آغاز دومین روز مذاکرات کری،ظریف و اشتون/ابراز امیدواری وزیر خارجه عمان برای حصول توافق

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1,عمان

دومین روز از مذاکرات سه جانبه وزیران خارجه ایران و آمریکا با حضور کاترین اشتون آغاز شد.

آنگونه که ایسنا گزارش کرده است، مذاکرات سه جانبه جان کری ، کاترین اشتون و محمد جواد ظریف صبح روز یک‌شنبه در هتل البوستان مسقط آغاز شده است. این برای اولین بار است که مذاکرات هسته‌ای خارج از مقرهای سازمان ملل در یکی از کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس برگزار می‌شود.

مذاکرات در روز نخست در دو نوبت صبح و عصر در حدود 6 ساعت به طور فشرده و پشت درهای بسته انجام شد. هنوز هیچ خبر و گزارشی درباره‌ محتوای مذاکرات روز نخست منتشر نشده است.

قرار است پس از مذاکرات سه جانبه روز دوشنبه، فردا (سه‌شنبه) با حضور معاونان وزیران خارجه‌ 1+5 به سرپرستی ظریف و اشتون نشست عمومی مذاکرات میان ایران و 1+5 برگزار شود و طرف‌ها از جزئیات مذاکرات مسقط میان وزیران خارجه ایران و آمریکا و آخرین تحولات و پیشرفت‌ها مطلع شوند.

مذاکرات جامع میان ایران و 1+5 برای رسیدن به توافق نهایی از بهمن ماه سال 92 آغاز و تاکنون ادامه داشه است. این مذاکرات برای یک دوره چهارماهه تا سوم آذر سال جاری تمدید شده است. ایران و 1+5 تاکید دارند که مذاکرات تا قبل از پایان مهلت تعیین شده به نتیجه برسد. همچنین کارشناسان هیات های آمریکا و اتحادیه اروپا طی دیروز و امروز مذاکراتی را در سطح کارشناسی به انجام می‌رسانند.

در همين حال، وزیر امور خارجه عمان با ابراز امیدواری درباره حصول توافق نهایی ایران و گروه 1+5، گفت: من فکر می‌کنم طرف‌های مذاکره کننده خواهان دستیابی به یک توافق هستند. یوسف بن علوی بن عبدالله، وزیر امور خارجه عمان که کشورش هم‌اکنون میزبان مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 است پس از برگزاری نشست سه‌جانبه میان جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، محمد جواد ظریف همتای ایرانی‌اش و کاترین اشتون نماینده گروه 1+5 در این مذاکرات در مسقط، گفت: ما امروز توانستیم بر سر مسائل بزرگی توافق کنیم و انتظار داریم که درباره مسائل باقیمانده نیز به راه‌حل دست یابیم.

به نوشته روزنامه تایمز آو عمان، بن علوی افزود: آنها هنوز به طور جدی در حال رایزنی در خصوص یک سری مسائل هستند و من امیدوارم که به توافق برسند.

وزیر امور خارجه عمان اظهار کرد: این نشست‌ها نتیجه 5 سال تلاش کشور سلطنتی عمان برای از بین بردن فاصله‌ها میان ایران و غرب و کنار هم قرار دادن تمام طرف‌ها برای رسیدن به یک راه‌حل صلح‌آمیز در خصوص برنامه هسته‌ای ایران است.

بن علوی علاوه بر این تصریح کرد: با توجه به تعهد و اراده‌ای که طرف‌های مذاکره کننده نشان می‌دادند ما احساس خرسندی می‌کنیم. من فکر می‌کنم که تمام طرف‌ها به طور مثبت خواهان دستیابی به یک توافق هستند.

همچنین وزیر اطلاعات عمان پس از برگزاری نشست سه‌جانبه مسقط گفت که این دیدارها منعکس کننده نقش عمان به عنوان ترویج دهنده صلح و نشان دهنده موفقیت سیاست خارجی عمان و نقش این کشور برای میزبانی این مذاکرات است.

وزیر اطلاعات عمان ادامه داد: ما سهمی در این مذاکرات نداریم اما در اینجا فضا را برای برگزاری دیدارهای موفقیت آمیز فراهم می‌کنیم.

وی تأکید کرد که این نشست‌ها نشان دهنده احترامی است که آمریکا، اتحادیه اروپا و ایران برای عمان و سلطان قابوس پادشاه این کشور قائل هستند.

وزیر اطلاعات عمان یادآور شد: روابط عمان با هر یک از این کشورها بسیار خوب است و این دلیلی است که آنها از نقش عمان در این مذاکرات حمایت می‌کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که نشست‌های مسقط به یک پایان موفقیت آمیز منجر شود چون این مسأله برای عمان و جهان بسیار مهم است.

2929

 

 

کد N571690