روزنامه الوطن سوریه:

طرح مسکو برای مذاکره میان نظام و مخالفان سوری

سوريه,روسيه,مخالفان سوري

روزنامه الوطن سوریه گزارش داد که مسکو طرحی دارد که براساس آن می‌خواهد مذاکراتی را میان طرف‌هایی از نظام سوریه و همچنین مخالفان سوری در مسکو برگزار کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه الوطن به نقل از یک دیپلمات عرب در مسکو گزارش داد، در این دیدار علاوه بر هیات رسمی نظام سوریه، تعدادی از شخصیت‌های مخالف از داخل و خارج این کشور و در راس آن‌ها معاذ الخطیب، ‌رئیس پیشین ائتلاف مخالفان سوریه حضور خواهند داشت.

پیشتر معاذ الخطیب راهی مسکو شد که این سفر وی بنا به دعوت وزارت‌خارجه روسیه صورت گرفت و وی دیدارهایی با مسئولان ارشد در وزارت خارجه روسیه داشت.

این منبع در مصاحبه با روزنامه الوطن گفت: واشنگتن دیگر ائتلاف مخالفان سوریه را به عنوان تنها نماینده مردم سوریه به رسمیت نمی‌شناسد و این مساله را به اطلاع ائتلاف رسانده است. واشنگتن همچنین مانعی بر سر طرح روسیه جهت از سرگیری مذاکرات سیاسی براساس معاهده ژنو1 که درخصوص تشکیل دولت انتقالی جهت برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در سوریه است، نمی‌بیند.

این منبع احتمال داد که معاذ الخطیب شخصی باشد که مسکو برای راهبری مذاکرات از سوی مخالفان سوری بر روی وی حساب باز می‌کند.

وی عنوان داشت: مسکو تا به این لحظه موافقت دمشق برای این طرح خود را به دست نیاورده است، اما در جریان سفر ولید معلم، وزیر خارجه سوریه به روسیه نظرات دمشق برای از سرگیری مذاکرات مطرح خواهد شد که در راس این نظرات لزوم توافق نظر شرکت کنندگان در مذاکرات بر سر اولویت دادن به مبارزه با تروریسم است و این مساله‌ای است که هیات سوری در ژنو برآن تاکید و ائتلاف با آن مخالفت کرده بود.

انتهای پیام

کد N570364