صلیب سرخ از ارسال کمک‌های درمانی به خطوط اول درگیری در سوریه خبر داد

بین الملل

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر سوریه کماکان اقلام امدادی ضروری و آب پاکیزه برای میلیون‌ها سوری که در مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی و یا نیروهای مخالف دولت هستند را تأمین می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در ژنو، ماه گذشته و در پی دریافت مجوز دولت برای ارسال کمک به سراسر خطوط نبرد در سوریه، کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ کمک‌های خود به مراکز مراقبت‌های درمانی در مناطق تحت کنترل مخالفان دولت را به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش داده است.

در همین رابطه "آوریل پترسون" هماهنگ‌کننده‌ امور بهداشتی کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در سوریه گفت: کمک‌های امدادی که ما توانستیم در ماه اکتبر ارسال کنیم تاثیر عمده‌ای بر بیماران داشته است. بااین‌وجود دسترسی به مراقبت‌های درمانی اولیه برای بسیاری از مردم در این کشور بسیار محدود است. همچنان که درگیری‌ها بدون فروکش پیش می‌روند، ما از تمامی طرفین درگیری می‌خواهیم تا از پرسنل مراقبت‌های درمانی حمایت کرده و فعالیت ایشان را تسهیل کنند تا آنها بتوانند در امنیت وظیفه‌ی حیات‌بخش خود را به انجام رسانند.

بر این اساس کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ به دنبال دسترسی به اردوگاه یرموک، یکی از مناطق حاشیه‌ای دمشق است که بیش از یک سال است به‌شدت تحت تاثیر درگیری است. در 24 مهرماه، پس از آن که اجازه فعالیت از طرف مقامات سوری و طرفین دیگر داده شد، کاروانی که مشترکا توسط کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر سوریه و جمعیت هلال احمر فلسطین راه‌اندازی شده بود وارد منطقه‌ حائلی شد که به این اردوگاه می‌رسید؛ این کاروان کمک‌های درمانی برای سه ماه را به منظور درمان بیش از پنج هزار نفر مبتلا به بیمار‌های مزمن همچون دیابت و امراض قلبی به آنجا ارسال نمود.

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ این عملیات را با تمامی طرفین چه در داخل و چه در خارج اردوگاه هماهنگ کرد تا اطمینان یابد که امنیت کارکنان تامین شده است. علاوه بر دارو، پتو، حوله، ملحفه، دستکش و قیچی نیز مستقیما به پزشکان جمعیت هلال احمر فلسطین که در داخل اردوگاه مشغول به کار هستند تحویل داده شد. همچنین در 27 مهرماه، کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر سوریه به منطقه‌ محاصره‌شده‌ الواعر در حمص دسترسی یافتند که در کنترل نیروهای مخالف دولت بود و کمک‌های سه‌ماهه‌ دیگری شامل داروهای بیماری‌های مزمن برای درمان بیش از پنج هزار بیمار را به کمیته‌های محلی امداد تحویل دادند. اوضاع مراقبت درمانی در الواعر که شاهد درگیری‌های سنگین در ماه‌های گذشته بوده است برای هزاران سکنه‌ این منطقه بسیار دشوار است.

این گزارش حاکی اوایل آبان ماه نیز کاروانی متشکل از 39 کامیون که مشترکا توسط کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر سوریه راه‌اندازی شد، جیره‌های غذایی و دیگر اقلام امدادی اضطراری را به مناطق تحت کنترل مخالفان دولت در منبیج، الباب، مسکنه، جرابلس و دیر هافر در حومه‌ شرقی حلب ارسال کرد. کمک‌های امدادی فورا میان بیش از 95 هزار نفر که اغلب آنان بواسطه‌ درگیری آواره‌شده‌اند توزیع گردید. در ششم آبان، داوطلبان جمعیت هلال احمر سوریه مستقر در حلب از خطوط مقدم شهر عبور کردند تا عصا، ویلچر و بانداژ را به انبارهایی در منطقه‌ تحت کنترل مخالفان دولت به نام جسر الحج ببرند. این کمک‌ها میان چهار مرکز فیزیوتراپی محلی توزیع شد.

در هشتم آبان‌ماه، مهندسین آب و فاضلاب کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ به همراه کارکنان جمعیت هلال احمر سوریه و جمعیت هلال احمر فلسطین، قرص‌های تصفیه کننده‌ آب را به نمایندگان جمعیت هلال احمر فلسطین در درون اردوگاه یرموک رساندند. مقامات هلال احمر و اردوگاه، بدلیل کمبود مواد شیمیایی تصفیه‌ آب و دیگر مواد لازم برای تعمیر و نگهداری مناسب شبکه آب محلی، به‌سختی می‌توانند برای همگان آب پاکیزه فراهم کنند.

در حال حاضر کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در عین‌العرب جایی که درگیری‌های سنگین مانع از دسترسی غیرنظامیان به آب، غذا و مراقبت‌های درمانی است، حضور ندارد. با این وجود، داوطلبین جمعیت هلال احمر سوریه برای هزاران آواره‌ای که به نزدیکی مرز ترکیه پناه برده‌اند، آب، غذا و دیگر اثلام امدادی اضطراری تهیه کرده‌اند. تخمین زده می‌شود که بیش از 200 هزار نفر در شرایط بسیار سخت در نزدیکی منطقه‌ مرزی زندگی می‌کنند.

