ژاپن خواستار تلاش بیشتر روسیه در حل بحران اوکراین شد

بین الملل

نخست وزیر ژاپن بر لزوم ایفای نقش سازنده روسیه در حل بحران اوکراین و گفتگو با جدایی طلبان تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شینهوا، شینزو آبه در دیدار با ولادیمیر پوتین در حاشیه نشست مجمع همکاری اقتصادی آسیا – اقیانوس آرام موسوم به اپک در پکن خواستار تلاش بیشتر مسکو در حل بحران اوکراین، گفتگو با جدایی طلبان، ایجاد آتش بس کامل در شرق این کشور و ایفای نقش سازنده در این منطقه شد.

ولادیمیر پوتین که قرار است سال آتی به ژاپن سفر کند، با بیان اینکه روسیه به نقش خود در حل مناقشه بحران اوکراین کاملا واقف است، تاکید کرد مسکو تمام تلاش خود را برای برقراری ثبات در منطقه می کند.

این اظهارات درحالیست که ژاپن در راستای پیروی از سیاست های آمریکا و غرب در زمینه اوکراین چهار بسته تحریم علیه مقامات دولت روسیه و شرکت ها و بانک های این کشور از جمله اسبربانک ، ونش تورگ بانک ، ونش اکونوم بانک ،گازپروم بانک و روس سلخوزبانک را اعمال کرده است.

در همین رابطه "هنری کیسینجر" وزیر خارجه اسبق آمریکا تنش های به وجود آمده بین روسیه و اتحادیه اروپا بر سر بحران اوکراین را سرآغاز بروز جنگ سردی دیگر دانسته و هشدار داده است که اگر طرفین این واقعیت را جدی نگیرند ممکن است اوضاع به سمت یک فاجعه پیش برود.

شینزو آبه نیز در این دیدار ضمن ابراز نگرانی درباره اقدامات مخالفان روس‌ گرای اوکراین در مناطق شرقی و روابط توکیو-مسکو  اقدامات این افراد را باعث پیچیده شدن بحران معرفی کرد.