دهقان: وزیر دادگستری باید پاسخگوی مسائل مربوط به قوه قضاییه باشد

محمد دهقان اظهار کرد: طبق اصل 160 قانون اساسی باید وزیر دادگستری پاسخگوی مسائل مربوط به قوه قضاییه باشد و به نوعی نماینده قوه قضاییه در مجلس باشد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در جریان مطرح کردن دو فوریت طرحی در مورد نحوه اجرای اصل 160 قانون اساسی، گفت: نحوه اجرای این اصل در قانون اساسی مشخص نیست و به نوعی وزیر دادگستری نمی‌تواند در مورد عملکرد قوه قضاییه به نمایندگان مجلس پاسخگو باشد و برای ساماندهی به این امر مجالس مختلف طرح‌هایی را داشتند و همین طرح نیز در مجلس گذشته مطرح شد و امروز به دلیل اهمیت آن با عنایت به تجربیات گذشته دو فوریت آن در جلسه علنی مطرح می‌شود که امیدواریم نمایندگان به آن رای دهند.

وی افزود: در جریان بررسی این طرح در کمیسیون جلسات متعددی با رییس قوه قضاییه تشکیل شد و نقطه نظرات ایشان در مورد آن در طرح دیده شد و امروز نیز در محضر نمایندگان به رای گذاشته می‌شود و امیدواریم این موضوع مورد موافقت نمایندگان قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، ابوترابی، رییس جلسه علنی طی سخنانی به عنوان موافق این طرح، گفت: اختیارات وزیر برای عملکرد قوه قضاییه کافی نیست و نمایندگان تعداد زیادی از سوالات را در مورد عملکرد این قوه دارند در حالی که تنها کسی که می‌توان از آن سوال کرد وزیر دادگستری است که فاقد اختیارات است.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با هماهنگی قوای سه‌گانه و رای نمایندگان به این طرح شاهد حضور موثر نهاد قانونگذاری برای ارتقای کارآیی نهاد قوه قضاییه باشیم و اصل 160 قانون اساسی نیز که ناظر بر مسئولیت‌های وزیر دادگستری است به درستی اجرا شود.

انتهای پیام

کد N570166