هانی‌زاده در گفت‌وگو با ایلنا:

نامه اوباما اعتراف به توانمندی‌های ایران در حل بحران‌های منطقه‌ای است

سیاست خارجی,اوباما,فرمانده نیروی قدس,مجید هانی زاده

اقدامات فرمانده نیروی قدس در شهرهای جرف الصخر و عاملی عراق و نفوذ ایران در منطقه دلایلی ست كه موجب ارسال نامه اوباما به رهبری ایران شده است و به نوعی درخواست همكاری با ایران در مقابله با تروریسم مطرح است.

یک كارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: نامه اوباما به رهبر ایران حكایت از نفوذ ایران در منطقه دارد. 

مجید هانی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص برخی اخبار مبنی بر نوشتن نامه از سوی رئیس جمهور آمریکا به رهبر انقلاب برای کمک برای مبارزه با داعش گفت: ارسال نامه باراك اوباما به رهبری ایران نشان می‌دهد كه آمریكا به نقش تاثیرگذار و با اهمیت جمهوری اسلامی ایران در حل بحران‌های منطقه‌ای پی برده است.

وی ادامه داد: هم‌اكنون آمریكایی‌ها در مقابله با گروهك تروریستی داعش به بن‌بست رسیده‌اند و تلاش می‌كنند كه از ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران‌های منطقه‌ای در مقابله با تروریسم استفاده كنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به نقش ایران در مبارزه به تروریسم در منطقه اظهار داشت: ایران ظرفیت و تجارب بسیار بالایی در مقابله با گروهك‌های تروریستی دارد لذا این نامه یك نوع اعترافی است به توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران‌های منطقه‌ای.

هانی‌زاده تاکید کرد: آمریكایی‌ها به نتیجه رسیده‌اند ائتلاف جهانی بدون حضور ایران نمی‌تواند موثر باشد و می‌توان گفت ارسال نامه به رهبری ایران نیز حول این محور می‌گردد.

وی با بیان اینکه اوباما سعی می‌كند در دو سال باقیمانده از دوره ریاست جمهوری‌اش یك دستاورد تاریخی از هشت سال ریاست جمهوری خود داشته باشد، خاطرنشان کرد: اوباما می‌خواهد با تبادل امتیازات به نوعی موضوع هسته‌ای ایران را به سرانجام خوشی برساند لذا نامه‌نگاری اوباما به مقامات ایران نشان می‌دهد اوباما در تلاش است تا وضعیت خاورمیانه را بر اساس الگوهای دموكرات‌ها تعریف كند و به سرانجام برساند. به همین دلیل ارسال نامه اخیر در چارچوب شناخت دقیق دموكرات‌ها از نقش ایران در حل بحران‌های منطقه به ویژه در عراق حكایت دارد.

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی با اشاره به نقش نیروهای نظامی ایران در سطح بین‌المللی یادآور شد: اقدام اخیر فرمانده سپاه قدس در جرف‌الصخر و آمرلی عراق در هفته‌های گذشته كه باعث به وجود آمدن پیروزی‌هایی برای مردم و كشور عراق شد، نشان می‌دهد غربی‌ها به خوبی به نقش ایران در مقابله با داعش اشراف دارند و می‌دانند بدون حضور ایران، امكان حل بحران خاورمیانه و سركوب داعش وجود ندارد لذا این درخواست از رهبری ایران برای همكاری با ائتلاف جهانی ضد داعش می‌تواند موجب شود آمریكایی‌ها برای آینده خود و انتخابات سال 2016 حرفی برای گفتن داشته باشند.

کد N571629