در نشستی در نمایشگاه مطبوعات مطرح شد؛

مجازات حصر قانونی است/ حداقل حکم سران فتنه اعدام است

سیاست

نشست "بررسی جرایم سران فتنه" در حاشیه نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در حاشیه بیستمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها، نشست خبری بررسی جرایم سران فتنه با حضور محمد ربیعی، مسعود اخوان و فیروز اصلانی سه حقوقدان برگزار شد.

مسعود اخوان در ابتدا با تاکید بر اینکه ظاهرا برخی فراموشی گرفته‌اند اما فتنه 88 مسئله‌ای نیست که بتوان آن را فراموش کرد، گفت: در سال 88 ظلم‌های زیادی به جامعه تحمیل شد و مقوله امنیت زیر سئوال رفت. مسئله فتنه یک مسئله اجتماعی است که دارای ابعاد گوناگون است.

وی با طرح این سئوال که آیا حصر یک مجازات قانونی است، گفت: افرادی که اکنون در حصر هستند ممکن است در برخی موارد خود مرتکب اصلی جرم نباشند اما در برخی شرایط از مجرمان اصلی شناخته می شوند.

محمد ربیعی سخنران بعدی این نشست بود که به جایگاه نظام حقوقی حصر پرداخت و گفت: در زمان امام علی(ع) نیز بعد از جنگ جمل، امام برخی فتنه گران را حصر کردند و این به عنوان عملکرد امام معصوم مطرح است. در زمان امام راحل نیز قضیه حصر آقای منتظری مشخص است.

وی افزود: در زمان آقای منتظری نیز کسانی که مدافع حصر وی بودند، الان از مخالفان حصر هستند.

ربیعی تصریح کرد: در جمهوری اسلامی سیستم نظارتی درباره حصر به یک تصمیم جامع الاطراف رسیده که موید حصر قانونی است و حصر مصوبه شورای عالی امنیت ملی است که اجرایی شده است.

در ادامه نشست خبری، اصلانی استاد دانشگاه تهران درباره محکومیت سران فتنه، گفت:در سال 88 برخی افراد در جریان انتخابات شرکت کردند که معتقد به حاکمیت قانون بودند اما بعد از جریان انتخابات اقداماتی انجام دادند که متاسفانه خلاف قانونگرایی بود.

وی افزود: اگر فرآیند انتخابات را نادرست می دانستند پس چرا خود را پیروز انتخابات معرفی کرده اند. آیا برگزیده یک فرآیند ناسالم بودند و اگر فرآیند انتخابات سالم بود چرا بعدش اعتراف کردند.

اصلانی ادامه داد: طبق رویکرد قضایی پرونده سران فتنه باید در قوه قضائیه رسیدگی شود که جرم آنها حداقل اعدام است. حصر منطبق با قانون صورت گرفته است.

در ادامه نشست، پرسش و پاسخ هایی درباره مسئله حصر مطرح شد که با حاشیه‌هایی نیز همراه بود.