تاکید اردن بر پایبندی به معاهده صلح با اسرائیل

نخست‌وزیر اردن با بیان اینکه این کشور بر معاهده صلح با اسرائیل پایبند است و لغو این معاهده در شرایط کنونی محال است، گفت: تنش‌ها و درگیری‌ها در قدس طی هفته‌های اخیر ضربه‌ای به صلح با اسرائیل است.

نخست‌وزیر اردن با بیان اینکه این کشور بر معاهده صلح با اسرائیل پایبند است و لغو این معاهده در شرایط کنونی محال است، گفت: تنش‌ها و درگیری‌ها در قدس طی هفته‌های اخیر ضربه‌ای به صلح با اسرائیل است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، عبدالله النسور، نخست‌وزیر اردن در کنفرانسی مطبوعاتی تاکید کرد: فراخواندن سفیر اردن از تل‌آویو به معنای کناره‌گیری این سفیر از فعالیت در تل‌آویو نیست و تصمیم اردن برای فراخواندن سفیر خود در زمان مشخص صورت گرفته و اقدامی مناسب بوده است.

وی بر پایبندی اردن با معاهده صلح با اسرائیل تاکید کرد و گفت: احترام به این معاهده بر دو طرف واجب و لازم است.

وی درخصوص درخواست‌های مردمی برای لغو معاهده صلح با اسرائیل گفت: اتخاذ چنین اقدامی نتایج سیاسی، نظامی و امنیتی را به دنبال خواهد داشت و کسانی که خواهان لغو این معاهده هستند باید جایگزینی برای آن پیدا کنند.

النسور با بیان اینکه لغو معاهده صلح با اسرائیل در شرایط کنونی محال است، گفت: این اقدام نیاز به آمادگی‌ها و مقدمه‌چینی‌هایی دارد وگرنه کشور ما در معرض خطر قرار می‌گیرد. در حال حاضر لغو این معاهده مطرح نیست وتنها اقدامات اردن خوب و کافی است.

النسور از حملات نیروهای اسرائیلی به قدس، مسجد الاقصی و کرانه باختری به شدت انتقاد کرد و گفت: آنچه در قدس رخ داده است تنها نشان‌دهنده اشتباهات و تجاوزاتی از سوی برخی افراد تندرو نیست بلکه طرح و اقدامی دولتی است و با هدف تغییر اماکن مقدس به ویژه مسجد الاقصی صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد:‌ آن تنش‌ها و درگیری‌هایی که در هفته‌های اخیر در قدس رخ داد، ضربه‌ای به تلاش‌ها برای تحقق صلح با اسرائیل است. ما به شدت تحولات اخیر در قدس را محکوم می‌کنیم.

النسور درخصوص شروط اردن برای بازگشت سفیر این کشور به تل‌آویو گفت: ما شروطی را اعلام نمی‌کنیم. ما علیه اقدامی اعتراض کرده‌ایم و اگر طرف مقابل اعتراض ما را پاسخ بدهد سفیر ما بازمی‌گردد.

انتهای پیام

کد N571439