هروی در گفت و گو با ایلنا:| 221605

پرونده تخلف بورسیه‌ها هنوز باز است/انتقاد از سکوت شورای عالی انقلاب فرهنگی

مجلس

متاسفانه یکی از مهم‌ترین شوراهایی که می‌توان در این قضیه دخالت کند شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور است و براین اساس بیش از ۹۰ درصد عملکرد دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و آموزش عالی کشور در حوزه‌های مختلف و در بخش تصمیم‌گیری سیاست‌ها را پیگیری می‌کند اما باعث تعجب است که دراین قضیه کاملا سکوت کرده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پرونده رسیدگی به تخلفات در امر بورسیه‌ها باز است، ضمن گلایه از سکوت معنادار شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مورد تاکید کرد: با کمک دولت همچنان پرونده بورسیه‌ها باز است و متاسفم شاهد این هستیم که شورای عالی انقلاب فرهنگی که خود را متولی امور آموزشی کشور می‌داند هیچ و اکنشی به این اتفاقات نشان نداده است.
جواد هروی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارلمانی ایلنا و در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه بورسیه 3 هزار و ۷۰۰ نفر بدون گذارندن آزمون دکترا وارد این مرحله شده‌اند تا چه اندازه پرونده بورسیه ها را مختومه می‌دانید؟ گفت: تا آنجایی که وزارت علوم هم اعلام کرده است نظر به اینکه عزیزان ما در وزارت علوم تخلفات را تایید کرده‌اند پرونده همچنان باز است و تخلفات بررسی خواهد شد.
نماینده قائنات ادامه داد: بررسی این تخلفات باید به نحوی باشد برای کسانی که به هر نحوی دامن تخلفات آن‌ها را گرفته است هم دردسر نشود به همین خاطر دسته بندی صورت گرفته منبی براینکه بعضی‌ها خسارت را پرداخت کنند، بعضی‌ها بودجه‌شان کنسل شود و سایرین نیز هر کدام بنا به شرایط خاصی دارند پیگیری شود. مسئولانی که در این زمینه دچار تخلف شده‌اند نیز پرونده‌شان باز است.
وی افزود: از طرف دیگر ما در روزهای گذشته نیز می‌بینیم که بعضی از مسئولان دولت نهم و دهم نیز ادعا کرده‌اند که در دولت اصلاحات هم تخلفاتی صورت گرفته است و این قابل پیگیری است بنابراین برای ما فرقی نمی‌کند که در چه دولتی و چه تخلفی اتفاق افتاده است تخلف به هر نحوی که ایجاد شود مخل آرامش جامعه است و بی‌اعتمادی را بین مردم رواج می‌دهد و غیر قابل جبران است و معتقدم با هر روند حرکتی که ایجاد نگرانی در اذهان عمومی کند باید مقابله شود.
هروی با گلایه از سکوت معنا دار شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مورد خاطر نشان کرد: متاسفانه یکی از مهم‌ترین شوراهایی که می‌توان در این قضیه دخالت کند شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور است و براین اساس بیش از ۹۰ درصد عملکرد دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و آموزش عالی کشور در حوزه‌های مختلف و در بخش تصمیم‌گیری سیاست‌ها را پیگیری می‌کند اما باعث تعجب است که دراین قضیه کاملا سکوت کرده است.
این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: تصورم این است که نکند شورای عالی انقلاب فرهنگی به یک نهاد تشریفاتی تبدیل شده باشد که در قبال این همه هیاهویی که در پیرامون وضعیت آموزش عالی در همین چند ماه گذشته و در پذیرش دانشجوهای دکترا که یک روند کاملا بی‌ضابطه را در پیش داشته کاملا سکوت کرده است.
نماینده قائنات اظهار داشت: مجلس به جای خودش در قضیه بورس و پذیرش دانشجو در مقاطع کار‌شناسی و چه در مقاطع تحصیلات تکمیلی وارد شده است اما متاسفانه دستگاه‌هایی که به عنوان دستگاه‌های تصمیم‌گیر کشور هستند در قبال این اتفاق سکوت اختیار کرده‌اند این درحالی است که هیچ واکنشی از شورای عالی انقلاب که خود را متولی این مصوبات پیرامون این قضیه می‌داند، ندیدیم.
وی بیان داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی حتی در قبال مسائل آموزش وپرورش، حذف قانون یک تا سه درصد پژوهش و پایان نامه فروشی که این روز‌ها به وفور دیده می‌شود نیز واکنش نشان نمی‌دهد و عملا در رویکرد کیفی آموزش عالی به شکل تشریفاتی وجود داشته.
هروی گفت: امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی برنامه‌هایی را که مشخص می‌کند مربوط به نسل اول دانشگاه است در حالی که آموزش عالی جهان در حال حاضر در نسل سوم خودش در حال حرکت است و متاسفم که برخلاف رهنمودهای مقام معظم رهبری که همین روزهای گذشته هم اشاره کردند که باید شورای عالی انقلاب فرهنگی تحول و نوسازی در نظام آموزشی کشور را پیگیری کنند سکوت معنا داری را در پیش گرفته است.

کد N571519