فعالیت های صلیب سرخ در اکتبر 2014

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در حال حاضر بیش از 300 کارمند در دمشق، حلب و طرطوس دارد که در تلاشند تا مواد غذایی را توزیع و منابع آبی را احیا نمایند و وضعیت مراقبت‌های درمانی را ارتقا بخشیده و ارتباط بین کسانی را که در اثر درگیری از هم جدا مانده‌اند دوباره برقرار نمایند.

در ماه اکتبر کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ موفق شد:

• غذای لازم برای بیش از 470 هزار نفر را (که بیشتر آنان بی‌خانمان هستند) در 10 منطقه دمشق، مناطق روستایی اطراف دمشق، سویدا، قنیطره، درعا، حمص، حما، طرطوس، لاذقیه و حلب تدارک ببیند.

• برای حدود 10 هزار نفر که در پناهگاه‌های موقت در حمص و لاذقیه زندگی می‌کنند، وعده‌های غذای روزانه را از طریق آشپزخانه‌های جمعی که از طرف هلال احمر سوریه حمایت می‌شوند، تأمین نماید؛

• برای بیش از 140 هزار نفر از افرادی که در اثر نبردها بی‌خانمان شده‌اند اقلام بهداشتی، پتو، تشک، حوله، سطل آب، چراغ‌قوه‌ی قابل شارژ، شمع، وسائل پخت‌و‌پز و دیگر اقلام ضروری را تهیه کند؛

• برای 18 هزار کودک در مناطق اطراف دمشق، حلب و حمص که در اثر نبردها بی‌خانمان شده‌اند وسایل مدرسه تهیه کند.

همچنین کمیته‌‌ بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر سوریه مواد مصرفی لازم برای تصفیه‌ آب را برای استفاده در محل‌های زیر تدارک دیدند:

• تصفیه‌خانه‌ی دیرالزور؛

• تصفیه‌خانه‌ی آب رقعه؛

• اردوگاه یرموک.

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر سوریه همچنین:

• با تانکر برای بیش از 100 هزار بی‌خانمان آب تدارک دیدند که در حال حاضر در معضمیه، دیرالزور، اردوگاه الدویر، شهر الرستن،‌ شهر حمص، النابک و تل‌کردی زندگی می‌کنند؛

• تجهیزات ایستگاه پمپاژ شرقی برزه را تعمیر کردند؛

• تجهیزات ایستگاه پمپاژ چشمه‌ الفیجه که آب لازم برای بیش از چهار میلیون نفر را در اطراف دمشق فراهم می‌کند تعمیر کردند؛

• اتصالات مکانیکی، شیر و لوله‌‌ی لازم برای تاسیسات واقع در الفرحانیه و الشریکه را تدارک دیدند تا تأمین آب برای هزاران نفر از اهالی حمص تضمین شود؛

• ترانسفورمر 630 کیلوولت آمپر را برای مرکز تصقیه‌ی آب در رقعه ارسال کردند؛

• یک پمپ آب به مرکز تصقیه‌ آب در دیرالزور که آب لازم برای بیش از 60 هزار نفر را تأمین می‌کند؛

• شبکه‌ آب‌رسانی شهر حلب را تعمیر کردند که منبع آب برای صدها هزار نفر از ساکنان مناطق تحت کنترل دولت و نیروهای مخالف است؛

• تجهیزات پمپاژ دو چاه در بیمارستان الرازی و منطقه‌ الکهف در حلب را ارتقاء دادند که منبع آب جایگزین برای مردم شهر است؛

• در ایستگاه‌ آب سلیمان الحلبی در حلب و دیگر تاسیسات آب‌رسانی در جبل‌الوستانی، کفرناحا، کفرنوران، کفرتل، افرین، حرمش، معاره الارتیق، عندان و نبول تعمیراتی انجام دادند.

• ‌پمپ، لوله و دیگر تجهیزات لازم را برای تجهیز چهار ایستگاه پمپاژ آب در طرطوس که برای تأمین آب بیش از 50هزار نفر فعال است تهیه کردند؛

بهداشت و درمان

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در همکاری نزدیک با هلال احمر سوریه موارد زیر را انجام داد:

• منابع لازم و کمک‌های مالی را به 9 کلینیک سیار هلال احمر سوریه و یک مرکز درمان سرپایی در مناطق روستای اطراف دمشق، حلب، ادلب، حما، حمص، دیرالزور و طرطوس ارائه دادند، که مجموعا ماهانه ظرفیت ارائه‌ خدمات درمانی به بیش از 7 هزار بیمار را دارند؛

• داروهای لازم برای بیماری‌های مزمن برای بیش از پنج هزار نفر در اردوگاه یرموک در دمشق را فراهم کردند؛

• داروهای لازم برای بیماری‌های مزمن برای بیش از 5 هزار نفر از اهالی معضمیه در مناطق روستایی اطراف دمشق را فراهم کردند؛

• منابع جراحی برای درمان بیش از 150 بیمار را برای مدیریت بهداشت حومه‌ دمشق فراهم کردند؛

• دستگاه‌های تثبیت‌کننده‌ بیرونی را برای بیمارستان دانشگاه، بیمارستان عمربن عبدالعزیز و بیمارستان الدقاق در حلب تهیه کردند؛

• آموزش‌های کمک‌های اولیه را به 94 داوطلب جمعیت هلال احمر سوریه در دمشق، طرطوس، حمص و دیرالزور ارائه دادند.