز شنبه در مسیر خود به مسقط گفت که هیچ جایگزینی برای راه‌حل دیپلماتیک بر سر برنامه هسته‌ای کشورش با قدرت‌های جهانی وجود ندارد و بر این باور است که تمام طرف‌ها خواهان دستیابی به توافق نهایی تا 24 نوامبر هستند.

رئیس جمهور آمریکا همچنین در این گفت‌وگو از اظهارنظر درباره گزارشات روزنامه‌های آمریکایی مبنی بر این که وی به رهبر ایران نامه نوشته است خودداری کرد.

اوباما به سی‌بی‌اس گفت: آمریکا و ایران در دشمنی با داعش اشتراک دارند اما مذاکرات هسته‌ای ایران هیچ ارتباطی با مبارزات علیه نیروهای داعش ندارد.

وی تأکید کرد: ما برای مقابله با داعش با ایران همکاری نمی‌کنیم.

بر اساس این گزارش روزنامه‌های آمریکایی به تازگی مدعی شدند اوباما در نامه‌ خود به رهبر ایران خواستار کمک این کشور برای مقابله با داعش شده است.

انتهای پیام

کد N571766