بروجردی: احتمال اینکه خروجی مذاکرات عمان "نوعی توافق" باشد منتفی نیست

تسنیم نوشت:

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه اگر توافق حاصل نشود، صورت حساب آن را باید به حساب آمریکا نوشت، گفت: احتمال اینکه خروجی مذاکرات عمان "نوعی توافق" باشد منتفی نیست.

 علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی صبح امروز پارلمان در جمع خبرنگاران، در خصوص برگزاری مذاکرات بین ایران و 1+5 در عمان گفت: اتفاقی جز اینکه زمان رو به پایان است، نیفتاده و احتمال اینکه خروجی مذاکرات عمان نوعی توافق باشد، منتفی نیست ولی به هیچ‌وجه نمی‌توان پیش‌بینی خوشبینانه عنوان کرد که همه چیز در عمان به پایان خواهد رسید.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه مواضع ایران بسیار شفاف است و بارها اعلام شده و به هیچ وجه از مواضع اعلام شده عقب نشینی صورت نخواهد گرفت و از خطوط قرمز تعیین شده عبور نخواهد شد، اگر توافق حاصل نشود، صورت حساب آن را حتما باید به حساب آمریکا نوشت که احتمال دارد چارچوب منطقی توافق را نپذیرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص انتخاب عمان به عنوان میزبان مذاکرات، رابطه خوب با عمان را دلیل برگزاری مذاکرات در این کشور برشمرد و گفت: لزوما این رابطه خوب تأثیری در محتوای مذاکرات نخواهد داشت.
بروجردی میانجیگری عمان در مذاکرات را رد کرد و گفت: میانجیگری زمانی مطرح می‌شود که ارتباطی میان دو طرف مذاکره نباشد و طرف ثالثی بخواهد وساطت کند اما سال‌هاست که در سطح وزیر خارجه با آمریکا ارتباط داریم.

وی درباره گزارش اخیر آژانس بین المللی اتمی درباره فعالیت‌های ایران نیز گفت: در این گزارش مانند همیشه فرازی از اینکه ایران از مجموعه موازین انحراف نداشته است،‌ آورده شده و سهمی هم مانند همیشه برای آمریکایی‌ها می‌گذارند که این روش همیشگی و شناخته شده آقای آمانو است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تأکید کرد: با توجه به مجموعه همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، انصاف حکم می‌کرد این گزارش فرازهای مثبت‌تری داشت.

بروجردی خاطرنشان کرد: این جمله که در گزارش آژانس آورده شده که «معلوم نیست در آینده چه اتفاقی بیفتد» درباره هر کشور دیگری هم قابل طرح است بنابراین ذکر این جمله، جز اینکه حرکتی در جهت خوش آیند آمریکایی ها باشد تأثیر دیگری ندارد.

 

2323

کد N570344